Francouzi rozjíždí nové šrotovné. Za staré auto ale nenabízí nové, ani příspěvek na něj

Šrotovné už se historicky osvědčilo jako špatný nápad likvidující stále použitelná auta a deformující trh s ojetinami. O to větším šokem může být nápad na nové šrotovné z Francie, to ale pořád není celé překvapení.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Francouzi rozjíždí nové šrotovné. Za staré auto ale nenabízí nové, ani příspěvek na něj

15.4.2021 | Petr Prokopec

Francouzi rozjíždí nové šrotovné. Za staré auto ale nenabízí nové, ani příspěvek na něj

/

Foto: Peugeot

Šrotovné už se historicky osvědčilo jako špatný nápad likvidující stále použitelná auta a deformující trh s ojetinami. O to větším šokem může být nápad na nové šrotovné z Francie, to ale pořád není celé překvapení.

Představte si, že nějakou dobu používáte automatickou pračku, se kterou jste velmi spokojeni. Nicméně i kdyby byla postavena sebekvalitněji, jde o spotřební produkt s omezenou životností. Jednoho dne tak nevyhnutelně budete muset začít uvažovat o náhradě. V té chvíli vás nemusí lákat svými nabídkami ten či onen výrobce, ale klidně i stát. Politici vám mohou nabídnout, že pokud starou pračku pošlete do šrotu, přispějí vám na novou, ekologičtější. Ve Francii ale začali místo toho nabízet příspěvek na valchu.

Nebojte, nezměnili jsme zaměření, jen jsme do trochu jiných kulis převedli novou ideu francouzských politiků. Ti se rozhodli rozjet nové šrotovné spojené s auty, které ještě nikdy a nikde nepřineslo cokoli dobrého. Z ekologického hlediska je takový program velmi pochybný, neboť do šrotu posílá i vozy, které ještě jsou schopny sloužit. A jak známo, nejméně ekologické je vyrobit něco sice nového a „čistého”, ale úplně zbytečného.

Druhým negativním dopadem je, že z trhu zmizí řada dostupných ojetin určitého stáří, což hůře situovaným zájemcům nedovolí koupit si tu nejlepší možnou ojetinu za co nejmenší peníze. Přesně to se stalo po už více jak dekádu staré epizodě se šrotovným v USA, které ve výsledku udělalo z řady ojetin drahý a nedostupný špás, protože poptávka po nich začala příliš převyšovat nabídku.

Do oběhu se ale tehdy aspoň dostala nová auta, která budou trh s ojetinami saturovat později, ve Francii nyní chtějí auta tímto programem odstraňovat z oběhu zcela. Tamními politiky bylo totiž schváleno, že za zničení staršího vozu splňujícího určitá pravidla můžete dostat od státu příspěvek 2 500 Eur (cca 65 tisíc korun) na koupi... elektrokola. Pokud si přitom uvědomíme, že mnohé modely startují pod touto sumou, pak je evidentní, že jednostopý dopravní prostředek s vlastním pohonem můžete mít zcela zdarma. Ovšem jen výměnou za auto, což nám nepřijde jako úplně zajímavý obchod.

Na koupi elektrokola vám zkrátka francouzská vláda přispěje jen ve chvíli, kdy se rozhodnete zbavit se pračky a přijmout místo ní valchu, neboť s vozem můžete odvést děti do školy či školky, vyrazit na chatu nebo dovolenou a posloužit vám může i podnikatelsky. Jaké jsou vaše možnosti u elektrokola, pak snad ani nemusíme dodávat.

Jsme tedy opravdu zvědavi, zda projekt skončí alespoň trochu úspěšně. Spíše ovšem máme pocit, že skutečné zájemce o elektrokola mine, neboť ona výměna skutečně není smysluplná a pokud auto skutečně potřebujete, pak vám ho jednostopá alternativa nenahradí ani omylem. Nápad by tak vlastně nejspíše mohl zabrat jen u lidí, kteří si za pár babek seženou sotva pojízdný vůz zralý leda do šrotu, který následně vymění za funkční elektrokolo, které získají zdarma. Znovu tu tak máme jen rozhazování peněz daňových poplatníků, který nic dobrého nepřinese.


Francouzi rozjíždí nové šrotovné. Za staré auto ale nenabízí nové, ani příspěvek na něj - 1 - Peugeot Electric Bike ilustracni foto 01Francouzi rozjíždí nové šrotovné. Za staré auto ale nenabízí nové, ani příspěvek na něj - 2 - Peugeot Electric Bike ilustracni foto 02Francouzi rozjíždí nové šrotovné. Za staré auto ale nenabízí nové, ani příspěvek na něj - 3 - Peugeot Electric Bike ilustracni foto 03
Francouzi nově začínají dotovat i elektrokola, jichž hezkou řádku nabízí třeba Peugeot. Celá věc má jeden háček - abyste od státu dostali 65 tisíc korun, musíte nechat sešrotovat své staré auto se spalovacím motorem. Ilustrační foto: Peugeot

Zdroj: Reuters

Petr Prokopec