Honda Civic Tourer 2014: kombi se vyhne nadváze, dostane i adaptivní tlumiče

(+ video) Novinka Hondy slibuje skvělé jízdní vlastnosti i při plném. Do kufru zvládne naložit přes 1 600 l nákladu, přestože přibrala jen 40 kg.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Honda Civic Tourer 2014: kombi se vyhne nadváze, dostane i adaptivní tlumiče

25.7.2013 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Honda Civic Tourer 2014: kombi se vyhne nadváze, dostane i adaptivní tlumiče

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) Novinka Hondy slibuje skvělé jízdní vlastnosti i při plném. Do kufru zvládne naložit přes 1 600 l nákladu, přestože přibrala jen 40 kg.

Pokud patříte mezi fanoušky vozů typu kombi, pak vás asi se zadní vyrovnávací nápravou nemusíme příliš seznamovat. Pro ostatní pak jen ve zkratce zmíníme, že jde o technologii, jež dokáže reagovat na míru zaplnění zavazadlového prostoru resp. zatížení zadní osy. Jízdní vlastnosti jsou tak mnohem vyrovnanější než v případě, kdy se záď různými způsoby poddává tomu, s jakým nákladem se zrovna musí vypořádat. Pro chystanou Hondu Civic Tourer však ani toto řešení nebylo dostatečné, a proto bude jako první produkční kompakt na světě vybaveno ve standardu zadními adaptivní tlumiči.

Proč pouze zadními, ptáte se? Jde tu samozřejmě o peníze, Honda ale říká, že vyvinula takové šasi, které na přídi z 80 procent zastane práci adaptivních tlumičů i s konvenční technikou. Cena je pak poloviční, nižší je prý i hmotnost takového řešení. I proto ostatně Civic Tourer oproti hatchbacku přibral pouze 40 kg - jeho photovostní hmotnost se tak podle druhu výbavy bude pohybovat okolo 1 400 kilogramů.

Právě v souvislosti s minimálním váhovým handicapem a „chytrou” zadní osou se ve srovnání s hatchbackem nemají nějak výrazně měnit jízdní vlastnosti a nakonec ani dynamika. Stovku by tak Civic Tourer poháněný novým 1,6litrovým turbodieselem měl zvládnout za 11 sekund, zatímco nejvyšší rychlost o pár kilometrů překročí dvoustovku. Spotřeba se pak v laboratořích pohybuje okolo 4 l/100 km, což je výsledek, do kterého promluvil i standardní systém start/stop.

Samotná technologie adaptivních tlumičů pak nabízí tři jízdní režimy Dynamic, Normal a Comfort, z nichž ten poslední aktivujete ve chvílích, kdy sklopíte sedadla a zadní nápravu zatížíte více než 1 500 litry nákladu (ve standardu má Civic Tourer nabízet objem přes 600 l). Dynamický režim pak má přijít vhod ve chvílích, kdy očekáváte hlavně maximální stabilitu ve vyšších rychlostech. Normal pak zastane zbytek.

Více informací, včetně prezentace samotného vzhledu, nám automobilka naservíruje nejpozději v září, na kdy je naplánována premiéra nového kombíku. Přesto si ale alespoň pár oficiálních „špionážních fotek” a jedno video nového kombíku v maskáčích prohlédnout můžeme Jeho výroba začne před koncem letošního roku v britském Swindonu, přičemž do prodeje by se Civic Tourer měl dostat zkraje toho příštího.


Honda Civic Tourer 2014: kombi se vyhne nadváze, dostane i adaptivní tlumiče - 1 - Honda Civic Tourer spy foto 01Honda Civic Tourer 2014: kombi se vyhne nadváze, dostane i adaptivní tlumiče - 2 - Honda Civic Tourer spy foto 02Honda Civic Tourer 2014: kombi se vyhne nadváze, dostane i adaptivní tlumiče - 3 - Honda Civic Tourer spy foto 03Honda Civic Tourer 2014: kombi se vyhne nadváze, dostane i adaptivní tlumiče - 4 - Honda Civic Tourer spy foto 04Honda Civic Tourer 2014: kombi se vyhne nadváze, dostane i adaptivní tlumiče - 5 - Honda Civic Tourer spy foto 05Honda Civic Tourer 2014: kombi se vyhne nadváze, dostane i adaptivní tlumiče - 6 - Honda Civic Tourer spy foto 06Honda Civic Tourer 2014: kombi se vyhne nadváze, dostane i adaptivní tlumiče - 7 - Honda Civic Tourer spy foto 07Honda Civic Tourer 2014: kombi se vyhne nadváze, dostane i adaptivní tlumiče - 8 - Honda Civic Tourer spy foto 08Honda Civic Tourer 2014: kombi se vyhne nadváze, dostane i adaptivní tlumiče - 9 - Honda Civic Tourer spy foto 09Honda Civic Tourer 2014: kombi se vyhne nadváze, dostane i adaptivní tlumiče - 10 - Honda Civic Tourer spy foto 10Honda Civic Tourer 2014: kombi se vyhne nadváze, dostane i adaptivní tlumiče - 11 - Honda Civic Tourer spy foto 11Civic Tourer dostane podle Hondy zadní adaptivní tlumiče ve standardu jako vůbec první produkční kompakt na světě

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše