Infiniti LE: „luxusní sporťák” z Leafu snadno a rychle

Značka Infiniti představila na autosalonu v New Yorku dlouho slibovaný elektromobil. Vyklubal se z něj Nissan Leaf v novém ohozu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Infiniti LE: „luxusní sporťák” z Leafu snadno a rychle

5.4.2012 | Miro Mihálik | 2 příspěvky

Infiniti LE: „luxusní sporťák” z Leafu snadno a rychle

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Značka Infiniti představila na autosalonu v New Yorku dlouho slibovaný elektromobil. Vyklubal se z něj Nissan Leaf v novém ohozu.

O připravovaném elektromobilu s logem Infiniti nás automobilka Nissan velmi stručně informovala v době konání loňského frankfurtského autosalonu. Zveřejněná zpráva o celých dvou větách byla doplněna náčrtkem znázorňujícím vůz, který mohl být limuzínou, ale stejně tak i kupé se stupňovitou zádí, protože neměl nakreslené dveře. Až postupem času doplnily neznámou mozaiku zprávy o tom, že jsme vlastně viděli malý sedan a překarosovaný Nissan Leaf v jednom.

Teď už nemáme pochybnosti a potvrdila to také japonská značka koncernu Renault-Nissan. Newyorský koncept má pracovní název LE a nevíme zatím, co má přesně vyjadřovat. Nabízí se Low-Emission (nízké emise), což by ale ale bylo zvláštní - automobilky elektromobilům rády říkají zero-emission (tedy bezemisní), i když to není pravda. A nelze čekat, že by zrovna dneškem prozřely, zvláště když na LE je tato formulka znovu zmíněna. Jak již bylo řečeno, vůz využívá techniku Leafu, a tak je možné, že výrobce jménem LE vzdává hold jeho původu (LE = polovina LEafu a pak trochu Inifiniti navrch). No, tak to asi také nebude, prostě nevíme.

Vnitřnosti vlastně jediného pořádné prodávaného elektrického auta Nissan zabalil do agresivnější karoserie, která má signalizovat jakousi sportovnost. „Byl navržen tak, aby to byl v první řadě luxusní vůz a až pak elektromobil,“ tvrdí v tiskových materiálech japonské značky Sam Chung, marketingový manažer Infiniti ve Spojených státech. Jak ale dodává, nesmí mu chybět „více agresivity“ - zda se to povedlo, to už posuďte sami.

Tento vůz ale nemá být jen čistou kopií elektrického Nissanu. Tedy ne toho současného. Vše v tomto voze vychází z faceliftovaného Leafu, jež bude představen v průběhu letošního roku. Co to znamená pro výkon elektromotoru nebo dynamiku, momentálně ještě netušíme, nepředpokládáme ale, že by na tom nové Infiniti bylo nějak výrazně lépe, než výchozí model. Určitě ale má nabídnout větší kapacitu akumulátorů (Leaf disponuje 24 kWh) a tedy i dojezd, neboť ten je u výchozího modelu stále nedostatečný.

Americké testy udávají pro japonského elektrikáře jen necelých 118 kilometrů na jedno nabití a to jsou pořád jen výsledky dle normy. V hávu Infiniti musí stejná technika nabídnout více, a to bez většího akumulátoru nepůjde.

Zdali bude sériové Infiniti BEV po příchodu na trh během příštího roku akceptováno širší veřejností, to by si Nissan jistě moc přál. Jenže smutnou pravdou je, že po loňském relativně úspěšném roku Leafu ve Spojených státech to letos vypadá na nemilý, zhruba padesátiprocentní propadák.

Nejvyšší šéf koncernu Carlos Ghosn ale tvrdí, že víru v baterkami poháněné vozy neztrácí: „Pokud jde o elektromobily, jsem pořád optimista.“ Podobní optimisté tu ale byli už před padesáti lety, dnes nejsou mezi živými...

Tip: Projděte si rychlý přehled všech newyorských novinek


Infiniti LE: „luxusní sporťák” z Leafu snadno a rychle - 1 - Infiniti LE Concept 01Infiniti LE: „luxusní sporťák” z Leafu snadno a rychle - 2 - Infiniti LE Concept 02Infiniti LE: „luxusní sporťák” z Leafu snadno a rychle - 3 - Infiniti LE Concept 03Infiniti LE: „luxusní sporťák” z Leafu snadno a rychle - 4 - Infiniti LE Concept 04Infiniti LE: „luxusní sporťák” z Leafu snadno a rychle - 5 - Infiniti LE Concept 05Infiniti LE: „luxusní sporťák” z Leafu snadno a rychle - 6 - Infiniti LE Concept 06Infiniti LE: „luxusní sporťák” z Leafu snadno a rychle - 7 - Infiniti LE Concept 07Infiniti LE: „luxusní sporťák” z Leafu snadno a rychle - 8 - Infiniti LE Concept 08Infiniti LE: „luxusní sporťák” z Leafu snadno a rychle - 9 - Infiniti LE Concept 09Infiniti LE: „luxusní sporťák” z Leafu snadno a rychle - 10 - Infiniti LE Concept 10Infiniti LE: „luxusní sporťák” z Leafu snadno a rychle - 11 - Infiniti LE Concept 11Infiniti LE: „luxusní sporťák” z Leafu snadno a rychle - 12 - Infiniti LE Concept 12Infiniti LE: „luxusní sporťák” z Leafu snadno a rychle - 13 - Infiniti LE Concept 13Infiniti LE: „luxusní sporťák” z Leafu snadno a rychle - 14 - Infiniti LE Concept 14
Lěpe než Leaf toto Infiniti jistě vypadá, ale překonat vizuální dojem z elektrického Nissanu není až tak složité. Má se lišit i po technické stránce, nic dramatického ovšem čekat nelze

Miro Mihálik

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.