Kia Sorento 2013: nečekaně velký facelift konečně detailně

Facelift Sorenta je nakonec skutečně větší, než jsme si podle decentních změn designu původně mysleli. Modifikovány byly motory, podvozek i řízení.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Kia Sorento 2013: nečekaně velký facelift konečně detailně

17.8.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

Kia Sorento 2013: nečekaně velký facelift konečně detailně

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Facelift Sorenta je nakonec skutečně větší, než jsme si podle decentních změn designu původně mysleli. Modifikovány byly motory, podvozek i řízení.

Na internetu se již několik dní po sobě objevovaly známé fotografie modernizovaného crossoveru Kia Sorento. Zpočátku je nedoprovázely žádné nové informace, takže se nejdříve zdálo, že se jedná o obvyklou letní recyklaci témat. Zrovna opakování známého nám však v případě korejského SUV příliš nepomohlo. Od poslední upoutávky na facelift nám pořád chyběli údaje k motorům, případně podrobnější detaily k dalším technickým změnám. Zvýšený výskyt obrázků ale nebyl náhodný, Kia konečně vypustila to důležité.

Z fotek jsme samozřejmě dokázali identifikovat úpravy nárazníků a přepracovaná světla již před několika měsíci, nebylo nám ale jasné, proč Kia deklaruje „zcela novou platformu“, když Sorento vypadalo víceméně stejně. Díky aktuální tiskové zprávě v tom ale začínáme mít konečně trochu jasno. Korejci (ostatně jako každá automobilka) poněkud přehání. Platforma doznala jistých změn, nová ale není.

Konstruktéři si zřejmě uvědomili, že s jejich SUV do terénu mnoho zákazníků nejezdí a tak snížili světlou výšku o 10 milimetrů. Tato modifikace je výsledkem dalších transformací. Inženýři předně použili nové, podle jejich sdělení „tužší pomocné rámy obou náprav“, pozměnily také uchycení závěsů, namontovali jiné silentbloky, delší vlečená ramena na zadní nápravě a vylepšené tlumiče. Nutno podotknout, že natolik rozsáhlé úpravy opravdu nejsou pro facelit typické, ale opakujeme ještě jednou, nová platforma to není.

Zajímavé je, že Kia si vyhrála také se skeletem karoserie Sorenta. Automobilka tvrdí, že se ji použitím rozpěry mezi zavěšením předních kol a dalšími „rozsáhlými úpravami“ podařilo zvýšit torzní tuhost o osmnáct procent.

V případě kabiny Korejci zmiňují sníženou světlou výšku jako důvod ke snadnějšímu nastupování, ale to by jako bonus pro cestující nemělo být všechno. Kia slibuje také prodloužení prostoru pro kolena pasažérů ve druhé řadě o 30 mm a těm ve třetí řadě sedadel o 9 milimetrů. K dispozici bude také nové dvoudílné střešní panoramatické okno s elektricky ovládanou sluneční clonou, více měkčených plastů a ve výbavě Exclusive nový sedmipalcový dotykový displej. Řidič navíc dostane nový posilovač řízení se strmějším převodem (2,95 otáčky od dorazu k dorazu) nazvaný FlexSteer, který umožní navolit jeden ze tří módů - Normal, Sport a Comfort - upravujících charakteristiku účinku.

A ještě něco k avizovaným úpravám motorů. Sorento bude na českém trhu v prodeji s pohonnými jednotkami o výkonu 150 až 197 koní. Základem bude zážehový dvoulitr o výkonu 150 koní. Nad ním bude benzínový čtyřválec série Theta II s objemem 2,4 litru. Právě tato pohonná jednotka dostala novou hlavu válců, písty a pozměněné přímé vstřikování GDI. Kia říká, že se díky tomu zvýšil výkon o devět procent na výsledných 192 koní a točivý moment vzrostl o necelých sedm procent na 242 newtonmetrů. Papírová spotřeba by měla být nižší, automobilka ovšem neuvádí o kolik.

Stejná premisa platí také pro naftový čtyřválec řady R, o objemu 2,2 litru. Výkon (197 koní) a točivý moment (421 Nm s manuálem a 436 Nm v případě automatu) zůstávají, ale nový systém recirkulace výfukových plynů má být odpovědný za nižší spotřebu. O kolik, to Kia neuvedla. Stejně jako před modernizací bude i nyní evropská klientela ochuzena o vidlicový šestiválec 3,5 l s výkonem 280 koní a nedostane se k nám ani slabší verze benzínové jednotky 2,4 MPI se 176 koňskými silami.

Ceny budou k dispozici patrně až po oficiální evropské premiéře na pařížském autosalonu 27. září.

Tip: Projděte si všechny novinky pařížského autosalonu 2012.


Kia Sorento 2013: nečekaně velký facelift konečně detailně - 1 - Kia Sorento 2013 oficial nove 01Kia Sorento 2013: nečekaně velký facelift konečně detailně - 2 - Kia Sorento 2013 oficial nove 02Kia Sorento 2013: nečekaně velký facelift konečně detailně - 3 - Kia Sorento 2013 oficial nove 03Kia Sorento 2013: nečekaně velký facelift konečně detailně - 4 - Kia Sorento 2013 oficial nove 04Kia Sorento 2013: nečekaně velký facelift konečně detailně - 5 - Kia Sorento 2013 facelift oficialni nove 01Kia Sorento 2013: nečekaně velký facelift konečně detailně - 6 - Kia Sorento 2013 facelift oficialni nove 02Kia Sorento 2013: nečekaně velký facelift konečně detailně - 7 - Kia Sorento 2013 oficial nove 05Kia Sorento 2013: nečekaně velký facelift konečně detailně - 8 - Kia Sorento 2013 oficial nove 06Kia Sorento 2013: nečekaně velký facelift konečně detailně - 9 - Kia Sorento 2013 oficial nove 07Kia Sorento 2013: nečekaně velký facelift konečně detailně - 10 - Kia Sorento 2013 oficial nove 08Kia Sorento 2013: nečekaně velký facelift konečně detailně - 11 - Kia Sorento 2013 oficial nove 09
Facelift evropského Sorenta můžeme popsat jako komplexní, nicméně platforma opravdu nová není

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše