Lamborghini Egoista: italská stíhačka je tu, nemá ani dveře

(doplněno) Lamborghini se vždy inspirovala letadly. Studie Egoista jde ale tak daleko, že by jí zřejmě nepohrdl ani Maverick z Top Gunu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Lamborghini Egoista: italská stíhačka je tu, nemá ani dveře

12.5.2013 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Lamborghini Egoista: italská stíhačka je tu, nemá ani dveře

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(doplněno) Lamborghini se vždy inspirovala letadly. Studie Egoista jde ale tak daleko, že by jí zřejmě nepohrdl ani Maverick z Top Gunu.

Doplněno 13.5.: Přidali jsme další oficiální snímky a upřesnili pár informací, se kterými Lambo zprvu dělalo drahoty. Vše podstatné najdete aktualizovaném v původním textu s doplněnou galerií.


Lamborghini po loňském odhalení Aventadoru J avizovalo, že bude vytvářet více takových zvláštních modelů stojících na základech aut ze své běžné produkce. Podobnou specialitku slíbila už na tento rok, jistě i proto, že letos slaví 50 let své existence. Role tohoto modelu sice bez pochyb připadla hlavně ženevskému Venenu, evidentně v tom ale nezůstane samo. Při příležitosti oslav padesátin došlo i na o poznání méně zvláštní Aventador Anniversario a Gallardo Anniversario, jejich omezenou výjimečnost ale jako by chtěl vyvážit další, teprve před pár hodinami představený počin docela jiného ražení - Egoista.

Jde o dárek šéfdesignéra koncernu Volkswagen Waltera de Silvy, který byl v noci odhalen při jedné z akcí pořádaných na počest padesátiletého jubilea Lamborghini. Jde o po všech stránkách zvláštní auto, od designu až po pojetí mnoha funkčních detailů a možná je i na italskou automobilku až příliš odvážné. Zatím se setkalo ze strany publika s vesměs rozporuplnými reakcemi, hlavně pro svůj svérázný vzhled. Na druhou stranu - italské sporťáky v posledních letech vždy připomínaly americký letoun Lockheed F-117 Nighthawk, též všelijak vyhlížející, ale velmi účinný stroj. A zdá se, že Egoista už si nebere servítky v tom se mu co nejvíce přiblížit.

Začít můžeme u jeho jména, které nenaznačuje, že musíte být sebestředný excentrik (i když to možná také...), abyste si podobné Lamborghini mohli a chtěli koupit. Auto je určeno pouze pro jednoho člověka, řidiče i pasažéra v jedné osobě, a podle svého tvůrce má „vyjádřit jeho osobnost až na entou”. Udělat jednomístné auto ale není žádný um, Eogista je výjimečnější - zcela postrádá dveře a nastupovat do něj můžete jen po vyklopení celého krytu kokpitu (a demontáži volantu), jako ve stíhačce. A vůz jde v přiblížení stíhacím letounům či helikoptérám (inspirací zde byl též zvláštně pokroucený vrtulník Apache) ještě dále - celý interiér je zcela samostatnou jednotkou a ačkoli o tom automobilka otevřeně nemluví, snad by mohla být i katapultována v případě hrozícího neštěstí. Lambo totiž o celé záležitosti hovoří jako o „jednotce pro přežití schopné izolovat a ochránit řidiče”.

Podobností se světem letadel je ale ještě více. Autu nechybí avionikům známá poziční světla, všimněte si také nápisů „Caution” a „No Step” na karoserii, které značí místa, kam není možné při nastupování šlapat. Do interiéru se napodruhé můžeme podívat dobře a také ten připomíná místo, které nejraději sedlal filmový Maverick - volant více připomíná podobné rozhraní u dopravních letadel, nechybí typicky letecké přepínače, vůz má zobrazovat nadstandardní množství údajů s pomocí head-up displeje (že by i zaměřovač?) a přítomna jsou též adekvátně střižená sedadla se čtyřbodovými pásy. Je to strohé, ale i luxusní, jak se u podobného Lamborghini dá očekávat.

O technice stále nevíme mnoho, jisté ale je, že auto pro svůj základ použilo techniku modelu Gallardo. Pohání jej tak motor 5,2 V10 s výkonem 600 koní umístěný před zadní nápravou, který svou sílu posílá na všechna čtyři kola přes automatickou převodovku. Dále víme, že vůz má vyroben hlavně z hliníku a uhlíkových vláken a měl by tedy být velmi lehký, konkrétnější informace ale zatím chybějí. Propracovaná má být také aerodynamika s aktivními prvky na podvozku, které se budou přizpůsobovat aktuálním jízdním podmínkám a požadavkům řidiče.

Vzhled vozu si můžete vychutnat (nebo se jím nechat znechutit, uvidíte...) zatím jen s pomocí jediné oficiální fotky a pák živých záběrů účastníků večera, při kterém byl odhalen. Je opravdu svérázný, my bychom k němu dodali jen tolik, že ani jeho „pokroucení” nemá být samoúčelné, neboť by spolu se speciálním lakem a použitím skel s nulovou odrazivostí mělo zajišťovat neviditelnost vozu pro radary, opět jako u F-117. Může jít jen o další připodobnění špičkovým leteckým produktům, ale třeba tentokrát setře i dopravní policie...

Na závěr přidáme už jen informaci o tom, že na přípravě vnějšího designu vozu se vedle Waltera de Silvy podílel také Alessandro D'Ambrosio (oba jsou Italové, navzdory německo-španělskému jménu šéfdeisgnéra Volkswagenu), interiér měl na starosti hlavně Stefan Sielaff. Auto je zatím prezentováno jen jako studie, dokonce jako „sen, který se nikdy nemá stát skutečností”. Ale máme zato, že Lamborghini nebude mít problém pár kousků vyrobit, pokud o to jeho zákazníci se zbytnými stamiliony Eur na kontech projeví zájem...


Lamborghini Egoista: italská stíhačka je tu, nemá ani dveře - 1 - Lamborghini Egoista 2013 oficialni 02Lamborghini Egoista: italská stíhačka je tu, nemá ani dveře - 2 - Lamborghini Egoista 2013 oficialni 01
Lamborghini Egoista: italská stíhačka je tu, nemá ani dveře - 3 - Lamborghini Egoista 2013 oficialni 04Lamborghini Egoista: italská stíhačka je tu, nemá ani dveře - 4 - Lamborghini Egoista 2013 oficialni 05Lamborghini Egoista: italská stíhačka je tu, nemá ani dveře - 5 - Lamborghini Egoista 2013 oficialni 06Lamborghini Egoista: italská stíhačka je tu, nemá ani dveře - 6 - Lamborghini Egoista 2013 oficialni 07Lamborghini Egoista: italská stíhačka je tu, nemá ani dveře - 7 - Lamborghini Egoista 2013 oficialni 08Lamborghini Egoista: italská stíhačka je tu, nemá ani dveře - 8 - Lamborghini Egoista 2013 oficialni 09Lamborghini Egoista: italská stíhačka je tu, nemá ani dveře - 9 - Lamborghini Egoista 2013 oficialni 10
Oficiální snímky Lamborghini Egoista

Lamborghini Egoista: italská stíhačka je tu, nemá ani dveře - 10 - Lamborghini Egoista 2013 zive 08Lamborghini Egoista: italská stíhačka je tu, nemá ani dveře - 11 - Lamborghini Egoista 2013 zive 09Lamborghini Egoista: italská stíhačka je tu, nemá ani dveře - 12 - Lamborghini Egoista 2013 zive 01Lamborghini Egoista: italská stíhačka je tu, nemá ani dveře - 13 - Lamborghini Egoista 2013 zive 02Lamborghini Egoista: italská stíhačka je tu, nemá ani dveře - 14 - Lamborghini Egoista 2013 zive 03Lamborghini Egoista: italská stíhačka je tu, nemá ani dveře - 15 - Lamborghini Egoista 2013 zive 04Lamborghini Egoista: italská stíhačka je tu, nemá ani dveře - 16 - Lamborghini Egoista 2013 zive 05Lamborghini Egoista: italská stíhačka je tu, nemá ani dveře - 17 - Lamborghini Egoista 2013 zive 06Lamborghini Egoista: italská stíhačka je tu, nemá ani dveře - 18 - Lamborghini Egoista 2013 zive 07
O něco méně kvalitní, ale přesto výmluvné snímky vozu účastníků nočního představení

Živé foto: TeamSpeed

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše