Levný elektromobil Dacie je hotová věc, chce bodovat tam, kde ostatní selhávají

Jakkoli se elektrický pohon k hlavním přednostem Dacií příliš nehodí, ani této značce nezbývá než se podrobit tlaku regulací. Rumunský elektromobil je tak hotová věc a dorazí velmi brzy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Levný elektromobil Dacie je hotová věc, chce bodovat tam, kde ostatní selhávají

15.2.2020 | Petr Miler

Levný elektromobil Dacie je hotová věc, chce bodovat tam, kde ostatní selhávají

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jakkoli se elektrický pohon k hlavním přednostem Dacií příliš nehodí, ani této značce nezbývá než se podrobit tlaku regulací. Rumunský elektromobil je tak hotová věc a dorazí velmi brzy.

Renault včera zveřejnil své výsledky za rok 2019 a nejsou to dobré zprávy. Stejně jako sesterský Nissan spadl po 10 letech do ztráty a souvislost s odchodem dlouholetého šéfa Carlose Ghosna ani nezastírá. Byl to Ghosnův příchod, který Renault vytáhl z problémů, přivedl k zisku a dovolil mu masivně investovat do Nissanu, jež též zachránil. A je to nyní Ghosnův odchod, který posílá Nissan zpět do kolen a Renault za ním. Designovaná šéfka firmy Clotilde Delbos tak při prezentaci výsledků společnosti konstatovala, že jsou dílem globálního úpadku trhu s auty „zrovna ve chvíli, kdy firma čelí interním těžkostem”. Ta „interní těžkost” má křestní jméno Carlos.

Ghosn se ale nevrátí a budou to muset být nové plány firmy, které ji dovolí znovu se postavit na nohy. Automobilka tak při příležitosti oznámení loňské ztráty ve výši 141 milionů Eur (asi 3,5 miliardy Kč) celkem neobvykle odhalila své produktové plány na poli elektrických aut, které budou zásadní pro její přežití. Renault potřebuje být úspěšný hlavně v Evropě a to znamená, že bude muset dostat průměrné emise CO2 svých aut pod 95 g/km a současně zůstat v černých číslech.

Elektromobily jsou zde klíčem k úspěchu, neboť jen s těmi lze před limitem emisí obstát a jen s jejich efektivní výrobou lze nespadnout do dalších ztrát. Firma tak do elektrické hry skutečně zatáhne i Dacii, která se dosud pro elektrifikaci zdála být zcela nevhodnou právě kvůli ceně. Renault už ale dříve konstatoval, že to přesto udělá a zkusí pod rumunskou značkou nabídnout konečně dostupné elektrické auto. A teď už je definitivní, že to udělá.

Už pro rok 2021, tedy příští rok, je v plánu příchod vozu, kterému Francouzi říkají „městské auto Dacie”. Firma chce s novinkou bodovat tam, kde ostatní selhávají, tedy především na cenovém poli a nabídnout konečně dostupný elektrický vůz. Co přesně to bude, nelze v tuto chvíli jednoznačně říci, někteří hovoří o dostupnějším elektrickém Twingu, jiní o dostupnějším Renaultu Zoe. Jenže obojí je podle nás střelou mimo terč - Zoe stojí v České republice 700 tisíc korun, jako dvě až tři běžné Dacie. I kdyby se cenu podařilo snížit o 10 nebo 20 procent, nekoupí si takové auto téměř nikdo. A Twingo je prťavé auto bez širšího praktického využití, ani to k Dacii nepasuje. Mnohem více se tak přikláníme dřívějším náznakům Renaultu.

Evropský šéf Renaultu Philippe Buros dříve řekl: „Hlavním prodejním argumentem Dacie je hodnota za peníze a za tím stojí skutečnost, že Dacia užívá technologii Renaultu, jen se zpožděním. Dacia si tudíž vezme vše, co má Renault v rámci elektrifikace.“ To zní jako možnost sáhnout po technice Zoe, Francouzi ale dělají i levnější elektromobil. Říká si Renault City K-ZE a prodává se v Číně za cenu pod 200 tisíc Kč. Měl by to tedy být právě on, který po úpravách dorazí na starý kontinent s cenou nižší než 15 tisíc Eur (cca 373 tisíc Kč) dříve Francouzi označenou za limitní pro snesitelnost ze strany zákazníků Dacie.

I Buros naznačoval toto řešení a v roce 2019 dodával, že elektrifikace Dacie „proběhne během dvou nebo tří let“. I to odpovídá létům 2021-2022, který nyní lajnuje oficiální prezentace automobilky. Do budoucí nabídky firmy tedy nejspíše vidíme, očekávejme příchod „zdaciované” verze vozu, který vidíte na fotkách níže. Jinou otázkou ovšem je, jestli jej někdo bude kupovat...


Levný elektromobil Dacie je hotová věc, chce bodovat tam, kde ostatní selhávají - 1 - Dacia elektromobil 2021 2022 potvrzeni 01
Renault potvrdil plány na elektrickou Dacii už pro rok 2021 nebo 2022

Levný elektromobil Dacie je hotová věc, chce bodovat tam, kde ostatní selhávají - 2 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 01Levný elektromobil Dacie je hotová věc, chce bodovat tam, kde ostatní selhávají - 3 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 02Levný elektromobil Dacie je hotová věc, chce bodovat tam, kde ostatní selhávají - 4 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 03Levný elektromobil Dacie je hotová věc, chce bodovat tam, kde ostatní selhávají - 5 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 04Levný elektromobil Dacie je hotová věc, chce bodovat tam, kde ostatní selhávají - 6 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 05Levný elektromobil Dacie je hotová věc, chce bodovat tam, kde ostatní selhávají - 7 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 06Levný elektromobil Dacie je hotová věc, chce bodovat tam, kde ostatní selhávají - 8 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 07Levný elektromobil Dacie je hotová věc, chce bodovat tam, kde ostatní selhávají - 9 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 08Levný elektromobil Dacie je hotová věc, chce bodovat tam, kde ostatní selhávají - 10 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 09Levný elektromobil Dacie je hotová věc, chce bodovat tam, kde ostatní selhávají - 11 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 10Levný elektromobil Dacie je hotová věc, chce bodovat tam, kde ostatní selhávají - 12 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 11Levný elektromobil Dacie je hotová věc, chce bodovat tam, kde ostatní selhávají - 13 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 12
Podle nás půjde o přepracovaný čínský Renault City K-ZE - je crossover, ale městský, nakonec to má ve jméně

Zdroje: Renault, Reuters

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše