Mercedes nadělí ostré verze AMG všem modelům, až na tyto

V posledních letech se u Mercedesu stalo zvykem nadělovat ostré verze AMG prakticky všem modelům, pár výjimek, které do party nezapadají technicky nebo charakterově, se ale přece jen najde.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Mercedes nadělí ostré verze AMG všem modelům, až na tyto

25.9.2019 | Petr Prokopec

Mercedes nadělí ostré verze AMG všem modelům, až na tyto

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

V posledních letech se u Mercedesu stalo zvykem nadělovat ostré verze AMG prakticky všem modelům, pár výjimek, které do party nezapadají technicky nebo charakterově, se ale přece jen najde.

Ještě před několika lety zanechávala divize AMG svůj otisk pouze na několika málo modelových řadách Mercedesu. Nicméně jak se říká, s jídlem roste chuť. V Affalterbachu si velmi rychle všimli, že svět se změnil a poptávka po výjimečných verzích roste. S ostřejšími variantami jsou navíc spojeny také vyšší zisky, není ve výsledku překvapením, že AMG začalo upravovat jeden vůz za druhým. Aktuálně by se tak mohlo zdát, že neexistuje modelová řada, která by se sportovního provedení nedočkala nebo nedočká. Mercedes však kupodivu v několika případech zatáhl za záchrannou brzdu.

Čím se tedy Affalterbach zabývat nebude? Pokud stranou dáme dodávky a další užitkové vozy, pak jako první přichází na řadu třída B. Toto rozhodnutí přitom dává smysl, neboť jde o hatchback křížený s minivanem, který se zaměřuje na rodiny. Tak je tomu sice i u jiných vozů třícípé hvězdy, ovšem zde je důraz na pohodlí a prostornost vícečlenné posádky větší než u zbytku nabídky. Navýšení výkonu a ceny je tak podle Mercedesu tím posledním, po čem zákazníci v tomto případě touží.

Přesto Mercedes neponechává tuto třídu zcela bez povšimnutí. Nabízí pro ni sadu AMG Line, která zahrnuje 18palcová litá kola, bodykit a dokonce i snížený podvozek a překalibrované řízení. K zásahům pod kapotou ale již nedochází, v takové chvíli jsou zákazníci odveleni k třídě A, kde mohou sáhnout po hatchbacku či sedanu ve verzi A35. I ta je zaměřena na nižší cenu, na rozdíl od nově příchozího provedení A45, které výkon pozdvihlo nad 400 koní.

Trochu jiný důvod je spojen také s elektrickým SUV EQC. Ani to se v tuto chvíli nemá dočkat ostré varianty kvůli limitům použité techniky, zákazníci tak znovu mohou sáhnout jen po příplatkové sadě AMG Line. Je však otázkou, jak dlouho Mercedesu toto přesvědčení vydrží, neboť třeba Jaguar aktuálně ohlásil příchod elektrického I-Pace ve verzi SVR. Ta asi stávající, poněkud tragické prodeje nespasí, ovšem třícípou hvězdu by mohla rozhoupat ke změně názoru a výraznějším technickým změnám.

Je ovšem třeba říci, že EQC již v současné formě rozhodně není brzdou provozu. S pohonným ústrojím naladěným taktéž na více než 400 koní totiž zvládá sprint na stovku pod pět sekund. Zákazníci navíc rovněž mohou sáhnout po větších kolech a dalších doplňcích, které je odliší od zatím nepříliš početného davu. Na pravověrný model AMG ale zatím nedosáhnou, jakkoliv to neznamená, že by se divize z Affalterbachu nehodlala zabývat elektrifikací.

Očekávat tedy v prvé řadě máme hybridní verzi čtyřdveřového AMG GT, která se hodlá postavit Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid. Příští generace modelů C63 a S63 pak již dostanou plug-in hybridní ústrojí, přičemž další modely budou následovat. Zpočátku u toho ale vždy bude i spalovací jednotka, jejíž zvuk je pro zákazníky AMG nadmíru podstatný. Kdy přesně se jej třícípá hvězda vzdá, možná závisí i na úspěchu zmíněného Jaguaru I-Pace SVR.


Mercedes nadělí ostré verze AMG všem modelům, až na tyto - 1 - Mercedes-Benz B-Class a EQC nebudou AMG 01Mercedes nadělí ostré verze AMG všem modelům, až na tyto - 2 - Mercedes-Benz B-Class a EQC nebudou AMG 02Mercedes nadělí ostré verze AMG všem modelům, až na tyto - 3 - Mercedes-Benz B-Class a EQC nebudou AMG 03Mercedes nadělí ostré verze AMG všem modelům, až na tyto - 4 - Mercedes-Benz B-Class a EQC nebudou AMG 04Mercedes nadělí ostré verze AMG všem modelům, až na tyto - 5 - Mercedes-Benz B-Class a EQC nebudou AMG 05Mercedes nadělí ostré verze AMG všem modelům, až na tyto - 6 - Mercedes-Benz B-Class a EQC nebudou AMG 06
Mercedes třídy B a EQC jsou aktuálně jedinými modely značky, které nejde a nepůjde objednat v plnohodnotné verzi AMG

Zdroj: Motor Trend

Petr Prokopec

Autobazar

zobrazit vše