Mitsubishi má v nabídce i nejprodávanější auto Evropy své třídy, přesto to tady balí

Stahovat z trhu neúspěšné produkty je logické a pochopitelné, Mitsubishi ale v Evropě prodává i vůbec nejúspěšnější auto svého druhu na celém kontinentu. Přesto ani jeho nabídku neobnoví, čekat něco jiného než postupný odchod není na místě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Mitsubishi má v nabídce i nejprodávanější auto Evropy své třídy, přesto to tady balí

18.8.2020 | Petr Prokopec

Mitsubishi má v nabídce i nejprodávanější auto Evropy své třídy, přesto to tady balí

/

Foto: Mitsubishi

Stahovat z trhu neúspěšné produkty je logické a pochopitelné, Mitsubishi ale v Evropě prodává i vůbec nejúspěšnější auto svého druhu na celém kontinentu. Přesto ani jeho nabídku neobnoví, čekat něco jiného než postupný odchod není na místě.

Zájem zákazníků o nová auta začal klesat již v loňském roce. Letos vše ještě umocnil příchod koronaviru, který zasáhl prakticky každou automobilku. Opravdu drtivý úder ale zasadil alianci Renault-Nissan-Mitsubishi výrazně oslabené odchodem dlouholetého šéfa, v jejímž případě již nedošlo pouze na pokles zisku, ale rovnou na obrovskou ztrátu. Vedení tak přišlo s novou strategií, která pro Evropany není zrovna příznivá zvláště v souvislosti s třemi diamanty. Mitsubishi totiž cílí na více než 11procentní tržní podíl na asijských trzích a tomu hodlá podřídit i své aktivity ve zbytku světa.

Co přesně to znamená, bylo naznačeno již před několika málo dny. Sama automobilka následně upřesnila, že Mitsubishi bude v Evropě pokračovat v doprodeji stávajících variant, a to až do té doby, do kdy budou vyhovovat emisním limitům. Co bude poté, nebylo řečeno, není ale nemístné předpokládat, že trh opustí nebo tu výrazně zredukuje své aktivity.

Takový postup by byl na jednu straně pochopitelný. Pokud jste kapitánem jednotky obklíčené nepřáteli ze všech stran, nejspíše vás také bude čekat obětování některých vojáků, aby se větší počet dostal v pořádku domů. Co je však pochopitelné již méně, to je skutečnost, že Mitsubishi se rozhodlo v prvé řadě obětovat ty nejúspěšnější modely a mezi nimi i nejprodávanější plug-in hybrid posledních let na celé kontinentu.

Řeč je o modelu Outlander PHEV, který byl světu poprvé představen v roce 2013. Již loni v dubnu nicméně značka oznámila, že prodala jubilejní dvousettisící kousek. Za celý rok pak má Mitsubishi na kontě 34 729 exemplářů, což představuje 42procentní růst oproti předchozímu období. Největším odbytištěm se přitom stala Velká Británie, kde bylo od onoho roku 2013 celkově prodáno 51 667 kusů. Tedy dvakrát více než nejbližšího konkurenta.

Zajímavé je, že zájem Britů není jen vynucený dotacemi. S rokem 2018 se totiž měnila vládní pravidla a Outlander tak přišel o podporu. Nicméně jak Mitsubishi zjistilo v dotazníku, zákazníci jsou z benzin-elektrického SUV nadšení, pročež hned 83 procent z nich doporučuje japonský plug-in hybrid svým přátelům a známým. Rovná čtvrtina dotázaných ovšem na druhou stranu dodává, že jejich dalším vozem bude elektromobil. Ten ale Mitsubishi již v Evropě nenabídne.

Skutečně tedy platí, že když se kácí les, létají třísky. A občas se bohužel sekera zatne i do kmenů, které by zde vydržely ještě roky. Pokud tedy po plug-in hybridním SUV toužíte, raději si pospěšte, dokud vám jej Mitsubishi ještě prodá. My jen dodáme, že Outlander PHEV dostal do vínku 224 koní, s nimiž zvládne stovku za 10,5 sekundy a maximálku 170 km/h. Na spotřebu 1,8 l/100 km je ale třeba pochopitelně zapomenout, jak ukázal i náš někdejší test.


Mitsubishi má v nabídce i nejprodávanější auto Evropy své třídy, přesto to tady balí - 1 - Mitsubishi Outlander PHEV 2017 nova sada 01Mitsubishi má v nabídce i nejprodávanější auto Evropy své třídy, přesto to tady balí - 2 - Mitsubishi Outlander PHEV 2017 nova sada 02Mitsubishi má v nabídce i nejprodávanější auto Evropy své třídy, přesto to tady balí - 3 - Mitsubishi Outlander PHEV 2017 nova sada 03Mitsubishi má v nabídce i nejprodávanější auto Evropy své třídy, přesto to tady balí - 4 - Mitsubishi Outlander PHEV 2017 nova sada 04Mitsubishi má v nabídce i nejprodávanější auto Evropy své třídy, přesto to tady balí - 5 - Mitsubishi Outlander PHEV 2017 nova sada 05Mitsubishi má v nabídce i nejprodávanější auto Evropy své třídy, přesto to tady balí - 6 - Mitsubishi Outlander PHEV 2017 nova sada 06
Mitsubishi Outlander PHEV je sice nejprodávanějším plug-in hybridem Evropy, to však záměry automobilky nezmění a ani tento model nenabídne v jeho inovované podobě. Čekat jen postupný odchod značky ze starého kontinentu není nemístné. Foto: Mitsubishi

Zdroj: Carscoops

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše