Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání

Technicky naprosto nezajímavé a velmi obtížně použitelné, tak lze hodnotit dvě poslední novinky Audi. Špatně sice nevypadají zvenčí ani zevnitř, pokud ale skrývají ekvivalent ani ne 15litrové nádrže na palivo, jsou nutně zklamáním.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání

15.4.2021 | Petr Prokopec

Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání

/

Foto: Audi

Technicky naprosto nezajímavé a velmi obtížně použitelné, tak lze hodnotit dvě poslední novinky Audi. Špatně sice nevypadají zvenčí ani zevnitř, pokud ale skrývají ekvivalent ani ne 15litrové nádrže na palivo, jsou nutně zklamáním.

Pokud zvažujete koupi nového vozu a k dispozici máte více než milion korun, pak si můžete vybírat z opravdu široké nabídky. Volit můžete benzinová, dieselová i elektrická auta, stejně jako prémiové či mainstreamové značky. U takové Dacie vám daný rozpočet vystačí na pořízení malé flotily, v případě BMW se nicméně již budete muset omezit a pořídit pouze jedno. Nicméně i trojková řada dokáže plně uspokojit veškeré vaše potřeby, zvláště pokud zvolíte kombík, který stejně jako sedan startuje dokonce pod milionem korun.

Momentálně vás nicméně nechceme hnát do showroomů rumunské či mnichovské automobilky, řeč bude o novince Audi. Respektive o dvou novinkách, neboť značka se čtyřmi kruhy ve znaku nepředstavila pouze Q4 e-tron, ale i jeho stylovější variantu Q4 e-tron Sportback. Vzhledem rozhodně zaujmou a zlákat by jím mohly nemalé množství zákazníků. Otázkou nicméně je, kolik z nich se přenese přes skutečnost, že tento vůz jim toho vlastně nenabídne ani tolik jako Škoda Enyaq, se kterou je spřízněný.

Q4 v obou verzích stojí na modulární platformě MEB, již koncern VW zasvětil elektrickému pohonu. Vůz měří 4,6 metru na délku, 1,9 metru na šířku a 1,6 metru na výšku, rozvoru naměříme délku 2,76 m. České elektrické SUV tak má náskok jen při měření od nárazníku k nárazníku, jinak si s německými sourozenci podává ruce. A to doslova, neboť také v tomto případě základní varianta Q4 35 disponuje bateriemi o kapacitě pouhých 52 kWh. Na papíře sice stačí na dojezd 341 až 349 km, v praxi se ale budete muset hodně krotit. Stejně jako u Enyaqu jde o ekvivalent 12 litrů paliva v nádrži naftového auta a sami si spočítáte, jak daleko s takovým množstvím dojedete. Přes 300 km chce opravdu velké sebezapření.

Právě toto provedení startuje nad oním milionem korun, konkrétně pak na 41 900 Eurech (cca 1,087 mil. Kč), za které kromě malé baterie dostanete i nepříliš výkonný elektromotor, jenž 170 koňmi roztáčí zadní nápravu. Stovku tak vůz zvládá za 9 sekund a maximálně se rozjede na 160 km/h. Rozhodně tedy nejde o trhače silnic, místo toho se Audi danými parametry blíží spíše k elektrické Dacii Spring než třeba k BMW 320i, které je rychlejší a přitom levnější.

Pravdou nicméně je, že Audi nemá příliš co nabídnout ani o stupeň výše, tedy po stránce dynamické. Verze Q4 40 totiž sice sází na baterie o kapacitě 77 kWh (ekvivalent ani ne 20litrové nádrže na naftu u moderního dieselu), s nimiž má zvládnout až 520 km na jeden zátah, ovšem doprovází je i nadále pouze jedním elektromotorem s výkonem 204 koní. Sprint na stovku se díky tomu zkracuje jen na 8,5 sekundy, nejvyšší rychlost ale zůstává na 160 km/h. Do kapsy nicméně již budete muset sáhnout pro 47 500 Eur (1 233 000 Kč).

Vrchol pak tvoří Q4 50, u nějž se kapacita baterií nezměnila, nicméně dorazil ještě přední motor. Ten dává k dobru 109 koní, celkově jich pak soustava nabídne 299. S nimi akcelerace klesá na 6,2 sekundy, zatímco maximálka narůstá na 180 km/h. V případě dojezdu je pak možné počítat se 488 kilometry u konzervativněji střiženého provedení, zatímco to stylovější díky lepší aerodynamice má urazit až 497 km. Samozřejmě ale jen dle normovaného cyklu WLTP.

Za nejvýkonnější provedení je nicméně třeba zaplatit již 52 900 Eur (1,37 mil. Kč), přičemž tato cena se stejně jako v předchozích případech týká Audi Q4. Verze Sportback pak pokaždé vychází ještě o dva tisíce Eur (52 tisíc korun) dráže. Na danou dynamiku tedy automobilka rozhodně není skromná, přičemž co možná projde Škodě či Volkswagenu, s tím mohou čtyři kruhy narazit. Zákazníci Audi jsou totiž přeci jen náročnější.

Na prodejní výsledky si nicméně budeme muset ještě chvíli počkat, za prvními zákazníky se elektrické novinky rozjedou až během léta. Audi jim přitom dodalo architekturu, jež umožňuje dobíjení při výkonu až 125 kW, stejně jako se v případě vrcholných výbav spojilo s kalifornskou společností Sonos, která je známa svými kvalitními reproduktory a pro kterou je spolupráce s Audi vůbec prvním počinem v automobilové branži.

Mimo to lze zmínit ještě rozšířený head-up displej, který bychom snad jako jediný mohli brát za náskok díky technice, čímž novinky dostávají firemnímu sloganu. Kupříkladu navigační šipky totiž dokáže promítnout přesně tam, kde je potřebujete, neboť je v podstatě ekvivalentem 70palcové obrazovky nacházející se 10 metrů před vozem. Zda to ovšem stačí na ospravedlnění nemalé ceny, neoslňující dynamiky a vskutku nedostatečných akumulátorů, je otázkou.


Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 1 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 01Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 2 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 02Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 3 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 03Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 4 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 04Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 5 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 05Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 6 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 06Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 7 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 07Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 8 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 08Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 9 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 09Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 10 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 10Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 11 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 11Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 12 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 12Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 13 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 13Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 14 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 14Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 15 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 15Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 16 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 16Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 17 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 17
Audi Q4 e-tron zaujme snad jen kombinací vyšší ceny a nepříliš oslňující dynamiky a dojezdu. Je to přitom škoda, neboť designově jej lze považovat za povedené. Foto: Audi

Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 18 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 18Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 19 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 19Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 20 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 20Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 21 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 21Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 22 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 22Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 23 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 23Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 24 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 24Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 25 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 25Náskok Audi díky technice zůstal jen na papíře, technika posledních novinek je zklamání - 26 - Audi Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback 2021 prvni sada 26
Provedení Q4 e-tron Sportback zachází ve stylovosti ještě dále, navíc díky splývavější zádi nabízí o chlup lepší dojezd. Je ale nicméně také dražší. Foto: Audi

Zdroj: Audi

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše