Nový americký tahač tanků je takové monstrum, že do Evropy může jen „ořezaný”

Vskutku pozoruhodným strojem se pochlubil tradiční americký výrobce takových aut. Má 18litrový turbodiesel, klimatizovanou kabinu či až čtyři nápravy. Ne však pro Evropu, tady si musí poradit nanejvýš s šesti koly.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nový americký tahač tanků je takové monstrum, že do Evropy může jen „ořezaný”

17.5.2021 | Petr Prokopec

Nový americký tahač tanků je takové monstrum, že do Evropy může jen „ořezaný”

/

Foto: Oshkosh Defense

Vskutku pozoruhodným strojem se pochlubil tradiční americký výrobce takových aut. Má 18litrový turbodiesel, klimatizovanou kabinu či až čtyři nápravy. Ne však pro Evropu, tady si musí poradit nanejvýš s šesti koly.

Současná bojová technika již není tak pomalá či neobratná jako za časů obou světových válek. Nicméně ani tak o ní nemůžeme prohlásit, že by byla zrovna bleskurychlá. Platí to zejména u tanků, které jejich vyšší hmotnost a pásy přeci jen poněkud omezují. Stačí se ostatně podívat na parametry nejužívanějšího typu americké armády, jímž je M1 Abrams. Ten se sice zvládá rozjet až na 72 km/h, ovšem těžko v tu chvíli dojede někam daleko a na silnici má standardně vjezd zapovězen.

Právě z těchto důvodů má armáda, a pochopitelně nikoliv pouze ta americká, k dispozici i těžkou přepravní techniku. My si dnes posvítíme na Oshkosh HET (Heavy Equipment Transporter) inovovaný pro rok 2021, který je k dispozici ve dvou variantách. Rozdíl tkví v kabinách, počtu náprav a zaměření. Provedení Global má tři nápravy se znakem 6x6. Odvést pak dokáže až 65 tun, přičemž pro nás je zajímavé i to, že má povolení brázdit evropské silnice.

Varianta M1070A1 se nicméně již zaměřuje čistě na přepravu tanků, konkrétně pak zmíněného typu M1 Abrams. I proto byla uzpůsobena k tomu, že utáhnout dokáže až 70 tun. Za tím stejně jako u verze Global stojí 18litrový turbodiesel, jenž produkuje nemalých 700 koní. Tahač tak zvládne vyvinout maximální rychlost 81 km/h, která sice oproti zmíněnému tanku není o tolik vyšší, s 947litrovou nádrží vzrostl ale ujede až 724 km a na veřejné silnice může.

Při pohledu na tyto parametry tedy není překvapivé, že Oshkosh HET je jedním z nejpoužívanějších prostředků americké armády, která si celkově objednala již přes 2 900 exemplářů. Kromě toho ovšem slouží také Jordánsku a Ománu, stejně jako Velké Británii. A jelikož ona globální varianta byla vyvíjena přímo s ohledem na evropské silnice, nepřekvapí, že na starém kontinentu užívá šestikolový tahač hlavně NATO. Popularita tahače je tedy enormní a není divu, že jej Oshkosh dále piplá.

Za zmínku tak stojí i jeho další specifikace. Šestice vojáků najde díky klimatizaci v kabině nemalý komfort, stejně jako může počítat s pancéřováním. Řízení pak dostalo posilovač a souběžně s přední se může natáčet i zadní náprava, aby bylo usnadněno manévrování. Převodovka je pak doplněna redukcí a pohonem 6x6 nebo 8x8, aby se tahač zvládl vyrovnat s jakýmkoliv povrchem. Kromě toho tu ovšem máme ještě navijáky, s nimiž je možné utáhnout skoro 25 tun.

Speciálně pro Oshkosh HET byl vyvinut i přívěs M1000, který disponuje čtyřiceti koly rozdělenými do pěti náprav. Specifické zavěšení umožňuje zdvih kola až o 254 mm, což jen reflektuje terénní schopnosti samotného tahače. A jelikož tento přívěs dokáže pobrat až 80 tun, nepřekvapí, že jej vzniklo prakticky stejné množství jako tahačů.


Nový americký tahač tanků je takové monstrum, že do Evropy může jen „ořezaný” - 1 - Oshkosh HET 2021 prvni sada 01Nový americký tahač tanků je takové monstrum, že do Evropy může jen „ořezaný” - 2 - Oshkosh HET 2021 prvni sada 02Nový americký tahač tanků je takové monstrum, že do Evropy může jen „ořezaný” - 3 - Oshkosh HET 2021 prvni sada 03Nový americký tahač tanků je takové monstrum, že do Evropy může jen „ořezaný” - 4 - Oshkosh HET 2021 prvni sada 04Nový americký tahač tanků je takové monstrum, že do Evropy může jen „ořezaný” - 5 - Oshkosh HET 2021 prvni sada 05Nový americký tahač tanků je takové monstrum, že do Evropy může jen „ořezaný” - 6 - Oshkosh HET 2021 prvni sada 06
Oshkosh HET vznikl primárně jako monstrózní tahač tanků, pobrat ovšem dokáže i další bojovou techniku, s níž navíc může zamířit do skoro jakéhokoli terénu. Foto: Oshkosh Defense

Zdroj: Oshkosh Defense

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše