Nový německý taktický náklaďák nahání strach už napohled, chce změnit podobu bojišť

Obávanou zbraní nemusí být jen tank či obrněný transportér, ale klidně i řádně upravený náklaďák. Právě tím je nový německý speciál, který se chce obejít i bez lidské posádky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nový německý taktický náklaďák nahání strach už napohled, chce změnit podobu bojišť

13.5.2021 | Petr Prokopec

Nový německý taktický náklaďák nahání strach už napohled, chce změnit podobu bojišť

/

Foto: Rheinmetall

Obávanou zbraní nemusí být jen tank či obrněný transportér, ale klidně i řádně upravený náklaďák. Právě tím je nový německý speciál, který se chce obejít i bez lidské posádky.

V každém chlapovi dříme malý kluk. A jak je známo, kluci si velmi často hrají na vojáky. Není tedy vlastně ani tak překvapivé, že nás i v dospělosti fascinuje vojenská technika. Nejnověji nám padl do oka nový taktický náklaďák společnosti Rheinmetall, který je určen pro využití v těch nejnáročnějších podmínkách. Německá firma se rozhodla přijít s celou rodinou vozidel, neboť k mání bude čtyř-, šesti-, osmi- i desetikolka. Všechny verze však mají natolik stejnou techniku, že o ně bez jakéhokoliv přeškolení může pečovat jediný mechanik.

Rheinmetall uvádí, že tato standardizace dělá celou flotilu mnohem efektivnější. S čímž rozhodně lze souhlasit, neboť pokud v boji dojde k poškození jednoho vozu, rázem z něj můžete udělat sklad náhradních dílů pro ty další. Jednotné nejsou jen výrobní postupy, ale rovněž také komponenty. Platí to jak u pancéřovaných, tak základních variant, jež jsou k dispozici pro civilní využití. A právě z toho důvodu dostala novinka zvaná HX3 řadu systémů z běžných osobních aut.

Řeč je o pokročilých asistenčních systémech ADAS, mezi něž patří monitoring jízdy v pruhu či adaptivní tempomat. Rheinmetall totiž počítá s tím, že v budoucnu by taktický náklaďák šlo ovládat i zcela autonomně, což má změnit podobu bojišť. Z toho důvodu byla kompletně přepracována elektrická architektura, zatímco nové zadní zavěšení uživatel ocení hlavně ve chvílích, kdy se rozhodnete hladký asfalt zaměnit za náročnější terén.

HX3 se nicméně bude uplatňovat zejména v armádních šicích, pročež se od asistenčních systémů raději přesuneme k vylepšenému pancéřování. Novinka tak lépe zvládá minové útoky, přičemž osadit ji lze i aktivním obranným systémem - tedy třeba velkorážným kulometem. Nový zesílený pomocný rám pak vozu propůjčuje vyšší univerzálnost než dříve, neboť jej lze osadit vším od nosičů raket po radary.

Lze pak už jen dodat, že novinka Rheinmetallu je stejně jako předchozí verze HX a HX2 postavena na podvozku MAN. Používat by pak měla motor téže firmy, jímž byl v předchozím případě 10,5litrový šestiválcový turbodiesel naladěný na 440 koní a 2 100 Nm točivého momentu. Ten byl spárován s dvanáctistupňovou převodovkou a umožňoval jízdu až stovkou nebo přepravu až 44 tun.


Nový německý taktický náklaďák nahání strach už napohled, chce změnit podobu bojišť - 1 - Rheinmetall HX3 2021 prvni sada 01Nový německý taktický náklaďák nahání strach už napohled, chce změnit podobu bojišť - 2 - Rheinmetall HX3 2021 prvni sada 02Nový německý taktický náklaďák nahání strach už napohled, chce změnit podobu bojišť - 3 - Rheinmetall HX3 2021 prvni sada 03Nový německý taktický náklaďák nahání strach už napohled, chce změnit podobu bojišť - 4 - Rheinmetall HX3 2021 prvni sada 04Nový německý taktický náklaďák nahání strach už napohled, chce změnit podobu bojišť - 5 - Rheinmetall HX3 2021 prvni sada 05Nový německý taktický náklaďák nahání strach už napohled, chce změnit podobu bojišť - 6 - Rheinmetall HX3 2021 prvni sada 06Nový německý taktický náklaďák nahání strach už napohled, chce změnit podobu bojišť - 7 - Rheinmetall HX3 2021 prvni sada 07Nový německý taktický náklaďák nahání strach už napohled, chce změnit podobu bojišť - 8 - Rheinmetall HX3 2021 prvni sada 08Nový německý taktický náklaďák nahání strach už napohled, chce změnit podobu bojišť - 9 - Rheinmetall HX3 2021 prvni sada 09Nový německý taktický náklaďák nahání strach už napohled, chce změnit podobu bojišť - 10 - Rheinmetall HX3 2021 prvni sada 10Nový německý taktický náklaďák nahání strach už napohled, chce změnit podobu bojišť - 11 - Rheinmetall HX3 2021 prvni sada 11
Rheinmetall HX3 je novým taktickým náklaďákem, který bude k mání v mnoha konfiguracích. Posloužit přitom může armádám i civilnímu obyvatelstvu, osazen byl ostatně i moderními asistenčními systémy směřujícími k co největší autonomii. Foto: Rheinmetall

Zdroj: Rheinmetall

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše