Pokus Francouzů uspět s autem, na němž si jiní vylámali zuby, je naprosté fiasko

Francouzům nelze upřít kuráž, zkoušet to po všech marných pokusech na trhu s takto koncipovaným vozem, chce jistě odvahu. Jenže to je tak vše, podle receptu na problémy uvařili jen další problém.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Pokus Francouzů uspět s autem, na němž si jiní vylámali zuby, je naprosté fiasko

27.9.2020 | Petr Prokopec

Pokus Francouzů uspět s autem, na němž si jiní vylámali zuby, je naprosté fiasko

/

Foto: Citroën

Francouzům nelze upřít kuráž, zkoušet to po všech marných pokusech na trhu s takto koncipovaným vozem, chce jistě odvahu. Jenže to je tak vše, podle receptu na problémy uvařili jen další problém.

Víte, k čemu je sedan se zvýšenou světlou výškou? Pokud máte pocit, že k ničemu, jste pravdě hodně blízko. Přesvědčit se o tom mohla již řada výrobců, kteří se takto pokusili spojit eleganci se zvýšenou průchodností. Odpovědí na jejich snahy však byl jen miniaturní zájem publika. Je to pochopitelné, neboť lidé, kteří si kupují sedany, povětšinou nejezdí každý víkend na chatu či na expedice do neprostupných končin. Zvýšený podvozek tak využije jen málokdo, spíše oněch pár milimetrů vede k navýšení spotřeby i zhoršení ovladatelnosti.

Automobilky jsou nicméně nepoučitelné, možná i proto, že někteří manažeři jedou dle hesla: „Není důležité být první, ale přijít ve správnou dobu!“ Na čem si tedy vylámalo zuby Volvo a ještě předtím Subaru, zkouší letos završit úspěchem Citroën. Francouzská automobilka uvedla na trh model C3L, který není ničím jiným než právě sedanem s přizvednutým podvozkem a ochrannými plasty ve spodní části karoserie. K dostání je pouze v Číně, pročež si můžeme v podstatě oddechnout, že náš zrak nebude takový vůz dráždit.

Jakkoliv je design záležitostí čistě subjektivní, v tomto případě si vyjma lidí libujících si v sebemrskačství nedokážeme představit asi nikoho, komu by se Citroën C3L líbil. Vzhled vozu sice přiznává inspiraci líbivějším SUV C3-XR, ovšem výsledek vypadá přijatelně snad jen při pohledu zepředu.

Svým zmíněným příbuzným, který je v Číně nabízen již od roku 2014, se novinka inspirovala také v interiéru. Ten zaujme mimo jiné analogovým přístrojovým štítem, který na největším trhu světa již berou jako přežitek. Ospravedlnit jej by dokázala tak maximálně nízká cena, to však není až tak úplný případ francouzského sedanu. K dispozici je od 89 400 tisíc yuanů, což je asi 290 tisíc Kč. Neříkáme, že to je hodně, zrovna v Číně ale za takové peníze koupíte řadu skutečných SUV větších rozměrů, ne přizvednutý sedan stojící stále na základě malého auta.

Je tedy nutné dodat, že oproti evropské C3 disponuje ta čínská lepšími rozměry, C3L má s rozvorem 2 655 mm náskok i přec leckterými SUV. Očekávat lze tedy slušný prostor pro sezení, alespoň v případě nohou, jenže ani to, ani tříválcová jedna-dvojka se 114 koňmi a 190 Nm pod kapotou, která pochopitelně pohání jen přední kola, situaci nezachraňuje.

C3L se dostal do prodeje v květnu, kdy už byl čínský trh za koronavirovou propastí. Výsledek? 83 prodaných aut. Za hodinu? Za den? Ne, za měsíc a nebyla to náhoda - 135 prodaných vozů v červnu, 32 v červenci a pouhých 9 v srpnu jen ukazuje, že jde o naprosté prodejní fiasko nenacházející na trhu téměř žádné zastání. A to zvláště uvážíme-li, že spoustu aut si museli koupit dealeři, registrovat sama automobilka a tak podobně. Inu, allroadové sedany na zákazníky nezabírají, to už víme. Kolik důkazů výrobci ještě potřebují vidět, aby to s nimi přestali zkoušet?


Pokus Francouzů uspět s autem, na němž si jiní vylámali zuby, je naprosté fiasko - 1 - Citroen C3L 2020 oficialni 01Pokus Francouzů uspět s autem, na němž si jiní vylámali zuby, je naprosté fiasko - 2 - Citroen C3L 2020 oficialni 02Pokus Francouzů uspět s autem, na němž si jiní vylámali zuby, je naprosté fiasko - 3 - Citroen C3L 2020 oficialni 03Pokus Francouzů uspět s autem, na němž si jiní vylámali zuby, je naprosté fiasko - 4 - Citroen C3L 2020 oficialni 04Pokus Francouzů uspět s autem, na němž si jiní vylámali zuby, je naprosté fiasko - 5 - Citroen C3L 2020 oficialni 05Pokus Francouzů uspět s autem, na němž si jiní vylámali zuby, je naprosté fiasko - 6 - Citroen C3L 2020 oficialni 06Pokus Francouzů uspět s autem, na němž si jiní vylámali zuby, je naprosté fiasko - 7 - Citroen C3L 2020 oficialni 07Pokus Francouzů uspět s autem, na němž si jiní vylámali zuby, je naprosté fiasko - 8 - Citroen C3L 2020 oficialni 08Pokus Francouzů uspět s autem, na němž si jiní vylámali zuby, je naprosté fiasko - 9 - Citroen C3L 2020 oficialni 09
Citroën C3L byl odhalen loni v prosinci a jeho vyhlídky byly nejasné. Teď, po 4 měsících v prodeji, už si můžeme říci, že ani v Číně neboduje - nekupuje ho skoro nikdo. Foto: Citroën

Zdroj: Citroën

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše