Porsche Cayenne Coupe: rýsuje se další konkurent X6, přijít má v roce 2018

Trendu velkých pětidveřových SUV se zkosenou zádí se nevyhne ani Porsche. Od roku 2018 chce prodávat v rámci řady Cayenne konkurenta pro X6 a MLC.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Porsche Cayenne Coupe: rýsuje se další konkurent X6, přijít má v roce 2018

5.5.2014 | Adam Šrámek | 2 příspěvky

Porsche Cayenne Coupe: rýsuje se další konkurent X6, přijít má v roce 2018

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Trendu velkých pětidveřových SUV se zkosenou zádí se nevyhne ani Porsche. Od roku 2018 chce prodávat v rámci řady Cayenne konkurenta pro X6 a MLC.

Zdá se nám, že druhá generace Porsche Cayenne je na trhu celou věčnost, ovšem ve skutečnosti od jejího debutu uplynuly pouhé tři roky. V záplavě veškerých nových crossoverů, které automobilky servírují automobilky s pozoruhodnou kadencí, stárne každý konkrétní model rychleji než dříve. Zaměříme-li se na segment těch největších a nejluxusnějších, pak většinu pozornosti musíme směřovat primárně na německý čtyřlístek. Na ofenzivu luxusních SUV si totiž v současnosti brousí zuby Mercedes, dalším velkým hráčem bude Audi a svojí troškou do mlýna přispěje i BMW. Porsche tomu nehodlá jen nečinně přihlížet a bude muset kontrovat.

Nedávno jsme napsali, že příští rok přivítáme faceliftované Caynne, jehož změny se ponesou v duchu menšího sourozence Macanu. Stane se tak zhruba tři roky před příchodem nové, v pořadí již třetí generace. Zmíněné teď můžeme doplnit o informaci o další karosářské variantě, která bude bojovat s BMW X6, chystaným modelem MLC a v nejsilnější specifikaci také s britským Range Roverem Sport RS nebo novým příspěvkem Bentley.

Porsche si do nové modelové řady Cayenne chystá čtyřdveřové kupé, které bychom směle mohli zařadit do kategorie SAC, jejíž založení je přičítáno mnichovskému výrobci. Podle britského Autocaru je Porsche s jeho návrhy již v pokročilém stádiu a do uvedení na trh zbývají zhruba tři roky. Podle zdrojů z Porsche by se mělo jednat o sportovnější alternativu ke klasické verzi, přičemž od ní si samozřejmě vypůjčí převážnou většinu pohonných jednotek, ne-li úplně všechny. To znamená zážehové i vznětové motory, plug-in hybridní benzinovou soustavu a možná také kombinaci nafty a elektromotoru. Alternativa ke klasickému Caynne s klesající střechou bude spolu s motory využívat také nově vyvinuté platformy MLB, kterou nyní piluje vývojové oddělení Audi.

Pokud by přiložená počítačová skica nelhala, budeme tu mít další napodobeninu X6. A že už nás to ani nepřekvapuje. Ostřeji střižený kabát s prvky modelů 918 Spyder okoření úzkým prosklením a střechou rychle se svažující směrem k zádi. Oproti klasickému Cayenne se Coupe pochlubí nižší světlou výškou, a tedy nižším těžištěm. Uvnitř se bude v podstatě jednat o pouhý derivát, ovšem i tam prý bude cítit jistý nádech sportovního top modelu. Pokud jste stejně jako my přemítali nad tím, proč Porsche už dávno něco takového nestaví, pak věřte, že mu v tom bránila jen nedostatečná výrobní kapacita v Lipsku způsobená velkou poptávkou po klasickém Cayenne. To má údajně změnit další investice do této továrny, která bude muset proběhnout ještě před rokem 2017, tedy předtím, než Porsche začne s produkcí nové generace.

Cayenne Coupe by mělo být zhruba o 15 až 20 procent dražší než klasická verze, což znamená, že vstupní motorizace se zážehovým šestiválcovým třílitrem vyjde na nějakých 1,67 milionu korun. Pokud se podíváme na to, co nabízí Porsche dnes, očekáváme také verze GTS a diesely. Na vrcholu pak bude dvojice variant Turbo, přičemž silnější Turbo S nabídne dozajista přes 560 koní. Šasí má být dostatečně schopné i pro ultrarychlou sportovní jízdu, což jistě předpokládá řádné pilování na Severní smyčce německého Nürburgringu. Tam ho dříve nebo později začneme vídat v maskáčích, ale to už trochu předbíháme událostem...


Porsche Cayenne Coupe: rýsuje se další konkurent X6, přijít má v roce 2018 - 1 - Porsche Cayenne Coupe 2014 render 01
Porsche Cayenne Coupé má být sportovnější než klasické Cayenne, vzhledem nám opět připomíná BMW X6

Zdroj: Autocar

Adam Šrámek

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše