Prodeje čínských aut v Evropě i jinde mimo Čínu prudce rostou, až skoro trojnásobně

A není to tak, že by byly prodány 3 vozy místo jednoho, bavíme se o tisících aut každý měsíc. Zatímco celé trhy obvykle klesají, Číňané jako by si žili ve svém vlastním světě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Prodeje čínských aut v Evropě i jinde mimo Čínu prudce rostou, až skoro trojnásobně

7.4.2021 | Petr Miler

Prodeje čínských aut v Evropě i jinde mimo Čínu prudce rostou, až skoro trojnásobně

/

Foto: Haval

A není to tak, že by byly prodány 3 vozy místo jednoho, bavíme se o tisících aut každý měsíc. Zatímco celé trhy obvykle klesají, Číňané jako by si žili ve svém vlastním světě.

Skoro přesně před měsícem jsme psali o tom, že průlom čínských aut na západní trhy asi právě nastal, neboť se hned několik značek začalo výrazně prosazovat v už náročné Austrálii. A jakkoli jedna vlaštovka nutně jaro nedělá, ostatně se stačí dnes podívat z okna, nezdá se, že by šlo o výkyv vymykající se tomu, co se děje jinde.

Důkazem budiž stále větší úspěch čínských aut na trhu nám teritoriálně podstatně bližším, v Rusku, které je z hlediska převažujícího místa prodejů nových aut hlavně evropskou zemí. Také tam Číňané díky benevolentnějším pravidlům pro homologaci svá auta prodávají, některé tradičnější značky tak už činí léta. Dosud se to ale obešlo bez výraznějších úspěchů, třebaže ani loni automobilky jako Haval, Geely nebo Chery ignorovat nešlo. Teď ale najednou vystrkují růžky s takovou razancí, že do prodejních statistik dělají díry.

Včera jsme vás informovali o tom, že Škoda je v Rusku relativně úspěšná, když za téměř šestiprocentního poklesu trhu klesá jen o jedno procento a velký zájem o inovovaný Rapid ji posouvá mezi prodejce vůbec nejžádanějších aut. To Číňané sice nemají mezi 25 nejprodávanějšími modely žádný konkrétní vůz, nad výsledky Škody se ale i tak mohou hlasitě smát klidně se srpem a kladivem v ruce.

Ruský Avtostat informuje, že Haval už se posunul do pomyslné top 10 značek, když meziročně zvýšil své prodeje o 77 procent a s 2 833 prodanými vozy za měsíc opravdu není hodný ignorace. Není v tom ale sám, Chery s 2 398 prodeji hlásí meziroční růst na 294 procent loňských hodnot a Geely je s posunem nahoru o 85 procent a 1 732 zářezy na prodejní pažbě též velmi úspěšný, mezi všemi výrobci šestnáctý. To jsou obrovské nárůsty v situaci, kdy celý trh klesá; co teprve, až si lidé budou zase jistější v kramflecích?

Zdá se být skutečně jasné, že zlom je za námi a nyní je jen otázkou, kam až se mohou Číňané propracovat. Se stále atraktivnějšími auty, stále nízkými cenami a nekonečným sebevědomím si to snad ani netroufáme odhadovat. Současná dynamika nárůstů odbytu ale naznačuje, že strop je ještě hodně daleko.


Prodeje čínských aut v Evropě i jinde mimo Čínu prudce rostou, až skoro trojnásobně - 1 - Haval F7 F7x 2021 nove 13Prodeje čínských aut v Evropě i jinde mimo Čínu prudce rostou, až skoro trojnásobně - 2 - Haval F7 F7x 2021 nove 14Prodeje čínských aut v Evropě i jinde mimo Čínu prudce rostou, až skoro trojnásobně - 3 - Haval F7 F7x 2021 nove 15Prodeje čínských aut v Evropě i jinde mimo Čínu prudce rostou, až skoro trojnásobně - 4 - Haval F7 F7x 2021 nove 16Prodeje čínských aut v Evropě i jinde mimo Čínu prudce rostou, až skoro trojnásobně - 5 - Haval F7 F7x 2021 nove 17Prodeje čínských aut v Evropě i jinde mimo Čínu prudce rostou, až skoro trojnásobně - 6 - Haval F7 F7x 2021 nove 18Prodeje čínských aut v Evropě i jinde mimo Čínu prudce rostou, až skoro trojnásobně - 7 - Haval F7 F7x 2021 nove 19Prodeje čínských aut v Evropě i jinde mimo Čínu prudce rostou, až skoro trojnásobně - 8 - Haval F7 F7x 2021 nove 20Prodeje čínských aut v Evropě i jinde mimo Čínu prudce rostou, až skoro trojnásobně - 9 - Haval F7 F7x 2021 nove 21Prodeje čínských aut v Evropě i jinde mimo Čínu prudce rostou, až skoro trojnásobně - 10 - Haval F7 F7x 2021 nove 22Prodeje čínských aut v Evropě i jinde mimo Čínu prudce rostou, až skoro trojnásobně - 11 - Haval F7 F7x 2021 nove 23Prodeje čínských aut v Evropě i jinde mimo Čínu prudce rostou, až skoro trojnásobně - 12 - Haval F7 F7x 2021 nove 24
Jedním z úspěšných čínských modelů v zahraničí je SUV-kupé F7x. Velký model, který lze označit za stylovější Škodu Kodiaq, je při ceně začínající kolem půl milionu korun zajímavou nabídkou. Foto: Haval

Zdroj: Avtostat

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše