Škoda to balí na jednom z trhů, kde je velmi populární, dostala zákaz dovozu i prodeje

A popravdě řečeno nemohla čekat nic jiného. Nejprve dostala zákaz prodávat nejžádanější model z bezpečnostních důvodů, nyní přišel úplný zákaz dovozu a prodeje všech modelů kdekoli v Bělorusku.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda to balí na jednom z trhů, kde je velmi populární, dostala zákaz dovozu i prodeje

24.4.2021 | Petr Miler

Škoda to balí na jednom z trhů, kde je velmi populární, dostala zákaz dovozu i prodeje

/

Foto: Škoda Auto

A popravdě řečeno nemohla čekat nic jiného. Nejprve dostala zákaz prodávat nejžádanější model z bezpečnostních důvodů, nyní přišel úplný zákaz dovozu a prodeje všech modelů kdekoli v Bělorusku.

Jak ukázal včerejší přehled nejprodávanějších značek a modelů aut světa, Škoda je v posledních letech populární leckde. Pokud se tedy intenzivněji nezajímáte o prodeje aut ve vzdálenějších destinacích, asi by vás ani nenapadlo, kde také boduje. Jednou z těch zemí, kde je velmi úspěšná, je Bělorusko, kde si pravidelně připisovala tržní podíl mezi 5 a 10 % - pouze Lady, Renaulty a Volkswageny si tam obvykle vedly lépe. Teď si ale na tržním podílu české značky smlsnou jiní.

Bělorusko v posledních týdnech Škodu nešetří, když ji nejprve zakázalo lokální prodej Rapidu. U nás už neprodávaný, v Rusku ale dále vyráběný a právě tam také velmi oblíbený model si výborně vedl rovněž v Bělorusku, když se loni stal sedmým nejprodávanějším autem vůbec. Od března ale pozbyl lokálního schválení pro provoz kvůli údajným problémům se systémem automatického brzdění, světly pro denní svícení a několika dalším formálním nedostatkům.

V reakci na to se prodeje české značky v březnu meziročně propadly o 58 procent, ani to ale zjevně Bělorusům nestačilo. S koncem tohoto týdne tak kompletně zakázali dovoz a prodej všech aut značky Škoda na své území. Dle včerejšího rozhodnutí rady ministrů platí okamžitý zákaz jakéhokoli dovozu aut české značky a pokud budou nějaké automobily objeveny na běloruském území, budou reexportovány do země, odkud byly dovezeny.

Není tedy možný ani jejich další prodej: „Pokud budou v obchodech, na trzích, na výstavách, veletrzích nebo v online prodeji nalezeny zakázané produkty, bude prodejcům těchto produktů prodej zakázán. Toto nařízení se nevztahuje na zboží dovážené občany pro osobní potřebu,” stojí v rozhodnutí rady.

Po motivaci Běloruska není nutné dlouze pátrat - Škoda v lednu zaujala politický postoj, když předem avizovala, že nebude sponzorovat letošní mistrovství světa v ledním hokeji, pakliže jej Bělorusko bude spolupořádat. A tak o jeho pořadatelství přišlo. Zákaz prodeje škodovek lze tedy vnímat jako očekávanou odvetu.

Dodejme, že běloruský trh s auty není bůhvíjak velký, ročně se tam prodá mezi 50 a 60 tisíci aut. Škoda tedy na jednu stranu neriskovala tolik, na druhou stranu tam měla velmi dobrou pozici z hlediska tržního podílu. A pokud bude běloruský trh dále růst jako dosud (mezi roky 2017 a 2019 se zvětšil skoro stoprocentně), může jít o nemalou ztrátu.


Škoda to balí na jednom z trhů, kde je velmi populární, dostala zákaz dovozu i prodeje - 1 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 01Škoda to balí na jednom z trhů, kde je velmi populární, dostala zákaz dovozu i prodeje - 2 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 02Škoda to balí na jednom z trhů, kde je velmi populární, dostala zákaz dovozu i prodeje - 3 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 03Škoda to balí na jednom z trhů, kde je velmi populární, dostala zákaz dovozu i prodeje - 4 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 04Škoda to balí na jednom z trhů, kde je velmi populární, dostala zákaz dovozu i prodeje - 5 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 05Škoda to balí na jednom z trhů, kde je velmi populární, dostala zákaz dovozu i prodeje - 6 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 06Škoda to balí na jednom z trhů, kde je velmi populární, dostala zákaz dovozu i prodeje - 7 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 07Škoda to balí na jednom z trhů, kde je velmi populární, dostala zákaz dovozu i prodeje - 8 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 08Škoda to balí na jednom z trhů, kde je velmi populární, dostala zákaz dovozu i prodeje - 9 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 09Škoda to balí na jednom z trhů, kde je velmi populární, dostala zákaz dovozu i prodeje - 10 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 10Škoda to balí na jednom z trhů, kde je velmi populární, dostala zákaz dovozu i prodeje - 11 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 11Škoda to balí na jednom z trhů, kde je velmi populární, dostala zákaz dovozu i prodeje - 12 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 12Škoda to balí na jednom z trhů, kde je velmi populární, dostala zákaz dovozu i prodeje - 13 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 13Škoda to balí na jednom z trhů, kde je velmi populární, dostala zákaz dovozu i prodeje - 14 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 14Škoda to balí na jednom z trhů, kde je velmi populární, dostala zákaz dovozu i prodeje - 15 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 15
Nová Škoda Octavia mohla v Bělorusku též udělat slušnou kariéru, ale nestane se to, dovoz a prodej všech aut české značky do této země byl zakázán. Foto: Škoda Auto

Zdroj: Belta

Petr Miler