Toyota Yaris WRC 2017 odhalena, má vážně bizarní záď

Japonci se po 17 letech vrací do WRC. Ačkoliv u toho bude řada Finů a 380 koní, s útokem na titul zatím počítat nemáme, se „silniční verzí” ale ano.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Toyota Yaris WRC 2017 odhalena, má vážně bizarní záď

13.12.2016 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Toyota Yaris WRC 2017 odhalena, má vážně bizarní záď

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Japonci se po 17 letech vrací do WRC. Ačkoliv u toho bude řada Finů a 380 koní, s útokem na titul zatím počítat nemáme, se „silniční verzí” ale ano.

Již za měsíc nás čeká start nové sezóny WRC. Očekávat přitom můžeme opravdu velké věci, neboť startovní pole pojede dle nových pravidel, se kterými je spojen vyšší výkon, větší vizuální agresivita a také snad více zábavy pro diváky. Obejít se sice již budeme muset bez Volkswagenu, nicméně na druhou stranu můžeme přivítat Toyotu. Ta se do světového šampionátu vrací po dlouhé 17leté odmlce, přičemž u tohoto restartu nebude chybět kromě řady Finů také nový Yaris WRC.

Hatchback dostal do vínku rozšířené blatníky, obří zadní křídlo a ještě brutálněji vypadající výdechy za zadními koly. V těchto partiích najdeme také difuzor s dvojitou centrální koncovkou výfuku, který dokončuje proměnu zádi k nepoznání. V rámci asfaltových soutěží lze počítat s 18palcovými vícepaprskovými kovanými koly, na šotolinu pak Yaris WRC vyrazí s 15palcovými ráfky.

Pod kapotou bude svou práci odvádět přeplňovaná jedna-šestka naladěná na zhruba 380 koní a 430 Nm točivého momentu, tak velí pravidla. Toyota přitom počítá s tím, že závodní speciál ovlivní silniční hot hatch, který nejspíše dostane označení Toyota Yaris Gazoo. Máme zde tedy jasný důkaz spekulací o založení nové sportovní divize, která propojí motorsport a běžnou nabídku.

Zpět ale k závodní verzi, která počítá s velkou účastí Microsoftu jako technologického partnera. Tato spolupráce je přitom spojena se sdílením informací mezi jednotlivými členy týmu za účelem větší efektivity. Mimo to počítačový gigant vyvinul platformu na analýzu dat. Toyota ale počítá i s dalšími partnery, mezi které patří Michelin, DMG Mori a Panasonic.

Šéfem týmu je Tommi Mäkinen, čtyřnásobný světový šampión, který u vývoje tohoto speciálu stál již od počátku. Zároveň jde o jednoho ze čtyř Finů, kteří se s Toyotou pokusí vystoupat na příčku nejvyšší. Těmi dalšími jsou pak jezdci Juho Hänninen, vycházející hvězda Esapekka Lappi a také někdejší pilot Volkswagenu Jari-Matti Latvala.

Právě posledně zmiňovaný závodník je možná nejdůležitější posilou stáje, neboť dle Mäkinena „konečně máme odezvu na to, kde se nacházíme v porovnání s ostatními týmy. Jeho první komentáře byly pozitivní, ale ano, jsou tu i oblasti, kde se musíme zlepšit. Doufáme proto, že budeme konkurenceschopní a dosáhneme dobrých výsledků.“

S opanováním šampionátu ale šéf týmu momentálně nepočítá, byť některé vyhrané závody nevylučuje. K opravdovému útoku na titul ale má dojít až v roce 2018. Mäkinen totiž dodává, že tým sice během vývoje najel masivní porci testovacích kilometrů, nicméně celý projekt odstartoval teprve letos v dubnu.

„Je to již 17 let, co jsme naposledy soutěžili ve WRC, takže můžete říci, že jsme odpočatí. Nyní jsme ale zpátky,“ potvrzuje slova šéfa týmu prezident automobilky Akio Toyoda. Uvidíme tedy v polovině ledna, jak se stáji povede na prvním podniku, jímž je legendární Rallye Monte Carlo.


Toyota Yaris WRC 2017 odhalena, má vážně bizarní záď - 1 - Toyota Yaris WRC 2017 prvni sada 01Toyota Yaris WRC 2017 odhalena, má vážně bizarní záď - 2 - Toyota Yaris WRC 2017 prvni sada 02Toyota Yaris WRC 2017 odhalena, má vážně bizarní záď - 3 - Toyota Yaris WRC 2017 prvni sada 03Toyota Yaris WRC 2017 odhalena, má vážně bizarní záď - 4 - Toyota Yaris WRC 2017 prvni sada 04Toyota Yaris WRC 2017 odhalena, má vážně bizarní záď - 5 - Toyota Yaris WRC 2017 prvni sada 05Toyota Yaris WRC 2017 odhalena, má vážně bizarní záď - 6 - Toyota Yaris WRC 2017 prvni sada 06
Toyota Yaris WRC se ukázala naživo...

Toyota Yaris WRC 2017 odhalena, má vážně bizarní záď - 7 - Toyota Yaris WRC 2017 prvni sada 07Toyota Yaris WRC 2017 odhalena, má vážně bizarní záď - 8 - Toyota Yaris WRC 2017 prvni sada 08Toyota Yaris WRC 2017 odhalena, má vážně bizarní záď - 9 - Toyota Yaris WRC 2017 prvni sada 09Toyota Yaris WRC 2017 odhalena, má vážně bizarní záď - 10 - Toyota Yaris WRC 2017 prvni sada 10
...i na oficiálních fotkách

Toyota Yaris WRC 2017 odhalena, má vážně bizarní záď - 11 - Toyota Yaris hot hatch prvni 01
Chystaný spřízněný silniční model se zatím ukázal jen na poněkud nejasné ilustraci

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše