Volvo s Uberem ukázaly budoucnost aut, žádná krasavice to zatím není

Bez křišťálové koule v kapse je vždy těžké mluvit o tom, co se teprve má stát, vývoj ale jednoznačně směruje k autům bez řidičů. Volvo s Uberem představily produkční vůz právě takového ražení.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Volvo s Uberem ukázaly budoucnost aut, žádná krasavice to zatím není

13.6.2019 | Petr Prokopec

Volvo s Uberem ukázaly budoucnost aut, žádná krasavice to zatím není

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Bez křišťálové koule v kapse je vždy těžké mluvit o tom, co se teprve má stát, vývoj ale jednoznačně směruje k autům bez řidičů. Volvo s Uberem představily produkční vůz právě takového ražení.

V březnu loňského roku došlo u amerického města Tempe v Arizoně ke smrtelné nehodě, Volvo XC90 srazilo ženu přecházející přes silnici. Na tom by na první pohled nebylo nic až tak mimořádného, třebaže o smutnou událost by šlo každopádne. Jenže švédské SUV bylo osazeno autonomní technikou společnosti Uber. Ta ale při detekci chodkyně zcela selhala, stejně jako operátor vozidla Rafael Vasquez. Během své směny totiž sledoval streamovací služby a nikoliv vozovku, jakkoliv to byla jeho povinnost. Pokud by jí dodržel, Elaine Herzberg by možná mohla žít.

S tímto názorem se nejspíše ztotožnila i prokuratura, která nakonec společnost Uber neobvinila z neúmyslného zabití během testu vozu s autonomním řízením. Nevylučuje však, že se tak nestane právě v případě Vasqueze, který byl ještě před pár lety ženou s nemalou kriminální minulostí. Pro nás však v tuto chvíli je podstatné to, že Uber ihned po nehodě testování autonomních systémů zastavil. A znovu je rozjel až v prosinci, ovšem ve velmi omezené míře. Je tak otázkou, jakého za tu dobu mohl dosáhnout významnějšího pokroku.

Přesto všechno však nyní Uber ve spolupráci s Volvem pyšně představují XC90 osazené autonomní technikou určenou pro sériovou výrobu. To je vskutku překvapivé, neboť jak jsme právě zmínili, ještě před rokem autopilot první zmíněné firmy integrovaný do vozu té druhé zabíjel. Proto musel opustit veřejné komunikace. V mezičase jistě probíhal vývoj v laboratořích, ovšem na silnice se technika vrátila až před pár měsíci. Přesto obě firmy věří, že systém bude „přispívat ke zlepšení bezpečnosti“.

Je samozřejmě třeba dodat, že ve spoustě případů autonomní technika skutečně dokáže odvést lepší práci než člověk a s autopilotem může teoreticky existovat vyšší šance dojet v pořádku do cíle. Nicméně svět není dokonalý, což ostatně svého času připustilo i Volvo, když svůj původní závazek o nulovém počtu úmrtí v souvislost s vozy značky přeformulovalo jen na pouhou vizi. Nehody se tedy mohou stát i s aktivovaným autopilotem, načež je čas se ptát, kdo v takové chvíli převezme odpovědnost. Dle amerických vyšetřovatelů to v tuto chvíli není v podstatně nikdo, což je poněkud děsivé.

K samotnému představenému autu lze říci jen tolik, že navzdory své „produkčnosti” na střeše stále nese dost ošklivou rampu s lidarem a dalšími senzory. Pokud má být tohle budoucnost automobilismu, pak to vážně není nic pěkného a můžeme jen doufat, že pokud autonomní vozy skutečně jednou ovládnou silnice, veškerý dodatečný hardware se podaří „uklidit” do útrob vozu. Fakt, že tomu tak není ani u prvního produkčního vozu z tohoto ranku, ale naznačuje, že to nemusí být tak lehký úkol, jak se na první pohled zdá.

Pokud jde o technologii, kterou budou Volva XC90 osazena a pod níž je podepsán Uber, mnoho novými detaily nyní sloužit nemůžeme. Tisková zpráva v tomto ohledu zmiňuje pouze akumulátor, který představuje záložní zdroj energie. Pokud tedy kterýkoliv z primárních systémů z jakéhokoliv důvodu selže, okamžitě se aktivují záložní systémy, jež vůz ihned zastaví.


Volvo s Uberem ukázaly budoucnost aut, žádná krasavice to zatím není - 1 - Volvo XC90 Uber 2019 prvni sada 01Volvo s Uberem ukázaly budoucnost aut, žádná krasavice to zatím není - 2 - Volvo XC90 Uber 2019 prvni sada 02Volvo s Uberem ukázaly budoucnost aut, žádná krasavice to zatím není - 3 - Volvo XC90 Uber 2019 prvni sada 03Volvo s Uberem ukázaly budoucnost aut, žádná krasavice to zatím není - 4 - Volvo XC90 Uber 2019 prvni sada 04Volvo s Uberem ukázaly budoucnost aut, žádná krasavice to zatím není - 5 - Volvo XC90 Uber 2019 prvni sada 05Volvo s Uberem ukázaly budoucnost aut, žádná krasavice to zatím není - 6 - Volvo XC90 Uber 2019 prvni sada 06Volvo s Uberem ukázaly budoucnost aut, žádná krasavice to zatím není - 7 - Volvo XC90 Uber 2019 prvni sada 07Volvo s Uberem ukázaly budoucnost aut, žádná krasavice to zatím není - 8 - Volvo XC90 Uber 2019 prvni sada 08
Volvo XC90 osazené autonomní technikou Uberu jde do sériové výroby, v následujících letech mají vzniknout tisíce exemplářů

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše