Zvolena byla nejlepší auta světa pro letošní rok, většinu cen bral jediný vůz

Vybral nejlepší auta světa napříč všemi třídami by bylo složité, a tak má anketa Světové auto roku několik podkategorií. Navzdory tomu ji stejně jasně ovládl jeden jediný vůz.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Zvolena byla nejlepší auta světa pro letošní rok, většinu cen bral jediný vůz

18.4.2019 | Petr Prokopec

Zvolena byla nejlepší auta světa pro letošní rok, většinu cen bral jediný vůz

/

Vybral nejlepší auta světa napříč všemi třídami by bylo složité, a tak má anketa Světové auto roku několik podkategorií. Navzdory tomu ji stejně jasně ovládl jeden jediný vůz.

Není troufalé říci, že se očekávané stalo skutečností. Spanilá jízda Jaguaru I-Pace, jež odstartovala v loňském roce mnoha vítězstvími v národních anketách včetně německé, skončila největším možným úspěchem. Britské elektrické SUV bylo v předvečer zahájení newyorského autosalonu korunováno Světovým autem roku 2019 (WCOTY neboli World Car Of The Year). Při té příležitosti porazilo svého přímého konkurenta z Německa, tedy Audi e-tron, stejně jako musela sklopit krovky dvojice Volvo S60/V60.

Pro Brity ovšem nejde o jediný úspěch v rámci této ankety, I-Pace totiž ovládl také další dvě kategorie Zelené auto roku a Designové ocenění roku. I v první z nich šel do souboje se čtyřmi kruhy, které zároveň doplnilo Hyundai Nexo, ve druhém sledu jsou pak obětmi Jaguaru Suzuki Jimny a Volvo XC40. Švédové a Korejci tak letos platí za největší smolaře, neproměnili ani jednu z nominací. Za Japonci či Němci se ovšem můžeme přesunout o odstavec níže.

Audi si připisuje na konto výhru mezi Světovými luxusními vozy. Finalisty v této kategorii byly mimo BMW řady 8 modely A7 a Q8. Volba nakonec padla na první zmíněné, které na postu nejvyšším nahradilo loňské vítězné Audi A8. Značka se čtyřmi kruhy ve znaku ale v této oblasti není nejúspěšnější, Mercedes vyhrál již třikrát (2014, 2015 a 2017).

Od luxusu zamíříme ke sportování, namísto Audi se tedy budeme věnovat McLarenu. Ten získal ocenění v kategorii Sportovní auto roku vůbec poprvé, a vlastně vůbec poprvé zabodoval i v rámci celé ankety. Dle pravidel je pro nominaci třeba, aby daného vozu bylo vyrobeno alespoň 2 000 kusů ročně, přičemž k dispozici musí být minimálně na dvou kontinentech, a to v období mezi 1. lednem 2018 a 31. květnem 2019.

Tato kritéria McLaren 720S splnil, což společně s jeho kvalitami porota ocenila udělením prvního místa. Poražen přitom byl Aston Martin Vantage i čtyřdvéřový Mercedes-AMG GT. Šéf značky Mike Flewitt k tomu řekl, že „model 720S je revolučním krokem kupředu jak pro McLaren, tak pro celý supersportovní segment. A je pro nás velkou poctou, že tento posun byl uznán organizací tvořenou nejuznávanějšími médii z celého světa.

My se tím dostáváme k poslední kategorii, a sice k městským vozům, mezi nimiž kraluje malé SUV Suzuki Jimny, jemuž se povedlo překonat korejskou dvojici Hyundai AH2/Santro a Kiu Soul. Prezident značky Toshihiro Suzuki přitom uvedl, že je vlastně do značné míry oceněním i překvapen, neboť Jimny se vyrábí dle stejného receptu již takřka 50 let. Za tu dobu se ovšem stal ikonou s velkou fanouškovskou základnou i mezi novináři.

Tím je letošní udílení cen u konce, již během léta se však začnou formovat kandidáti do příštího ročníku. Jsme zvědavi, zda se napříště králem celého světa nestane Porsche, které dosud bodovalo jen v dílčích kategoriích. Ještě letos nám ovšem představí elektrický Taycan, který má vlastně na to, aby opanoval veškeré segmenty.


Zvolena byla nejlepší auta světa pro letošní rok, většinu cen bral jediný vůz - 1 - WCOTY 2019 vitezove 01Zvolena byla nejlepší auta světa pro letošní rok, většinu cen bral jediný vůz - 2 - WCOTY 2019 vitezove 02Zvolena byla nejlepší auta světa pro letošní rok, většinu cen bral jediný vůz - 3 - WCOTY 2019 vitezove 03
Jaguar I-Pace se stal Světovým i Zeleným autem roku, kromě toho získal také designové ocenění

Zvolena byla nejlepší auta světa pro letošní rok, většinu cen bral jediný vůz - 4 - WCOTY 2019 vitezove 04Zvolena byla nejlepší auta světa pro letošní rok, většinu cen bral jediný vůz - 5 - WCOTY 2019 vitezove 05Zvolena byla nejlepší auta světa pro letošní rok, většinu cen bral jediný vůz - 6 - WCOTY 2019 vitezove 06
Audi A7 ovládlo luxusní segment…

Zvolena byla nejlepší auta světa pro letošní rok, většinu cen bral jediný vůz - 7 - WCOTY 2019 vitezove 07Zvolena byla nejlepší auta světa pro letošní rok, většinu cen bral jediný vůz - 8 - WCOTY 2019 vitezove 08Zvolena byla nejlepší auta světa pro letošní rok, většinu cen bral jediný vůz - 9 - WCOTY 2019 vitezove 09
…zatímco McLaren 720S ten sportovní

Zvolena byla nejlepší auta světa pro letošní rok, většinu cen bral jediný vůz - 10 - WCOTY 2019 vitezove 10Zvolena byla nejlepší auta světa pro letošní rok, většinu cen bral jediný vůz - 11 - WCOTY 2019 vitezove 11Zvolena byla nejlepší auta světa pro letošní rok, většinu cen bral jediný vůz - 12 - WCOTY 2019 vitezove 12
Na Suzuki Jimny připadá vítězství v kategorii Městské auto roku

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše