Fiat TwinAir SCOD: systém vypínání válců poprvé pro dvouválec

Fiat se rozhodl učinit svůj dvouválcový motor ještě úspornějším. Jeden z jeho válců bude moci za jízdy běžet naprázdno.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Fiat TwinAir SCOD: systém vypínání válců poprvé pro dvouválec

1.4.2013 | Petr Miler | 9 příspěvků

Fiat TwinAir SCOD: systém vypínání válců poprvé pro dvouválec

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Fiat se rozhodl učinit svůj dvouválcový motor ještě úspornějším. Jeden z jeho válců bude moci za jízdy běžet naprázdno.

Jak možná víte, downsizing, zejména pak ten snižující nejen objem motoru, ale i počet jeho válců, u nás velké zastání nenašel. Ne pro naši předpojatost nebo přílišnou upjatost, ale pro prostou neschopnost těchto řešení zaujmout v praxi alespoň náznakem slibované efektivity. Pokud by motor byl stejně úsporný jako jiné agregáty víceválcové koncepce a jinak se projevoval obdobně, bylo by možné jej alespoň tiše tolerovat. Obvykle ale nabízí podstatně méně kultivovanosti a charakteru, přičemž spotřeba je v praxi nezřídka i vyšší. Něco takového nemůžeme ani tolerovat, natož pak chválit, i kdybychom sebevíce chtěli.

Konkrétní případy z praxe netřeba dlouze hledat. Už takové BMW 328i F30, které vyměnilo šestiválcový třílitr za přeplňovaný dvoulitr, není příkladem povedeného downsizingu. S tímto motorem se ale žít dá, což o takovém tříválci 0,9 TCe od Renaultu nebo dokonce dvouválci 0,9 TwinAir od Fiatu prohlásit nelze. S těmito pohonnými jednotkami lze v autě leda živořit, jejich uživatelský projev je jedním slovem tristní a to výměnou za nic - slibovaná úspornost se projevuje pouze v laboratorních podmínkách, ne v běžné praxi. Možná právě proto se Fiat rozhodl svůj dvouválec dále „vylepšit”.

Jeho nové provedení se jmenuje TwinAir SCOD a ona tajemná zkratka značí Single-Cylinder On Demand neboli jednoválec na požádání. Zní to podivně, ale jde o staré dobré odpojování válců při nízké zátěži, které zejména v USA znají už desítky let. S tvrdými regulacemi normované spotřeby paliva objevili „kouzlo” tohoto řešení i evropští výrobci a třeba koncern Volkswagen montuje své COD (Cylinder On Demand) do všech osmiválcových eSkových Audi. U takových aut je instalace podobného systému na pováženou, VW ale šel ještě dál a COD umí vypínat i dvojici válců u čtyřválce. Maximum možného? Kdepak, Fiat ukazuje, že je možné zajít ještě o celou jednu úroveň dále.

SCOD totiž odpojuje polovinu válců TwinAiru, tedy jeden válec ze svou. Máme za to, že tímhle celý systém narazil na hranici svých možností, neboť s dalším fyzicky zmizivším válcem už jaksi nebude co vypínat. Fungování celého řešení je jinak typické - systém využívá principu proměnného časování ventilů a při nízké zátěži motoru vyřadí posunem vačkového hřídele z provozu ventily jednoho ze dvou válců a nechá pracovat pouze ten druhý. V případě požadavku na vyšší výkon SCOD opět zapojí druhý válec do chodu.

Systém je k dispozici ve středních otáčkách (2 až 4 000 ot./min) a jeho zapnutí resp. vypnutí si vyžádá okolo 2 desetin sekundy, když se čas liší podle aktuálních otáček. Je třeba dodat, že motor zůstane stejně vyvážený (nebo spíše nevyvážený...) jako s oběma válci v akci, jen už tak bídný jeho výkonový potenciál značně ochabne. Počítejte také s nemalými prodlevami, neboť ony dvě desetiny se přidají k už tak neochotnému projevu motoru stiženého malým objemem, nízkým počtem válců a pochopitelně i přeplňováním, které TwinAiru SCOD zůstane.

Jak bude celé řešení fungovat v praxi pochopitelně teprve uvidíme, jeden z motorářů Fiatu Lucca Aprillo ale jakékoli obavy předem mírní: „TwinAir má v základu tolik síly, že jeden píst veškerou potřebou práci bohatě zastane. Zjistili jsme, že majitelé Fiatů s dvouválci po většinu času marní potenciál této pohonné jednotky - je pro ně zkrátka zbytečné, aby agregát permanentně běžel na celé dva válce. SCOD tento stav řeší bez jakýchkoli kompromisů směrem ke komfortu a jízdní dynamice.”

Výkonové parametry motoru prý instalace SCOD neovlivní, se spotřebou ale pohne. Zatímco dnes ve Fiatu 500 jeho 85koňová verze dosahuje kombinované spotřeby 4,1 litru benzinu na 100 km, s SCOD to bude 3,8 litru a s příplatkovým start-stopem (SCOD by také šlo nazvat systémem postupného zdechávání, neboť nejprve se vypne jeden válec a po zastavení pak oba...) dokonce 3,7 litru na sto. A to se vyplatí.


Fiat TwinAir SCOD: systém vypínání válců poprvé pro dvouválec - 1 - Fiat-500-TwinAir-01Fiat TwinAir SCOD: systém vypínání válců poprvé pro dvouválec - 2 - Fiat-500-TwinAir-03Fiat TwinAir SCOD: systém vypínání válců poprvé pro dvouválec - 3 - Fiat-500-TwinAir-05
Fiat TwinAir SCOD: systém vypínání válců poprvé pro dvouválec - 4 - Fiat-500-TwinAir-04Fiat TwinAir SCOD: systém vypínání válců poprvé pro dvouválec - 5 - Fiat-500-TwinAir-09Fiat TwinAir SCOD: systém vypínání válců poprvé pro dvouválec - 6 - Fiat-500-TwinAir-10Fiat TwinAir SCOD: systém vypínání válců poprvé pro dvouválec - 7 - Fiat-500-TwinAir-11
Fiat 500 s dvouválcem vybaveným SCOD bude jedním z mála benzinových aut na trhu s kombinovanou spotřebou výrazně pod čtyři litry na 100 km

Petr Miler

Diskuze 9 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše