Test Citroën DS3 Racing: francouzský Cooper

Je to k nevíře, ale Citroënu trvalo 20 let, než vytvořil pojítko mezi svými sportovními aktivitami a sériovým autem. Je ale toto pouto dost silné?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Test Citroën DS3 Racing: francouzský Cooper

26.9.2011 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

Test Citroën DS3 Racing: francouzský Cooper

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je to k nevíře, ale Citroënu trvalo 20 let, než vytvořil pojítko mezi svými sportovními aktivitami a sériovým autem. Je ale toto pouto dost silné?

Citroën je mistrem světa v promarněných příležitostech. Momentálně si nevzpomínám na žádnou automobilku krom té francouzské, která by se tak úporně bránila přenosu technických poznatků a dlouhodobých zkušeností na svá sériová auta z veleúspěšného působení v motoristickém sportu.

Před možnou diskusí na téma „Citroën a hrdinové minulosti“ bych rád dodal, že mám značnou slabost pro nepatřičné chování ZX 16V, AX GT anebo Saxa a Xsary VTS, jenže dávat kontra volantem a nezašpinit si přitom spodky není to samé co hurónský smích z pořádného nášupu výkonu. A ten zákazníci nedostali ani po čtyřech vítězstvích v Dakaru, spoustě vavřínů v rallyecrossu a nezměnilo to ani sedm titulů WRC. Citroën zkrátka na rozdíl od Subaru, Fordu a Mitsubishi považoval za velmi důležité propojit špičkový motorsport s automobilovou konfekcí hlavně nálepkami „Mistři světa v rally…“.


Test Citroën DS3 Racing: francouzský Cooper - 1 - Test Citroen DS3 Racing 01Test Citroën DS3 Racing: francouzský Cooper - 2 - Test Citroen DS3 Racing 02Test Citroën DS3 Racing: francouzský Cooper - 3 - Test Citroen DS3 Racing 03

Nové spojení

Zásadní změny technických předpisů pro vozy WRC a nová identita značky DS ovšem vytvořily jistý dosud neexistující průnik. Závodní stroje musely adoptovat menší přeplňované šestnáctistovky, které mají pramálo společného se sériovými agregáty, ale minimálně objem a příprava směsi jsou pro obě jednotky stejné. S čtyřkolkou se pro sériovou DS3 počítalo leda v nejdivočejších představách příznivců Sebastiana Loeba, ale zase mohla vypadat odvážněji, aby se odlišila od zbytku Citroënů a navíc se měla stát novým základem pro soutěžní sport. Jak je vidět, spojení WRC s běžnými silnicemi je i v tomto případě spíše marketingové, i když evidentně o kus bližší než se v komunitě zapálených majitelů vozů značky Citroën ještě před pár lety doufalo.

Ten nejtěsnější kontakt Citroënů z jedné i druhé stany by mělo podle automobilky ztělesňovat docela nedostatkové zboží jménem DS3 Racing (v ČR jich bude k mání pouze sedm). Tedy alespoň podle karbonových štítků na motoru a v kabině, které vám nezapomenou připomenout, že máte tu čest být ve společnosti výjimečného produktu oddělení Citroën Racing honosícího se titulem „World Rally Champion“. Pokud je měřítkem oné výjimečnosti množství použitých komponentů z nelakovaného karbonu, exkluzivnější stroj tato značka zatím nepostavila. Ze skutečného uhlíkového kompozitu jsou lemy blatníků, nástavce prahů, imitace difuzoru nebo spoiler pod předním nárazníkem a dokonce boční ochranné lišty. Ani v kabině se nešetřilo, černá tkanina zapečená v pryskyřici obepíná ovládací prvky středové konzoly, doplňuje volant i vnitřní dveřní kliky.

Test Citroën DS3 Racing: francouzský Cooper - 4 - Test Citroen DS3 Racing 05Test Citroën DS3 Racing: francouzský Cooper - 5 - Test Citroen DS3 Racing 06Test Citroën DS3 Racing: francouzský Cooper - 6 - Test Citroen DS3 Racing 07

Když se pak podíváte na cenovku auta, patrně vám dojde, proč je tak nehorázná a vyšší i ve srovnání s už tak docela drahým přímým konkurentem Mini John Cooper Works. Na jedné straně to vskutku nevypadá špatně a patrně ani nezvyšuje hmotnost, nebo alespoň ne o moc, ale tím se nezbavíte myšlenky, jestli by nebylo účinnější vzít všechen ten karbon a použít jej na výrobu střechy ve stylu BMW M3. To by hmotnost a těžiště prokazatelně snížilo a s radikálně menším počtem forem možná i celkovou výrobní cenu. Jenže pohled na karoserii v křiklavé kombinaci černá-oranžová říká, že o to tady nešlo, protože DS3 Racing má být v první řadě vizuální připomínkou účasti Citroënu v motoristickém sportu, až potom to může i fungovat na silnici. Jestli opravdu funguje, si povíme už za chvíli, předtím ale se nejdříve porozhlédneme v kabině.

Interiér odlišují hlavně sedadla

Oproti jiným DS3 nepřináší vnitřek provedení Racing mnoho nových prvků. Barevně i nálepkami byla důsledněji sladěna s exteriérem a dostala dobře rozmístěné kovové pedály s - na můj vkus - poněkud menším než ideálním odporem. Nejvýraznější jsou přední sedačky, které mají s karbonovou výbavou hodně společného. Jmenovitě asi to, že vypadají dobře, s jejich funkčností je to malinko horší.

Test Citroën DS3 Racing: francouzský Cooper - 7 - Test Citroen DS3 Racing 24Test Citroën DS3 Racing: francouzský Cooper - 8 - Test Citroen DS3 Racing 25Test Citroën DS3 Racing: francouzský Cooper - 9 - Test Citroen DS3 Racing 26

Místo plnohodnotných skořepin se sem dostala v podstatně normální sedadla s výraznějším bočním vedením. Potíž je v tom, že bočnicím chybí pevná výztuž, která by podržela jejich tvar, což poznáte nejen při nastupování, ale hlavně v zatáčkách. Nedrží špatně, ale rozhodně ne zdaleka tak dobře, jak jejich tvar slibuje. Alespoň však nejsou ukotvená příliš vysoko. Mít k tomu o kousek větší rozsah nastavování volantu v podélném směru, mohl bych pochválit pozici řidiče, ale v tomto uspořádání si zde své místo určitě nenajde jakýkoli typ postavy. Nejdéle budou s páčkami aretace laborovat ti vyšší, s delšími nohami nebo kratšíma rukama.

Test Citroën DS3 Racing: francouzský Cooper - 10 - Test Citroen DS3 Racing 27Test Citroën DS3 Racing: francouzský Cooper - 11 - Test Citroen DS3 Racing 28

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše