BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS?

Šéf BMW naznačil, kolik bude stát nové BMW i3, až se dostane na trh. Zpráva o milionové cenovce byla přijata skoro s nadšením. Netušíme proč.
 1. Autoforum.cz
 2. Rubriky a sekce
 3. Zajímavosti

BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS?

11.9.2011 | Petr Miler, Walter Kraft | 16 příspěvků

BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS?

/

Šéf BMW naznačil, kolik bude stát nové BMW i3, až se dostane na trh. Zpráva o milionové cenovce byla přijata skoro s nadšením. Netušíme proč.

Nepatříme zrovna mezi nadšené obdivovatele hybridně-elektrických vizí automobilek postavených pouze a jenom na tom, že zapadají do plánovaných drtivých regulací normované spotřeby na obou stranách Atlantiku. Ty na jednu stranu považují výrobu kinetické energie z benzinu nebo nafty za ohromné zlo a výrobu téhož z uhlí přes elektrickou energii za ztělesnění dokonalé čistoty. I když jde ve výsledku o velmi podobně efektivní procesy, druhou jmenovanou cestu výrazně uměle zvýhodňují. Je přitom jasné, že tyto technologie se při současné úrovni technického rozvoje nejsou s to přirozeně prosadit svou efektivitou a pokud se změní politické uspořádání směrem k takovému, které je nebude zvýhodňovat, zmizí v propadlišti dějin tak rychle, jak z něj vystoupaly na povrch.

I přesto v rámci toho, o co se automobilky pokoušejí, existují pokusy marné více a méně. Mezi ty, které nepostrádají alespoň trochu racionality, patří hybridní resp. elektrické prototypy BMW. Oba jsme vám nedávno celkem podrobně představili - model i8 má být sporťákem a sází přitom na hybridní pohon, který jej nebude tolik limitovat v jeho využitelnost. Prototyp i3 je pak ryzím elektromobilem se všemi svými bolístkami, je ale koncipován jako městské auto, kde tato koncepce může fungovat, třebaže jen do chvíle, než chcete vůz využít jakkoli jinak.


BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 1 - BMW i3 07BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 2 - BMW i3 10BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 3 - BMW i3 11

Nepochybujeme o tom, že zrovna taková auta si mohou najít své zákazníky, to ale krom jejich vlastností závisí i na ceně, která u elektromobilů zůstává velkým problémem. Stejně jako v případě jejich vlastností jsou zásadním limitem akumulátory, které jsou jednak samy o sobě velmi drahé (cca 20 000 Kč na 1 kWh kapacity Li-ion baterie) a zdražují i zbytek auta, neboť mají velmi malou měrnou energetickou kapacitu (v praxi okolo 0,09 kWh na kg opět u Li-ion) jakákoli větší kapacita vůz velmi zatěžuje. Musí tedy použít velmi lehké materiály pro konstrukci zbylých částí, které jsou také velmi drahé.

U prototypu i3 sice automobilka nezveřejnila jejich přesné specifikace, z dostupných údajů o době nabíjení ale můžeme spočítat, že vůz má akumulátory o kapacitě přibližně 20 kWh. To je na jednu stranu ekvivalent přibližně pěti litrů nafty, na kterou zase tak moc daleko nedojedete, přitom celý tento „akubalíček” bude vážit kolem 220 kg a stát přibližně 400 000 Kč. I když pomýlený pohled EU i USA na nulovou spotřebu a tedy i emise CO2 těchto vozů na nezaplacených pokutách vůz „zlevňuje” o nějakých 300 000 Kč (proč tomu tak je podrobně popisujeme v tomto článku), nestačí to ani na pokrytí nákladů souvisejících s použitím tak malého množství akumulátorů, natož pak nákladných materiálů a řešení na konstrukci zbytku auta. Je to tedy nakonec cena, která elektromobily zabíjí, i když jsou extrémně uměle zvýhodňovány.

Že to není jen náš dojem dosvědčují nejen ceny vozů, které se již na trh dostaly (Tesla Roadster, Nissan Leaf nebo Opel Ampera), ale i těch, které se na něj teprve dostat mají. Šéf BMW Norbert Reithofer tento týden v rozhovoru pro německý Auto Bild konstatoval, že model i3 bude v roce 2013, kdy se dostane na německý trh, levnější než sedan řady 5 a bude stát těsně pod 40 000 Eur, tedy v přepočtu bezmála jeden milion Kč. Média okamžitě zaplavily pozitivní zprávy o tom, jak bude i3 levná, vždyť vyjde na méně peněz než třeba Opel Ampera (43 000 Eur, ale není to úplně srovnatelné auto - je o třídu výše a díky generátoru v podobě spalovacího motoru nemá tak omezené využití) a to jde o BMW. Toto nadšení ale nesdílíme.

BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 4 -  Skoda Faia II RS 2011 Test 17BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 5 -  Skoda Faia II RS 2011 Test 14BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 6 -  Skoda Faia II RS 2011 Test 19

Předně je třeba se podívat na to, co je i3 zač. Jde o relativně malé městské auto s výkonem 170 koní, zrychlením na 100 km/h za 7,9 sekundy a maximální rychlostí 150 km/h. Na místě je v tomto ohledu funkční srovnání třeba s Fabií RS - pravda, to sice není BMW, ale místa v ní bude podobně, zrychluje na stovku za 7,6 sekundy, maximální rychlost má 224 km/h a na jednu nádrž dojede dle stejné metodiky jako i3 svých 120-160 kilometrů rovných 725 km. Navíc energii RS lze doplnit za 10 minut, u i3 si počkáte 6 hodin. Cena této Fabie přitom činí půl milionu korun.

BMW i3 si místo ni jakožto druhé auto do rodiny dokážeme představit, proč ne. Pokud si ale vezmete, že vedle Fabie RS dostanete o něco horší funkční vlastnosti, pětinový dojezd, 36x delší dobu doplňování energie a vidinu, že akumulátory v ceně 400 000 Kč za jeden, dva, možná tři roky (to dnes nikdo neví) odejdou do věčných lovišť, pak si lze koupi takového auta představit třeba při ceně 300 000 Kč a když budete mít hodně rádi BMW, pak třeba i za 400 tisíc. Jenže ono má stát dvojnásobek toho, co Fabia a to jistě i se započítáním onoho „eurozvýhodnění”, které BMW ušetří na pokutách za nadlimitní CO2 u zbylých aut. Není to trochu moc?

Elektromobil může být i dobrá koupě, jen by v jeho ceně muselo být zohledněno to, že se na konvenční auta v mnoha ohledech „nechytá”, přitom je v máločem předčí. Rozdíl mezi tím, kolik by takové auto stát mělo a kolik i přes všemožné přímé či nepřímé dotace stát bude je zkrátka tak obrovský (a to je prosím výhled na rok 2013, kdy BMW jistě počítá s tím, že akumulátory i části z uhlíkových vláken budou citelně levnější), že není představitelné, že by se na trhu mohlo prosadit a v roce 2030 tvořit polovinu všech aut na silnicích, jak si představuje EU. Přesto je nám taková budoucnost pořád malována na růžovo, i když ji lze vynutit leda za cenu obrovských ekonomických ztrát bez zjevného pozitivního efektu.

Nebudeme vám tentokrát dávat žádné „rozhřešení”, závěry si z výše zmíněných faktů jistě uděláte sami. Ptáme se na jediné: koupili byste si auto s parametry BMW i3 za jeden milion Kč? Nebo byste dali přednost Fabii RS za půl milionu, popř. jinému ekvivalentnímu konvenčnímu autu? Vyjádřit se můžete buď v diskusi, nebo jednoduše hlasovat prostřednictvím Facebooku skrze naše poslední články na každé z témat. Uvidíme, jak moc se vám chystaná nabídka i3 bude zamlouvat...

Raději byste BMW i3 za milion, nebo Škodu Fabia RS za půl milionu?

BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 7 - BMW i3 07BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 8 - Skoda Fabia II RS Test 01

Vybrané fotografie BMW i3

BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 9 - BMW i3 01BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 10 - BMW i3 02BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 11 - BMW i3 03BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 12 - BMW i3 04BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 13 - BMW i3 05BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 14 - BMW i3 06BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 15 - BMW i3 07BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 16 - BMW i3 08BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 17 - BMW i3 09BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 18 - BMW i3 10BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 19 - BMW i3 11BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 20 - BMW i3 12BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 21 - BMW i3 13BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 22 - BMW i3 14BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 23 - BMW i3 15BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 24 - BMW i3 16BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 25 - BMW i3 17BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 26 - BMW i3 18BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 27 - BMW i3 19BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 28 - BMW i3 20BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 29 - BMW i3 21BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 30 - BMW i3 22BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 31 - BMW i3 23BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 32 - BMW i3 24BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 33 - BMW i3 25BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 34 - BMW i3 26BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 35 - BMW i3 27BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 36 - BMW i3 28BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 37 - BMW i3 29BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 38 - BMW i3 30BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 39 - BMW i3 31BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 40 - BMW i3 32BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 41 - BMW i3 33BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 42 - BMW i3 34BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 43 - BMW i3 35BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 44 - BMW i3 36BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 45 - BMW i3 37BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 46 - BMW i3 38BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 47 - BMW i3 39BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 48 - BMW i3 40BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 49 - BMW i3 41BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 50 - BMW i3 42BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 51 - BMW i3 43BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 52 - BMW i3 44BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 53 - BMW i3 45BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 54 - BMW i3 46BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 55 - BMW i3 47BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 56 - BMW i3 48BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 57 - BMW i3 49BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 58 - BMW i3 50

Vybrané fotografie Škody Fabia II RS

BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 59 -  Skoda Faia II RS 2011 Test 07BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 60 -  Skoda Faia II RS 2011 Test 09BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 61 -  Skoda Faia II RS 2011 Test 10BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 62 -  Skoda Faia II RS 2011 Test 11BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 63 -  Skoda Faia II RS 2011 Test 05BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 64 -  Skoda Faia II RS 2011 Test 06BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 65 -  Skoda Faia II RS 2011 Test 16BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 66 -  Skoda Faia II RS 2011 Test 17BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 67 -  Skoda Faia II RS 2011 Test 14BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 68 -  Skoda Faia II RS 2011 Test 15BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 69 -  Skoda Faia II RS 2011 Test 18BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 70 -  Skoda Faia II RS 2011 Test 19BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 71 -  Skoda Faia II RS 2011 Test 20BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 72 -  Skoda Faia II RS 2011 Test 21BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 73 -  Skoda Faia II RS 2011 Test 22BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 74 - Test Skoda Fabia RS 23BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 75 - Fabia_RS_28BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 76 - Fabia_RS_29BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 77 - Fabia_RS_30BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 78 - Fabia_RS_33BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 79 - Fabia_RS_31BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 80 - Fabia_RS_32BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 81 -  Skoda Faia II RS 2011 Test 13BMW i3 má stát milion korun. Koupíte si ho? Nebo raději Fabii RS? - 82 - Fabia_RS_34

Petr Miler, Walter Kraft

Diskuze 16 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše