Chevrolet Volt a Opel Ampera měly být spíše náklaďáky, říká jejich otec Bob Lutz

Malé vozy prý nemá smysl elektrifikovat, neboť nízkou spotřebu již nabízejí. U pick-upů či SUV je však daná úspora vyšší a hlavně lépe viditelná.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Chevrolet Volt a Opel Ampera měly být spíše náklaďáky, říká jejich otec Bob Lutz

2.1.2014 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Chevrolet Volt a Opel Ampera měly být spíše náklaďáky, říká jejich otec Bob Lutz

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Malé vozy prý nemá smysl elektrifikovat, neboť nízkou spotřebu již nabízejí. U pick-upů či SUV je však daná úspora vyšší a hlavně lépe viditelná.

Bob Lutz je znám především jako bývalý šéf amerického koncernu General Motors, přičemž v době jeho vlády přišly na svět také modely Chevrolet Volt a Opel Ampera. V rozhovoru pro The Seattle Times však jejich otec prohlásil, že celý automobilový průmysl se v rámci elektrifikace ubírá špatnou cestou. Chyba je totiž hlavně ve zvolených typech vozidel - u malých hatchbacků, jež i se spalovacím motorem disponují extrémně nízkou spotřebou, se prý přechod na elektřinu či hybridní ústrojí nevyplatí ani výrobci, ani zákazníkovi. Americké trucky a pick-upy jsou však již něčím jiným.

Tento názor nezmiňuje Lutz poprvé, ale zastává jej prakticky od roku 2010, kdy koncern GM opustil a založil značku VIA Motors. Právě ta se totiž zabývá konverzemi větších modelů General Motors na hybridy či elektromobily s prodlouženým dojezdem. Jen tak lze totiž prý přesvědčit zákazníky, že přechod od osmiválcových motorů na dráty, cívky a vodiče má smysl. Pokud totiž model se spalovací jednotkou jezdí za 26 l/100 km, zatímco ten s elektromotorem si řekne o zlomek této hodnoty (alespoň na papíře, reálný rozdíl bude vždy nižší), pak je úspora jasně patrná.

Navíc jsou tu i další výhody. Takoví Američané totiž rozhodně nejsou zvyklí jezdit malými nákupními taškami, ale spíše koráby silnic, které v Evropě zaberou dvě parkovací místa. Parkoviště jsou častěji vybavena elektrickými zásuvkami, pročež se minimalizují náklady na dobíjecí systémy a stanice a především - na palubu velkých modelů se díky jejich velikosti snáze vejdou větší baterie a tudíž se prodlouží dojezd (přičemž kila navíc nehrají takovou roli jako u menších a lehčích vozů).

Jen u pick-upů ale Lutz zůstat nechce, neboť budoucnost podle něj patří elektrifikaci. Takto vybavené modely jsou totiž tišší a výkonnější. Malý dojezd je prý jen dosavadním problémem, který se brzy povede vyřešit. Jak, to Lutz neuvádí, trochu nešťastně ale zmiňuje jako příklad stíhací letouny, které pohání proudové motory. I ty byly dříve považovány za nesmyslné a poruchové, nyní již takové nejsou.

Po dodávce VIA Express, která je již na trhu, bychom se tedy letos měli dočkat elektrického pick-upu, jež bude v roce příštím následovat plnohodnotné SUV a dokonce i limuzína. Všechny přitom budou založené na některém z modelů koncernu GM, s nímž jeho bývalý šéf i nadále udržuje obchodní vztahy. A to přesto, že nyní zmiňuje své předchozí kroky jako chybné.


Chevrolet Volt a Opel Ampera měly být spíše náklaďáky, říká jejich otec Bob Lutz - 1 - VIA Express 01Chevrolet Volt a Opel Ampera měly být spíše náklaďáky, říká jejich otec Bob Lutz - 2 - VIA Express 02Chevrolet Volt a Opel Ampera měly být spíše náklaďáky, říká jejich otec Bob Lutz - 3 - VIA Express 03
Hybridní dodávka VIA Express je již na trhu, další modely dorazí v následujících letech

Zdroj: The Seattle Times

Petr Prokopec

Diskuze 3 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.