Dacia Duster je už druhé nejprodávanější auto Evropy, Rumuni stíhají i Škodu

Kdo by ještě před pár léty řekl, že po po léta jasně nejprodávanější auto Evropy bude prohánět Dacia. A že druhý nejžádanější model téže značky jej bude následovat jen s malým odstupem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Dacia Duster je už druhé nejprodávanější auto Evropy, Rumuni stíhají i Škodu

21.10.2019 | Petr Prokopec

Dacia Duster je už druhé nejprodávanější auto Evropy, Rumuni stíhají i Škodu

/

Kdo by ještě před pár léty řekl, že po po léta jasně nejprodávanější auto Evropy bude prohánět Dacia. A že druhý nejžádanější model téže značky jej bude následovat jen s malým odstupem.

Letní prodeje aut v Evropě jsme si rozebrali vcelku nedávno. Z dat asociace ACEA bylo mimo jiné patrné, že ze Škody se stala opravdu silná značka, neboť její registrace překonaly celý koncern FCA. Dnes tu máme pohled společnosti JATO Dynamics, díky kterému si kromě jednotlivých trhů a značek můžeme rozebrat také jednotlivé modely a dokonce i druhy paliva. Znovu se přitom musíme zaměřit na bývalý „Východní blok“.

Pohled na žebříček nejprodávanějších modelů totiž skrývá nemalé překvapení - Dacia má v první pětce hned dva modely, které jako jediné konkurují dlouhodobě nejžádanějším Volkswagenům. Něco takového se děje vůbec poprvé v historii, stejně jako vůbec poprvé Duster vystoupal na pozici evropské dvojky. A aby toho nebylo málo, stal se zároveň i nejprodávanějším SUV starého kontinentu. Před sebou má již jen Volkswagen Golf, jehož vítězství si ovšem rovněž zaslouží potlesk, neboť nezapomínejme na skutečnost, že „lidový vůz“ je na úplném konci životního cyklu s nástupcem za dveřmi. Přesto jej nikdo nedokáže překonat.

Vraťme se ale zpátky k rumunské automobilce, o jejímž úspěchu se bude mluvit ještě dlouho. Zvláště když Dacia má tendenci nadále růst. V srpnu si celkově připsala 5,5 procenta a s 51 692 prodanými vozy je už jen kousek za Škodou (57 538 aut) s mnohem květnatějším portfoliem. Právě to je zřejmě to jediné, co Rumunům nedovoluje vystoupat ještě výš - Duster je vysoko a meziročně se zlepšil o 10,8 procenta, Sandero, které mezi nejprodávanějšími vozy figuruje na čtvrtém místě, šlo nahoru o 2,5 procenta. Žádný další vůz značky ale již přes laťku 10 tisíc prodaných aut v srpnu nepřeskočil.

Za dalšími detaily ohledně jednotlivých modelů vás odkážeme na níže přiloženém tabulky, my se pro změnu přesuneme k typům paliva. Začneme u dieselů, které zažívají další pád. Meziročně jejich registrace poklesly o 23 procent, podíl dieselů na trhu s novými vozy se tak zmenšil na 30 procent. To je velký problém pro automobilky, které tak budou muset řešit rostoucí emise CO2. Částečně jim pomáhá (opět překvapivý, byť po všech varováních ne až tak) pokles zájmu SUV, byť ten je jen tříprocentní.

Velké naděje zatím nelze upínat ani k elektromobilitě, jakkoliv podíl elektrických a hybridních vozů na celkových registracích již narostl na 7,8 procenta. Stále však jde jen o 83 700 vozů, vůči nimž stojí necelý milion aut osazených spalovacím ústrojím, navíc podstatnou část tvoří dobíjecí hybridy.


Dacia Duster je už druhé nejprodávanější auto Evropy, Rumuni stíhají i Škodu - 1 - Prodeje EU 08-2019 JATO 01Dacia Duster je už druhé nejprodávanější auto Evropy, Rumuni stíhají i Škodu - 2 - Prodeje EU 08-2019 JATO 02Dacia Duster je už druhé nejprodávanější auto Evropy, Rumuni stíhají i Škodu - 3 - Prodeje EU 08-2019 JATO 03Dacia Duster je už druhé nejprodávanější auto Evropy, Rumuni stíhají i Škodu - 4 - Prodeje EU 08-2019 JATO 04
V srpnu nezabodovala jen Škoda, která převálcovala celý koncern FCA, ale také Dacia

Dacia Duster je už druhé nejprodávanější auto Evropy, Rumuni stíhají i Škodu - 5 - Prodeje EU 08-2019 JATO 05Dacia Duster je už druhé nejprodávanější auto Evropy, Rumuni stíhají i Škodu - 6 - Prodeje EU 08-2019 JATO 06Dacia Duster je už druhé nejprodávanější auto Evropy, Rumuni stíhají i Škodu - 7 - Prodeje EU 08-2019 JATO 07
Rumunská automobilka má mezi nejprodávanější pětkou hned dva modely, a sice Duster, který je zároveň nejžádanějším SUV starého kontinentu...

Dacia Duster je už druhé nejprodávanější auto Evropy, Rumuni stíhají i Škodu - 8 - Prodeje EU 08-2019 JATO 08Dacia Duster je už druhé nejprodávanější auto Evropy, Rumuni stíhají i Škodu - 9 - Prodeje EU 08-2019 JATO 09Dacia Duster je už druhé nejprodávanější auto Evropy, Rumuni stíhají i Škodu - 10 - Prodeje EU 08-2019 JATO 10
...a Sandero

Zdroj: JATO Dynamics přes Carscoops

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše