Elektrické Hyundai náhle explodovalo a rozmetalo půlku domu, ani se nenabíjelo

Jen v garáži volně zaparkovaný vůz nečekaně vyletěl do povětří. Tlaková vlna zničila značnou část rodinného domu, příčina zatím není zřejmá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Elektrické Hyundai náhle explodovalo a rozmetalo půlku domu, ani se nenabíjelo

29.7.2019 | Mirek Mazal

Elektrické Hyundai náhle explodovalo a rozmetalo půlku domu, ani se nenabíjelo

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jen v garáži volně zaparkovaný vůz nečekaně vyletěl do povětří. Tlaková vlna zničila značnou část rodinného domu, příčina zatím není zřejmá.

Reaktivní alkalický kov zvaný lithium je v současnosti často skloňovaným termínem a krom toho, že se stává základem názorových sporů v českém parlamentu, slouží především k výrobě akumulátorů. Velmi dobře vodivý materiál se vyznačuje nejmenší hustotou ze všech pevných prvků, je ale také velmi hořlavý, proto pro majitele vozů s alternativním pohonem představuje nebezpečí, pakliže se něco pokazí.

Nejnovější zkušenosti s lithium-iontovou baterií má kanadský zákazník Hyundai. Obyvatel Montrealu jménem Piero Cosentino koupil v březnu první skutečně sériový elektromobily značky jménem Kona v elektrickém provedení. Korejský crossover po třech měsících parkoval klasicky v garáži, když se ozval výbuch a spustil požární hlásič. Ze dveří soukromého stání se vyvalil černý dým.

Cosentino zůstal překvapený, ale stihl zareagovat. „Jakmile jsem to viděl, okamžitě jsem vypnul jistič. Mým prvním instinktem bylo jít ven a utéct, abych nemusel otevírat dveře a rozdmýchávat oheň,“ popsal situaci novinářům. Nemile překvapený majitel elektromobilu zavolal hasiče a v mezičase začal bojovat s plameny zahradní hadicí.

Na místě zasahovalo 30 hasičů, kteří dokončili likvidaci neštěstí. Nenašli žádnou jinou příčinu požáru než zaparkovaný elektromobil, podle dosavadní informací se vůz ani nenabíjel a jen volně stál v garáži. Explozi způsobila li-ion baterie uložená v podlaze Hyundai, což je patrné i z torza vozu, ale co přesně odstartovalo nekontrolovanou chemickou reakci, není zatím jasné.

Detonace rozmetala garáž na kusy, vrata odletěla na druhou stranu ulice a ve střeše zůstala velká díra. Výbuch poškodil i zbytek domu, jak vážně bude muset teprve posoudit statik.


Elektrické Hyundai náhle explodovalo a rozmetalo půlku domu, ani se nenabíjelo - 1 - Hyundai Kona Electric vybuch a pozar 01Elektrické Hyundai náhle explodovalo a rozmetalo půlku domu, ani se nenabíjelo - 2 - Hyundai Kona Electric vybuch a pozar 02Elektrické Hyundai náhle explodovalo a rozmetalo půlku domu, ani se nenabíjelo - 3 - Hyundai Kona Electric vybuch a pozar 03Elektrické Hyundai náhle explodovalo a rozmetalo půlku domu, ani se nenabíjelo - 4 - Hyundai Kona Electric vybuch a pozar 04
Elektromobil Hyundai Kona proměnil garáž v ruiny. Nikdo nebyl zraněn, ale dům je těžce poškozený

Elektrické Hyundai náhle explodovalo a rozmetalo půlku domu, ani se nenabíjelo - 5 - Hyundai Kona Electric vybuch a pozar USA 01Elektrické Hyundai náhle explodovalo a rozmetalo půlku domu, ani se nenabíjelo - 6 - Hyundai Kona Electric vybuch a pozar USA 02Elektrické Hyundai náhle explodovalo a rozmetalo půlku domu, ani se nenabíjelo - 7 - Hyundai Kona Electric vybuch a pozar USA 03Elektrické Hyundai náhle explodovalo a rozmetalo půlku domu, ani se nenabíjelo - 8 - Hyundai Kona Electric vybuch a pozar USA 04Elektrické Hyundai náhle explodovalo a rozmetalo půlku domu, ani se nenabíjelo - 9 - Hyundai Kona Electric vybuch a pozar USA 05Elektrické Hyundai náhle explodovalo a rozmetalo půlku domu, ani se nenabíjelo - 10 - Hyundai Kona Electric vybuch a pozar USA 06Elektrické Hyundai náhle explodovalo a rozmetalo půlku domu, ani se nenabíjelo - 11 - Hyundai Kona Electric vybuch a pozar USA 07Elektrické Hyundai náhle explodovalo a rozmetalo půlku domu, ani se nenabíjelo - 12 - Hyundai Kona Electric vybuch a pozar USA 08
Hyundai Kona Electric v lepších chvílích své existence

Zdroje: CBC, Radio Canada

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše