FCA má vlastní Dieselgate. Hrozí mu pokuta 117 miliard, Marchionne zuří

Americká EPA objevila v třílitrových dieselech FCA problematická nastavení omezující účinnost emisních systémů. Podle firmy jsou nařčení nesmyslná.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

FCA má vlastní Dieselgate. Hrozí mu pokuta 117 miliard, Marchionne zuří

13.1.2017 | Petr Prokopec | 11 příspěvků

FCA má vlastní Dieselgate. Hrozí mu pokuta 117 miliard, Marchionne zuří

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Americká EPA objevila v třílitrových dieselech FCA problematická nastavení omezující účinnost emisních systémů. Podle firmy jsou nařčení nesmyslná.

O dieselovém skandálu Volkswagenu byly již popsány stohy papíru. Stejně tak ovšem již od vypuknutí kauzy Dieselgate zmiňujeme, že německý koncern v tom není sám. Jeho největší chybou však byla snaha vecpat Američanům „čistý diesel“, a když byl nachytán při podvodu, ke všemu se přiznal. Ano, někomu může snaha o transparentnost připadat jako férové jednání. Nicméně u Volkswagenu vedla přinejmenším k obřím pokutám a stíhání dnes už sedmi osob.

Pokud by Němci dále vše popírali jako léta předtím a nechali regulátory v důkazní nouzi, případ by se nepochybně táhl léta. Akciové trhy by na něj stěží reagovaly větší panikou a v Evropě by komplikovaném vyšetřování Američanů neštěkl ani pes. Volkswagen ale zvolil cestu pravdomluvnosti, a tím jen poukázal na dlouho tolerovaný problém, jenž se týká emisí NOx. Rázem bylo řadou organizací poukázáno na to, že povolené limity překračují i další automobilky, a to nikoliv jen v Americe, ale také v Evropě.

Dosud však nenastala situace, kdy by došlo k otevřenému obvinění některé z automobilek vládní institucí. Nejdále v tomto ohledu zašli Němci, kteří si stěžovali na koncern FCA, jehož dieselové motory měly taktéž mimo laboratorní podmínky vykazovat nemístné větší množství emisí NOx. Laboratorními testy ovšem FCA procházelo jako nůž máslem a i když to samé lze říci také o VW, dále se tato kauza v Evropě nedostala.

Nyní ovšem s podobným obviněním přichází také americká EPA, a to je již pro koncern FCA poněkud horší. Oproti Volkswagenu je zde ale pár podstatných rozdílů, které by mohly umožnit zametení Dieselgate II pod koberec také v Novém světě. EPA při certifikaci aut modelových roků 2014-2016 objevila osm podezřelých procedur (jejich kompletní výpis najdete níže), které u třílitrovým motorů nějakým způsobem upravují systém regulující emise NOx, o kterých ji FCA nespravil.

Seznam sporných procedur identifikovaných EPA

AECD #1 (Plné uzavření recirkulace výfukových plynů při dálničních rychlostech)
AECD #2 (Částečné uzavření recirkulace výfukových plynů s narůstající rychlostí)
AECD #3 (Plné uzavření recirkulace výfukových plynů při čištění výfukových ventilů)
AECD #4 (Vyřazení vstřikování výfukové kapaliny během adaptace SCR)
AECD #5 (Redukce recirukulace výfukových plynů při dosažení jisté teploty motoru)
AECD #6 (Vyřazení zahřívání katalyzátoru SCR)
AECD #7 (Použití alternativních režimů SCR)
AECD #8 (Použití záklopky zdržující doplnění čpavku u katalyzátoru SCR)

Je zde tedy podezření, že rovněž Italové zkouší porušit zákon na ochranu ovzduší. Podstatné je ovšem slovo „podezření“, k formálnímu obvinění FCA totiž prozatím nedošlo. Po FCA se momentálně požaduje vysvětlení, a teprve pokud s ním nebude EPA spokojena, dojde k obvinění, případnému prokázání viny a následnému vyměření pokuty. Ta přitom může činit až 44 539 USD (cca 1 132 000 Kč) za jedno vozidlo.

To je pro už tak velkými dluhy zatíženému FCA velká hrozba, i když množství zasažených aut je oproti VW asi čtvrtinové. Aktuálně se mluví o 103 828 vozech, což znamená teoretickou maximální penalizaci ve výši 4,6 miliardy dolarů (116,89 mld. Kč), nikde ale není psáno, že EPA přistoupí k nejvyšší sazbě. A nikde není psáno, že na nějakou pokutu vůbec dojde.

Může se ale také stát pravý opak, může dojít k eskalaci. Ostatně i Volkswagen byl nejprve obviněn z instalace „chytrého softwaru“ u necelého půl milionu aut, než bylo zjištěno, že celosvětově se skandál dotýká 11 milionů vozů. Italský skandál může kulminovat stejným způsobem. Nyní je ale především na organizaci EPA, aby prokázala, že FCA instalovalo různé systémy do svých aut osazených třílitry s úmysly, které zákon nepřipouští.

FCA uvádí, že s americkými autoritami plně spolupracuje a věří, že „veškeré kontrolní emisní systémy plně vyhovují legislativě“. Ještě dále než oficiální prohlášení FCA zašel šéf firmy Sergio Marchionne, který v rozhovoru s novináři doslova řekl, že je „opravdu nas*aný“ a dodal: „Způsob, jakým je vše popisováno, je podle mně vůči FCA nefér, a to je to, co mně rozčiluje nejvíce.“

Jinými slovy, Marchionne svým způsobem přiznává, že motory FCA jsou osazeny jistými systémy, které mohou být považovány za sporné. Nicméně s jejich pomocí koncern „nezkouší porušit zatracené zákony“. Přesně tak ale média momentálně o FCA smýšlejí, a právě to je to, co šéfa FCA štve nejvíce. Veřejnost jej totiž může odsoudit dříve, než vůbec EPA rozhodne, že vše bylo v legální rovině.

Uvidíme tedy, jak se celá situace vyvrbí a zda tu skutečně budeme mít Dieselgate II. Na zprávy zatím zareagovaly finanční trhy, které poslaly hodnotu koncernu dolů (akcie FCA klesly o 16,14 procentního bodu, Alfy Romeo o 0,74 procentního bodu a u Ferrari, přestože již není součástí FCA a nemá s diesely nic společného, nicméně FCA stále z většiny patří, o 1,06 %). Níže pro tuto chvíli přidáváme ještě seznam zasažených vozů, další vývoj ukáže čas, jen s přiznáním Italů určitě nepočítejme...

Vozy FCA osazené sporným zařízením

Dodge Ram 1500 (2014) - 14 083 prodaných vozů
Jeep Grand Cherokee (2014) - 14 652 prodaných vozů
Dodge Ram 1500 (2015) - 31 948 prodaných vozů
Jeep Grand Cherokee (2015) - 8 421 prodaných vozů
Dodge Ram 1500 (2016) - 32 219 pravděpodobně prodaných vozů
Jeep Grand Cherokee (2016) - 2 469 pravděpodobně prodaných vozů


FCA má vlastní Dieselgate. Hrozí mu pokuta 117 miliard, Marchionne zuří - 1 - FCA versus EPA 01FCA má vlastní Dieselgate. Hrozí mu pokuta 117 miliard, Marchionne zuří - 2 - FCA versus EPA 02FCA má vlastní Dieselgate. Hrozí mu pokuta 117 miliard, Marchionne zuří - 3 - FCA versus EPA 03FCA má vlastní Dieselgate. Hrozí mu pokuta 117 miliard, Marchionne zuří - 4 - FCA versus EPA 04FCA má vlastní Dieselgate. Hrozí mu pokuta 117 miliard, Marchionne zuří - 5 - FCA versus EPA 05FCA má vlastní Dieselgate. Hrozí mu pokuta 117 miliard, Marchionne zuří - 6 - FCA versus EPA 06
FCA nyní má co vysvětlovat, neboť u Dodge Ram 1500 a Jeepu Grand Cherokee bylo nalezeno hned osm sporných postupů při zacházení s emisemi NOx

FCA má vlastní Dieselgate. Hrozí mu pokuta 117 miliard, Marchionne zuří - 7 - FCA versus EPA 07
Dle EPA dochází k porušení zákona, FCA ale vše popírá

FCA má vlastní Dieselgate. Hrozí mu pokuta 117 miliard, Marchionne zuří - 8 - Fiat 500X DUH 01FCA má vlastní Dieselgate. Hrozí mu pokuta 117 miliard, Marchionne zuří - 9 - Fiat 500X DUH 02FCA má vlastní Dieselgate. Hrozí mu pokuta 117 miliard, Marchionne zuří - 10 - Fiat 500X DUH 03FCA má vlastní Dieselgate. Hrozí mu pokuta 117 miliard, Marchionne zuří - 11 - Fiat 500X DUH 04FCA má vlastní Dieselgate. Hrozí mu pokuta 117 miliard, Marchionne zuří - 12 - Fiat 500X DUH 05FCA má vlastní Dieselgate. Hrozí mu pokuta 117 miliard, Marchionne zuří - 13 - Fiat 500X DUH 06FCA má vlastní Dieselgate. Hrozí mu pokuta 117 miliard, Marchionne zuří - 14 - Fiat 500X DUH 07FCA má vlastní Dieselgate. Hrozí mu pokuta 117 miliard, Marchionne zuří - 15 - Fiat 500X DUH 08FCA má vlastní Dieselgate. Hrozí mu pokuta 117 miliard, Marchionne zuří - 16 - Fiat 500X DUH 09FCA má vlastní Dieselgate. Hrozí mu pokuta 117 miliard, Marchionne zuří - 17 - Fiat 500X DUH 10
Se stejným obviněním byl ostatně Fiat již konfrontován v Evropě, vše ale bylo smeteno ze stolu - v USA to tak dopadnout nemusí

Petr Prokopec

Diskuze 11 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.