Ford Door Edge Protector: konec oprýskaným dveřím

Přiznejte se, kolikrát už jste vlastními dveřmi odřeli vůz parkující vedle vás, nebo jste si je odřeli sami? Ford chce podobným situacím učinit přítrž.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ford Door Edge Protector: konec oprýskaným dveřím

22.9.2011 | Petr Miler | 9 příspěvků

Ford Door Edge Protector: konec oprýskaným dveřím

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Přiznejte se, kolikrát už jste vlastními dveřmi odřeli vůz parkující vedle vás, nebo jste si je odřeli sami? Ford chce podobným situacím učinit přítrž.

Door Edge Protector zní jak senzační nová nabídka teleshoppingového krále Horsta Fuchse. Vzhledem k tomu, že na svědomí ji mají technici Fordu z německého Kolína nad Rýnem, nějaký ten Horst mezi nimi být může, s Fuchsem bychom ale příliš nepočítali. Jde totiž o prvek, který se buď jako samozřejmost, nebo jako příplatková výbava brzy objeví v novém Focusu a jak již jeho název napovídá, na starosti bude mít ochranu hran dveří.

Motivace techniků Fordu při vymýšlení tohoto „udělátka” byla velmi jednoduchá - existují sice lidé, kteří o svá auta pečují jak o oko v hlavě a nikdy by nedopustili, aby si je jakkoli poškodili, většina smrtelníků ale zkrátka občas na parkovišti neodhadne, jak velká je mezera mezi jejich a sousedním autem a vše skončí odřenou hranou jedněch dveří a podobně nepěkným ťukancem na těch druhých.

Ford jistě není první, kdo se následky podobných nepříjemností snaží řešit, zatím se ale nenašel nikdo, kdo by přišel s ochranou, jenž by opravdu fungovala a přitom nebyla vidět. Evropská odnož americké automobilky ale má za to, že to dokázala.

Jejich Door Edge Protector (předpokládáme, že prvek dostane i české jméno, ale zatím se tak nestalo) funguje na jednoduchém principu - ve vnitřní části dveří za jejich hranou je umístěn vystřelovací plastový prvek, který se v případě, že se vaše dveře přiblíží na vzdálenost menší než 15 centimetrů jakékoli překážce, během 6 setin sekundy vysune a sám se stane tím, který narazí do zjištěného předmětu. Systém navíc obsahuje i pojistku pro případ, kdy by onomu plastovému prvku bránilo něco v jeho návratu do výchozí podoby. A tak nebude poškozen sám, ani třeba ruka člověka, která by se na tomto místě snadno mohla nacházet.

Jak sami můžete spatřit na přiložených snímcích, systém chrání pouze nejzazší část dveří a postará se tak o jejich ochranu jen v případě, že je to právě toto místo, které koliduje s jiným předmětem. Ford ale říká, že podle jeho testů dokáže Door Edge Protector zabránit nevítaným následkům v 90 procentech případů u dveří předních a 85 procent u dveří zadních. Pokud navíc budete tento systém „využívat” příliš často třeba při parkování ve vlastní garáži a plast nesmlouvavě krouhat o zeď, právě tato část řešení bude vyměnitelná a tedy použitelná prakticky donekonečna.

Je to na jednu stranu zajímavý nápad a praktické řešení pro každodenní životní situace. Na druhou stranu ale pořád řeší jen vaši neopatrnost a především je tu jeden velký otazník: jestli náhodou není lepší opatrný, než s sebou v autě vozit další čtyři čidla a veškerý další „hardware” potřebný k tomu, aby tento systém fungoval. Jako by takových věcí nebylo v dnešních autech až až.

Ať už si o Fordovo Door Edge Protectoru myslíte cokoli, do prodejů se má dostat již v lednu v 2012 v již avizovaném (a ostatně i vyobrazeném) Focusu nové generace. Za jakých podmínek bude k mání, to Ford zatím ani nenaznačil.


Ford Door Edge Protector: konec oprýskaným dveřím - 1 - Ford Door Edge Protector 01Ford Door Edge Protector: konec oprýskaným dveřím - 2 - Ford Door Edge Protector 02Ford Door Edge Protector: konec oprýskaným dveřím - 3 - Ford Door Edge Protector 03Ford Door Edge Protector: konec oprýskaným dveřím - 4 - Ford Door Edge Protector 04Ford Door Edge Protector: konec oprýskaným dveřím - 5 - Ford Door Edge Protector 05
Ford Door Edge Protector v praxi

Petr Miler

Diskuze 9 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše