V Rusku vás teď budou moci změřit, i když budete dodržovat nejvyšší povolenou rychlost

Rusko se v poslední době paradoxně profiluje jako země, která na své občany dohlíží méně než západní státy, v tomto s nimi ale kráčí v jednom šiku. I v Moskvě budou rozdávat automaty pokuty za hluk.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

V Rusku vás teď budou moci změřit, i když budete dodržovat nejvyšší povolenou rychlost

28.9.2021 | Petr Miler

V Rusku vás teď budou moci změřit, i když budete dodržovat nejvyšší povolenou rychlost

/

Foto: Bruitparif, dpa

Rusko se v poslední době paradoxně profiluje jako země, která na své občany dohlíží méně než západní státy, v tomto s nimi ale kráčí v jednom šiku. I v Moskvě budou rozdávat automaty pokuty za hluk.

Už v roce 2019 se začalo mluvit o tom, že Švýcaři chtějí na silnice instalovat jakési „hlukové radary” a automaticky rozdávat řidičům pokuty i tehdy, když dodržují veškerá pravidla jízdy po veřejných silnicích. Stačí, aby jejich vůz záměrně či nedopatřením (prasklý výfuk apod.) překračoval maximální povolenou hladinu hluku, systém to zaznamená i se záběrem vozu jako při příliš rychlé jízdě a na pokutu je zaděláno.

Zrovna ze strany Švýcarů posedlých vymáháním dopravních předpisů ad absurdum, to ani nepřekvapí. V zemi, kde vás za rychlou jízdu klidně i zavřou a nemají problém pokutovat za rychlost policistu pronásledujícího zločince, to bude jen třešinka na svérázném dortu tamních automobilových dobrot, ke Švýcarsku se ale od té doby přidávají další a další země.

Nejprve se podobné záměry dočkaly alespoň zkušební realizace ve Velké Británii nebo ve Francii, zejména pak Paříži, což jsou další místa, kde si potrpí na přísném - třebaže ne až tak přísném - dohledu na občany. Nyní ale úplně to samé rozjíždí v místech, kde dosud kráčeli takt trochu proti proudu a rozličné formy dohledu nad řidiči spíše umenšovali, v Rusku.

Také tam s tím začínají v metropoli země, tedy v Moskvě. Včera tamní městská komise pro legislativu schválila návrh z pera samotného starosty Sobjanina, který hovoří o „dohledu nad klidem občanů a tichem” a dává městu moc udělovat řidičům pokutu až 5 000 rublů (asi 1 500 Kč) za překročení hlukových norem na území města.

Měření bude probíhat stejně jako v jiných zemích, tedy pomocí automatických systémů schopných změřit hluk generovaný autem a pořídit jeho obrazový záznam ve dne i v noci. Dopravní policie se pak postará o ztotožnění majitele a to zřejmě bude stačit k tomu, aby byl potrestán právě on - ať už byl ve chvíli jízdy po silnici za vůz odpovědný kdokoli.

Prostoru k dýchání tedy na silnicích dále ubývá, to je ale nakonec trend, na který jsme si v uplynulých dekádách museli chtě nechtě zvyknout. Dodatečné příjmy pro státní kasu jsou ale zjevně dostatečným vyvážením jakéhokoli jiného efektu. Ostatně nemůže být pochyb o tom, že třeba ruský majitel Lamborghini s ultra hlučným výfukem bude velmi dotčen tím, když jej průjezd městem jednou za týden přijde na dalších pár tisíc rublů. Z pokut majících původně za cíl zajistit dodržování toho či onoho pravidla se stále více stávají odpustky za jejich porušování. Takový český „správní delikt provozovatele vozidla” by o tom mohl vyprávět...


V Rusku vás teď budou moci změřit, i když budete dodržovat nejvyšší povolenou rychlost - 1 - Kamera mereni hluku Pariz 01
Francouzské „hlukové radary” (zde jeden z těch pařížských provozovaných tamním Bruitparifem) najdou uplatnění také v Moskvě, instalována tam budou úplně stejná zařízení. Foto: Bruitparif, dpa

Zdroj: Kommersant

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.