Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Jaká auta má v garáži Vladimir Putin? Kreml zveřejnil veškerý jeho majetek
19.4.2021 | Petr Prokopec
O majetku ruského prezidenta se mluvilo už několikrát. Oficiálně se zdá, že toho Vladimír Putin za svůj život mnoho nenastřádal, což platí i v případě jeho aut. Realita je ale otázkou.
Hodnota majetku ruského prezidenta Vladimíra Putina je častým předmětem debat. Neoficiálně se hovoří až o 200 miliardách dolarů (cca 4,3 bilionu Kč), což by z něj dělalo nejbohatšího člověka světa. Takto věci prezentuje mimo jiné opoziční politik Alexej Navalnyj, který je v současnosti velmi sledovanou osobou. Od ledna je totiž opět vězněn, přičemž kvůli špatnému zacházení začal v březnu držet protestní hladovku a podle všeho se netěší zrovna dobrému zdraví.
Navalnyj se v rámci poslední kritiky Kremlu, která obletěla svět, ukázal údajný Putinův palác u Černého moře v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (28 miliard korun) a další rozsáhlé majetky, na který si jako prezident nikdy nemohl vydělat. Kreml tato tvrzení pochopitelně odmítá a místo toho přišel s oficiálním majetkovým přiznáním Putina.
Ruský prezident podle něj vlastní pouze byt v Petrohradě o velikosti 77 metrů čtverečných, se kterým je spojena 18metrová garáž. Kromě toho je ještě majitelem tří aut - dvou klasických limuzín GAZ-M21 Volga a jednoho SUV Lada Niva ve speciální maskáčové úpravě, stejně jako jednoho přívěsu Skif. Tím ale jeho privátní majetek údajně končí.
Kreml pak dodal, že ruský prezident může užívat 154metrový byt v Moskvě, který však patří vládě a jehož součástí je taktéž 18metrová garáž. Mimo to bylo přiznáno, že Putinův plat za loňský rok činil 9 994 692 rublů (2,82 milionu korun), což představuje menší nárůst oproti roku 2019, kdy si prezidentováním vydělal 9 726 595 RUB (2,75 mil. Kč). Díky tomu by si za jeden rok nevydělal ani na základní Aurus Senat v nepancéřované formě.
Vládní limuzíny přitom Putin užívá při oficiálních příležitostech, loni se dokonce posadil za jeho volant u příležitosti otevření nové dálnice propojující Kerch a Sevastopol, to byl ale znovu služební vůz. Jaká je pravda, pochopitelně nevíme, kontrast mezi údajnou a oficiální realitou ale snad nemůže být větší. Podle tvrzení kritiků má mít Putin také kontrolu nad letkou 43 letadel, stejně jako mu mají být k dispozici mnohé další paláce v Rusku.



Ruský prezident Vladimír Putin oficiálně vlastní pouze dvě letité Volhy... Ilustrační foto: GAZ



...a jednu Ladu Niva v úpravě podobné této. Neoficiálně toho ale má být mnohem více. Ilustrační foto: AvtoVAZ
Zdroj: Tisková kancelář prezidenta Ruské federace
Bleskovky
Až přijde nový Ford Focus, bude vypadat nějak takhle. A to je smutné
před 10 hodinami
Slavný americký moderátor vyzkoušel Octavii, proti české automobilce neřekl křivého slova
9.7.2026
Američané oslavili 250. výročí vyhlášení nezávislosti soubojem nejvýkonnějších aut, jaká vyrábí, hned tři se na půlmíli blíží třístovce
8.7.2026
Nejnovější články
V Evropě „zakázaný” hit u nás už nekoupíte v žádné podobě. Jinde pokračuje dál, teď dokonce i jako kozel
před 3 hodinami
Automobilka „zrádců Tesly” se sype. Rozprodej skladových aut se slevou 200 tisíc a leasingem na 6 let bez úroků ukazuje, jak zlé to je
před 4 hodinami
Vietnamec, který zbohatl i českým prodejem instantních nudlí, konečně představil ty správné nudle na kolech. Také cirka tolik stojí
před 6 hodinami
Ferrari muselo s pravdou ven. Už přiznává, že nečekalo takovou míru nenávisti, jakou sklidil jeho první elektromobil
před 7 hodinami
Škoda postavila svůj nejrychlejší elektromobil proti 40 let starým sporťákům. Připomněla tím jeho marnost, i když ji nikomu neukázala
před 9 hodinami
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
