Jaká auta má v garáži Vladimir Putin? Kreml zveřejnil veškerý jeho majetek

O majetku ruského prezidenta se mluvilo už několikrát. Oficiálně se zdá, že toho Vladimír Putin za svůj život mnoho nenastřádal, což platí i v případě jeho aut. Realita je ale otázkou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jaká auta má v garáži Vladimir Putin? Kreml zveřejnil veškerý jeho majetek

19.4.2021 | Petr Prokopec

Jaká auta má v garáži Vladimir Putin? Kreml zveřejnil veškerý jeho majetek

/

Foto: Tisková kancelář prezidenta Ruské federace

O majetku ruského prezidenta se mluvilo už několikrát. Oficiálně se zdá, že toho Vladimír Putin za svůj život mnoho nenastřádal, což platí i v případě jeho aut. Realita je ale otázkou.

Hodnota majetku ruského prezidenta Vladimíra Putina je častým předmětem debat. Neoficiálně se hovoří až o 200 miliardách dolarů (cca 4,3 bilionu Kč), což by z něj dělalo nejbohatšího člověka světa. Takto věci prezentuje mimo jiné opoziční politik Alexej Navalnyj, který je v současnosti velmi sledovanou osobou. Od ledna je totiž opět vězněn, přičemž kvůli špatnému zacházení začal v březnu držet protestní hladovku a podle všeho se netěší zrovna dobrému zdraví.

Navalnyj se v rámci poslední kritiky Kremlu, která obletěla svět, ukázal údajný Putinův palác u Černého moře v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (28 miliard korun) a další rozsáhlé majetky, na který si jako prezident nikdy nemohl vydělat. Kreml tato tvrzení pochopitelně odmítá a místo toho přišel s oficiálním majetkovým přiznáním Putina.

Ruský prezident podle něj vlastní pouze byt v Petrohradě o velikosti 77 metrů čtverečných, se kterým je spojena 18metrová garáž. Kromě toho je ještě majitelem tří aut - dvou klasických limuzín GAZ-M21 Volga a jednoho SUV Lada Niva ve speciální maskáčové úpravě, stejně jako jednoho přívěsu Skif. Tím ale jeho privátní majetek údajně končí.

Kreml pak dodal, že ruský prezident může užívat 154metrový byt v Moskvě, který však patří vládě a jehož součástí je taktéž 18metrová garáž. Mimo to bylo přiznáno, že Putinův plat za loňský rok činil 9 994 692 rublů (2,82 milionu korun), což představuje menší nárůst oproti roku 2019, kdy si prezidentováním vydělal 9 726 595 RUB (2,75 mil. Kč). Díky tomu by si za jeden rok nevydělal ani na základní Aurus Senat v nepancéřované formě.

Vládní limuzíny přitom Putin užívá při oficiálních příležitostech, loni se dokonce posadil za jeho volant u příležitosti otevření nové dálnice propojující Kerch a Sevastopol, to byl ale znovu služební vůz. Jaká je pravda, pochopitelně nevíme, kontrast mezi údajnou a oficiální realitou ale snad nemůže být větší. Podle tvrzení kritiků má mít Putin také kontrolu nad letkou 43 letadel, stejně jako mu mají být k dispozici mnohé další paláce v Rusku.


Jaká auta má v garáži Vladimir Putin? Kreml zveřejnil veškerý jeho majetek - 1 - Vladimir Putin auta 2021 04Jaká auta má v garáži Vladimir Putin? Kreml zveřejnil veškerý jeho majetek - 2 - Vladimir Putin auta 2021 05Jaká auta má v garáži Vladimir Putin? Kreml zveřejnil veškerý jeho majetek - 3 - Vladimir Putin auta 2021 06
Ruský prezident Vladimír Putin oficiálně vlastní pouze dvě letité Volhy... Ilustrační foto: GAZ

Jaká auta má v garáži Vladimir Putin? Kreml zveřejnil veškerý jeho majetek - 4 - Vladimir Putin auta 2021 01Jaká auta má v garáži Vladimir Putin? Kreml zveřejnil veškerý jeho majetek - 5 - Vladimir Putin auta 2021 02Jaká auta má v garáži Vladimir Putin? Kreml zveřejnil veškerý jeho majetek - 6 - Vladimir Putin auta 2021 03
...a jednu Ladu Niva v úpravě podobné této. Neoficiálně toho ale má být mnohem více. Ilustrační foto: AvtoVAZ

Zdroj: Tisková kancelář prezidenta Ruské federace

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše