Jaká auta má v garáži Vladimir Putin? Kreml zveřejnil veškerý jeho majetek

O majetku ruského prezidenta se mluvilo už několikrát. Oficiálně se zdá, že toho Vladimír Putin za svůj život mnoho nenastřádal, což platí i v případě jeho aut. Realita je ale otázkou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jaká auta má v garáži Vladimir Putin? Kreml zveřejnil veškerý jeho majetek

19.4.2021 | Petr Prokopec

Jaká auta má v garáži Vladimir Putin? Kreml zveřejnil veškerý jeho majetek

/

Foto: Tisková kancelář prezidenta Ruské federace

O majetku ruského prezidenta se mluvilo už několikrát. Oficiálně se zdá, že toho Vladimír Putin za svůj život mnoho nenastřádal, což platí i v případě jeho aut. Realita je ale otázkou.

Hodnota majetku ruského prezidenta Vladimíra Putina je častým předmětem debat. Neoficiálně se hovoří až o 200 miliardách dolarů (cca 4,3 bilionu Kč), což by z něj dělalo nejbohatšího člověka světa. Takto věci prezentuje mimo jiné opoziční politik Alexej Navalnyj, který je v současnosti velmi sledovanou osobou. Od ledna je totiž opět vězněn, přičemž kvůli špatnému zacházení začal v březnu držet protestní hladovku a podle všeho se netěší zrovna dobrému zdraví.

Navalnyj se v rámci poslední kritiky Kremlu, která obletěla svět, ukázal údajný Putinův palác u Černého moře v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (28 miliard korun) a další rozsáhlé majetky, na který si jako prezident nikdy nemohl vydělat. Kreml tato tvrzení pochopitelně odmítá a místo toho přišel s oficiálním majetkovým přiznáním Putina.

Ruský prezident podle něj vlastní pouze byt v Petrohradě o velikosti 77 metrů čtverečných, se kterým je spojena 18metrová garáž. Kromě toho je ještě majitelem tří aut - dvou klasických limuzín GAZ-M21 Volga a jednoho SUV Lada Niva ve speciální maskáčové úpravě, stejně jako jednoho přívěsu Skif. Tím ale jeho privátní majetek údajně končí.

Kreml pak dodal, že ruský prezident může užívat 154metrový byt v Moskvě, který však patří vládě a jehož součástí je taktéž 18metrová garáž. Mimo to bylo přiznáno, že Putinův plat za loňský rok činil 9 994 692 rublů (2,82 milionu korun), což představuje menší nárůst oproti roku 2019, kdy si prezidentováním vydělal 9 726 595 RUB (2,75 mil. Kč). Díky tomu by si za jeden rok nevydělal ani na základní Aurus Senat v nepancéřované formě.

Vládní limuzíny přitom Putin užívá při oficiálních příležitostech, loni se dokonce posadil za jeho volant u příležitosti otevření nové dálnice propojující Kerch a Sevastopol, to byl ale znovu služební vůz. Jaká je pravda, pochopitelně nevíme, kontrast mezi údajnou a oficiální realitou ale snad nemůže být větší. Podle tvrzení kritiků má mít Putin také kontrolu nad letkou 43 letadel, stejně jako mu mají být k dispozici mnohé další paláce v Rusku.


Jaká auta má v garáži Vladimir Putin? Kreml zveřejnil veškerý jeho majetek - 1 - Vladimir Putin auta 2021 01Jaká auta má v garáži Vladimir Putin? Kreml zveřejnil veškerý jeho majetek - 2 - Vladimir Putin auta 2021 02Jaká auta má v garáži Vladimir Putin? Kreml zveřejnil veškerý jeho majetek - 3 - Vladimir Putin auta 2021 03
Ruský prezident Vladimír Putin oficiálně vlastní pouze dvě letité Volhy... Ilustrační foto: GAZ

Jaká auta má v garáži Vladimir Putin? Kreml zveřejnil veškerý jeho majetek - 4 - Vladimir Putin auta 2021 04Jaká auta má v garáži Vladimir Putin? Kreml zveřejnil veškerý jeho majetek - 5 - Vladimir Putin auta 2021 05Jaká auta má v garáži Vladimir Putin? Kreml zveřejnil veškerý jeho majetek - 6 - Vladimir Putin auta 2021 06
...a jednu Ladu Niva v úpravě podobné této. Neoficiálně toho ale má být mnohem více. Ilustrační foto: AvtoVAZ

Zdroj: Tisková kancelář prezidenta Ruské federace

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše