Jeden z nejslavnějších autosalonů po 69 letech končí, poslední ročník mu zlomil vaz

Býval neodmyslitelnou součástí kalendáře každého automobilového nadšence a pro Čechy nejbližší světovou autoshow takového kalibru. Po 69 letech je ale třeba se s IAA ve Frankfurtu rozloučit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jeden z nejslavnějších autosalonů po 69 letech končí, poslední ročník mu zlomil vaz

30.1.2020 | Petr Prokopec

Jeden z nejslavnějších autosalonů po 69 letech končí, poslední ročník mu zlomil vaz

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Býval neodmyslitelnou součástí kalendáře každého automobilového nadšence a pro Čechy nejbližší světovou autoshow takového kalibru. Po 69 letech je ale třeba se s IAA ve Frankfurtu rozloučit.

Když v loňském roce organizátoři frankfurtského autosalonu odhalili čísla návštěvnosti, bylo obtížné věřit, že někdy ještě dojde na další ročník. Tento černý scénář byl bohužel naplněn, neboť německá automobilová asociace VDA, která za show stojí, oznámila, že žádný další ročník se již konat nebude. Autosalon ve Frankfurtu byl přitom tradicí již od roku 1951 a šlo o jeden z pěti, možná šesti nejvýznamnějších autosalonů světa. Ani ten se ale nevyrovnal s nástupem digitálních médií.

Nemusí to nutně znamenat konec IAA (Internationale Automobil-Ausstellung, tedy Mezinárodní automobilové výstavy) jako takové, v úvahu připadá její konání na jiném místě. Kontrakt mezi VDA a frankfurtským výstavištěm vypršel loni a pořadatelé krátce po skončení show oznámili, že následující ročník chce v mnoha ohledech inovovat, aby přilákala jak návštěvníky, tak automobilky. Organizátoři naznačili, že zvažují i alternativní lokality, Frankfurt ale měl být nadále primární volbou, nakonec je ale ze hry.

Pořadatelé prý během zkoumání alternativ narazili na velký zájem dalších německých měst. Show IAA by prý rády hostily Berlín, Hamburk, Mnichov, Kolín, Hanover či Stuttgart, do finále se však nakonec dostaly pouze první tři zmíněné metropole. Nyní proto odstartují jednání o konkrétních podmínkách a v řádu několika týdnů bude znám vítěz. To znamená, že od roku 2021 by se s Paříží mohl střídat berlínský, hamburský nebo mnichovský autosalon. Otázkou však je, na jak dlouho.

Je totiž více než zjevné, že v tomto případě tu máme „tonoucího, co se stébla chytá“. Autosalony v té formě, v jaké jsme je znali, jsou nyní opravdu přežitkem. A nejspíše jim nepomůže jakákoliv inovace, což je ostatně patrné třeba na takové Ženevě, kterou jsme považovali za nedotknutelnou baštu. Ovšem i na výstavišti Palexpo bude letos řada výrobců chybět, a to přesto, že tamní organizátoři dokonce hodlají návštěvníky oslovit vnitřním okruhem, kde budou probíhat testy aut s elektrickým pohonem.

IAA tak sice nová lokalita může vlít trochu čerstvé krve do žil, ovšem s největší pravděpodobností se bude jednat pouze o krátkodobou infuzi. Lidem jsou totiž stále bližší virtuální prezentace, které si mohou vychutnat v teple domova, místo aby se tlačili s ostatními návštěvníky v obřích halách, kde auta jen nudně postávají na koberci. Automobilky se pak stále častěji odmítají dělit o pozornost s konkurencí, zvláště když jsou si jejich nejnovější produkty stále podobnější.

Tuto tezi frankfurtský autosalon ostatně potvrdil beze zbytku. Loni se počet vystavovatelů snížil o 20 procent, a přestože některé automobilky přímo v době konání show vyrukovali s řadou novinek, v hesenské metropoli byste takové vozy hledali marně. Není tak překvapivé, že dolů šla i ona návštěvnost. Zatímco totiž v roce 2015 na IAA dorazilo 931 tisíc lidí, o dvě léta později to již bylo pouze 810 tisíc. A loni pak jen 550 tisíc, což byl evidentně poslední hřebíček do rakve.


Jeden z nejslavnějších autosalonů po 69 letech končí, poslední ročník mu zlomil vaz - 1 - Frankfurt Motor Show 2019 zive foto 01Jeden z nejslavnějších autosalonů po 69 letech končí, poslední ročník mu zlomil vaz - 2 - Frankfurt Motor Show 2019 zive foto 02Jeden z nejslavnějších autosalonů po 69 letech končí, poslední ročník mu zlomil vaz - 3 - Frankfurt Motor Show 2019 zive foto 03Jeden z nejslavnějších autosalonů po 69 letech končí, poslední ročník mu zlomil vaz - 4 - Frankfurt Motor Show 2019 zive foto 04Jeden z nejslavnějších autosalonů po 69 letech končí, poslední ročník mu zlomil vaz - 5 - Frankfurt Motor Show 2019 zive foto 05
Frankfurtský autosalon je minulostí, show oficiálně zvaná IAA však má v roce 2021 pokračovat, jen v jiném německém městě. Uvidíme, na jak dlouho

Zdroj: VDA

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše