Podívejte se, čím jezdil papež František po Irsku, když zrovna nestál v papamobilu

Mluvilo se o tom předem, ale jedna věc je něco očekávat a druhá, když se to skutečně stane. Nejvyšší hlava katolické církve využila k cestování po Irsku skromný automobil české výroby.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Podívejte se, čím jezdil papež František po Irsku, když zrovna nestál v papamobilu

27.8.2018 | Mirek Mazal

Podívejte se, čím jezdil papež František po Irsku, když zrovna nestál v papamobilu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Mluvilo se o tom předem, ale jedna věc je něco očekávat a druhá, když se to skutečně stane. Nejvyšší hlava katolické církve využila k cestování po Irsku skromný automobil české výroby.

Papež František o víkendu navštívil Irsko u příležitosti Světového setkání rodin v Dublinu. Při průjezdu ulicemi plnými věřících jim obvykle kynul z tradičně pojatého papamobilu, kterým se v tomto případě stal upravený pick-up značky Dodge. Nebyl to ale jediný vůz, jímž papež v Irsku jezdil

Oficiálním partnerem zmíněné akce totiž byla Škoda, která již dříve prezentovala záměr posadit svatého otce do modrého Rapidu. „Jsme poctěni a nadšení možností být oficiálním automobilovým partnerem Světového setkání rodin 2018,“ uvedl k tomu před akcí šéf marketingu irského automobilky Raymond Leddy. Z portfolia značky byly vybrány čtyři kusy Škody Rapid s motorem 1,0 TSI určené přímo pro papeže, nebylo však jisté, že František skutečně jeden z nich využije. Nakonec to ale skutečně udělal.

František je známý tím, že příliš nedbá na svou ochranu před možnými atentátníky, takže nevyžaduje nijak speciálně chráněné vozy. Ve vší skromnosti tedy usekl na zadní sedadla jen mírně upravené verze s tmavě modrou fólií na karoserii. Vůz měl čirá skla, zadní loketní opěrku a na karoserii přibyly žerdě pro vlajku Vatikánu, to bylo v podstatě vše. Výjimečné jsou ještě registrační značky - kombinace 182-C-1979 má připomínat datum návštěvy Jana Pavla II., 182-C-2018 je označení letošní události. Využitý Rapid s cedulkou 182-D-9093 zrcadlově zobrazuje slovo „POPE” (anglicky papež, samozřejmě).

Česká automobilka předem avizovala svou účast na IX. světovém setkání rodin, kompletní logistiku měla zajišťovat řada nově vyrobených vozidel. Zavládlo všeobecné nadšení, když papež usedl do Rapidu a i z něj po cestě s úsměvem kynul přihlížejícím. František by rád církev znovu skromnou, takže rád šel příkladem - i Škoda jinak má ve svém portfoliu vozy, které by se pro podobnou příležitost hodily lépe, přesto by je stěží mohl někdo označit za rozmařilé. I tak si papež vystačil s Rapidem Spaceback.

Čtveřice modrých škodovek se po skončení akce rozdělí. Dvě z nich půjdou na charitativní účely přímo a dvě se prodají, jistě se stejným účelem. Něco podobného známe z případu s darovaného Lamborghini Huracán, které František prodal a peníze věnoval potřebným. Nečekejme ale, že se kterýkoli z Rapidů prodá za cenu onoho Lamborghini - to nového majitele přišlo skoro na 18,5 milionu Kč. Přesto se z obou kusů snadno mohou vyloupnout nejdražší kdy prodané škodovky tohoto typu...


Podívejte se, čím jezdil papež František po Irsku, když zrovna nestál v papamobilu - 1 - Skoda Rapid TSI Papamobil Irsko 01Podívejte se, čím jezdil papež František po Irsku, když zrovna nestál v papamobilu - 2 - Skoda Rapid TSI Papamobil Irsko 02Podívejte se, čím jezdil papež František po Irsku, když zrovna nestál v papamobilu - 3 - Skoda Rapid TSI Papamobil Irsko 03Podívejte se, čím jezdil papež František po Irsku, když zrovna nestál v papamobilu - 4 - Skoda Rapid TSI Papamobil Irsko 04Podívejte se, čím jezdil papež František po Irsku, když zrovna nestál v papamobilu - 5 - Skoda Rapid TSI Papamobil Irsko 05Podívejte se, čím jezdil papež František po Irsku, když zrovna nestál v papamobilu - 6 - Skoda Rapid TSI Papamobil Irsko 06Podívejte se, čím jezdil papež František po Irsku, když zrovna nestál v papamobilu - 7 - Skoda Rapid TSI Papamobil Irsko 07Podívejte se, čím jezdil papež František po Irsku, když zrovna nestál v papamobilu - 8 - Skoda Rapid TSI Papamobil Irsko 08Podívejte se, čím jezdil papež František po Irsku, když zrovna nestál v papamobilu - 9 - Skoda Rapid TSI Papamobil Irsko 09Podívejte se, čím jezdil papež František po Irsku, když zrovna nestál v papamobilu - 10 - Skoda Rapid TSI Papamobil Irsko 10Podívejte se, čím jezdil papež František po Irsku, když zrovna nestál v papamobilu - 11 - Skoda Rapid TSI Papamobil Irsko 11Podívejte se, čím jezdil papež František po Irsku, když zrovna nestál v papamobilu - 12 - Skoda Rapid TSI Papamobil Irsko 12Podívejte se, čím jezdil papež František po Irsku, když zrovna nestál v papamobilu - 13 - Skoda Rapid TSI Papamobil Irsko 13
Jízda papeže v modelu Rapid vyvolala uznání, František nepohrdl ani mírně upravenou škodovkou s litrovým motorem

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše