Polovinu prodaných Škod Octavia dělají verze RS. To se vážně děje, ale ne u nás

V Austrálii je všechno vzhůru nohama. A tak nepřekvapí, že se právě tam prodá Octavií RS více než Rapidů a Superbů dohromady.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Polovinu prodaných Škod Octavia dělají verze RS. To se vážně děje, ale ne u nás

14.3.2016 | Petr Prokopec | 10 příspěvků

Polovinu prodaných Škod Octavia dělají verze RS. To se vážně děje, ale ne u nás

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

V Austrálii je všechno vzhůru nohama. A tak nepřekvapí, že se právě tam prodá Octavií RS více než Rapidů a Superbů dohromady.

Škoda Octavia představuje pro mladoboleslavskou automobilku zlatonosnou slepici. Jen v loňském roce bylo po celé Evropě prodáno 215 797 exemplářů, přičemž 24 346 z nich našlo svůj domov v českých luzích a hájích. Dá se přitom předpokládat, že většina kusů měla pod kapotou některý ze skromnějších motorů kombinovaný s prostřední úrovní výbavy. V Austrálii však panují zcela odlišné poměry.

Pro mnoho lidí bude překvapením již jen fakt, že se Škoda angažuje také u protinožců. Také na tamním trhu je Octavia nejžádanějším zbožím značky, nicméně na rozdíl od toho tuzemského si zákazníci nejvíce žádají variantu RS. Celkem bylo loni prodáno 2 128 kusů (tedy o 18 % více než předloni), rovných 47 procent neboli 1 050 vozů byly sportovní deriváty.

Na první pohled jde možná o zanedbatelnou porci, tímto počinem však Octavia RS překonala i ostatní běžnější modely značky, tedy Yeti (855 kusů), Fabii (618 kusů), Rapid (448 kusů) či Superb (264 kusů). Pro australské zastoupení Škody je navíc podstatné, že průměrná cena sportovních verzí přesahuje 46 000 AUD (cca 844 500 Kč), zatímco základ startuje na 22 490 AUD (413 tisíc Kč).

„Když jsem si uvědomil, že jde skoro o milionovou nabídku, donutilo nás to znovu zapřemýšlet...,“ uvedl na adresu daného úspěchu šéf australského zastoupení Michael Irmer. Dle něj tak Škoda dost možná ještě přepracuje strategii, jakou připravila pro novou generaci modelu Superb, která se u protinožců začne prodávat tento týden.

Jaké záměry ze zjištěného Australané vyvodí, to je prozatím ve hvězdách. My pak jen můžeme zaspekulovat, jak by asi vypadaly české silnice, kdyby zdejší poměry byly stejné jako na druhé straně světa. Jen z loni by se zde prodalo 11 500 Octavií RS, v rámci celé Evropy by se pak jednalo dokonce o 101 000 kusů.

Takového stavu se ovšem zdaleka nedočkáme, už jen proto, že australský trh je velmi specifickým místem. Nejenže si tam dovolí zavést neomezenou rychlost, také sportovní deriváty aut se tam těší nemalé oblibě. Kupříkladu většina prodaných Volkswagenů Golf nese logo GTI, v případě Renaultu vládne označení RS a u Mercedesu zájemci touží hlavně po modelech AMG. Pozoruhodné, ale pravdivé...


Polovinu prodaných Škod Octavia dělají verze RS. To se vážně děje, ale ne u nás - 1 - Skoda Octavia RS a Combi RS 01Polovinu prodaných Škod Octavia dělají verze RS. To se vážně děje, ale ne u nás - 2 - Skoda Octavia RS a Combi RS 02Polovinu prodaných Škod Octavia dělají verze RS. To se vážně děje, ale ne u nás - 3 - Skoda Octavia RS a Combi RS 03Polovinu prodaných Škod Octavia dělají verze RS. To se vážně děje, ale ne u nás - 4 - Skoda Octavia RS a Combi RS 04Polovinu prodaných Škod Octavia dělají verze RS. To se vážně děje, ale ne u nás - 5 - Skoda Octavia RS a Combi RS 05Polovinu prodaných Škod Octavia dělají verze RS. To se vážně děje, ale ne u nás - 6 - Skoda Octavia RS a Combi RS 06
Škoda Octavia RS je pro australské zastoupení značky středobodem nabídky. Stejně jako u nás je také u protinožců tento model nabízen jako liftback a kombi, a to s benzinovým i dieselovým motorem

Zdroj: CarAdvice

Petr Prokopec

Diskuze 10 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše