První šéf velké značky otevřeně promluvil o autosalonech. Byl zcela nekompromisní

Dlouho byly neodmyslitelnou součástí toho, jak se automobilky prezentovaly veřejnosti, v posledních letech ale jejich atraktivita uvadá. Šéf VW nyní konečně otevřeně řekl, co je čeká.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

První šéf velké značky otevřeně promluvil o autosalonech. Byl zcela nekompromisní

25.7.2018 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

První šéf velké značky otevřeně promluvil o autosalonech. Byl zcela nekompromisní

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Dlouho byly neodmyslitelnou součástí toho, jak se automobilky prezentovaly veřejnosti, v posledních letech ale jejich atraktivita uvadá. Šéf VW nyní konečně otevřeně řekl, co je čeká.

Už delší dobu se ukazuje, že věk autosalonů se chýlí ke konci. Již loni se jeden z největších autosalonu světa ve Frankfurtu musel obejít bez účasti devíti hlavních výrobců. Kromě toho byla motor show v hesenské metropoli dokonale zastíněna premiérou nového iPhonu X, jež sice probíhala na druhé straně Atlantiku, ovšem její produkt do té doby nikdo mimo Apple neviděl. Na rozdíl od řady automobilových debutů, které ale vlastně byly jen debuty výstavními.

Odliv výrobců ovšem není spojen pouze s Frankfurtem, svatá již není ani Ženeva a do Paříže letos pomalu ani nebude mít smysl jezdit. Nakonec i my se zpravodajství z autosalonů věnujeme stále méně intenzivně, protože přináší stále méně zajímavých novinek. Vlastně proto ani není divu, že zde máme další hřebíček do rakve, a tím je Detroit. Americká motor show má problémy již od ekonomické krize v roce 2008, nad vodou jí zatím držely evropské značky. Jenže Audi, BMW a Mercedes-Benz momentálně ohlásily, že příští rok vynechají. Stejně jako třeba Jaguar, Mazda, Volvo nebo Porsche.

Z toho důvodu se pořadatelé rozhodli, že ročník 2020 přesunou z tradičního lednového termínu na červen. Hodlají přitom navázat na závod série IndyCar a vše korunovat ohňostrojem. S ohledem na teplé venkovní počasí pak bude možné uspořádat i řadu doprovodných akcí, jež by návštěvníky měly vtáhnout více do dění. Léto by tak mělo dodat hřejivou atmosféru festivalů a okořenit poněkud nudné a sterilní prostředí detroitských hal.

Zda tento krok pomůže či nikoliv, to je otázka. Vše samozřejmě bude záviset na zájmu publika i automobilek. Koncern VW ale nejspíše Detroit už definitivně hodil přes palubu. Jeho šéf Herbert Diess jako první z velkých „hlavounů“ vyřkl nahlas pravdu, kterou nejspíše již všichni manažeři dávno znají, ovšem prozatím ji odmítali veřejně připustit. „Autosalony jsou mrtvé. Časy spoléhání se na tradice jsou pryč,“ řekl doslova Diess v rozhovoru pro australský Motoring.

Tato slova vypustil do světa minulý týden, a to ne náhodou na Festivalu rychlosti v Goodwoodu. Zároveň dodal, že motor show „jsou produktem 60. let minulého století, a proto dnes již nejsou relevantní. Nepřináší to, co my chceme a nepřináší ani to, co chtějí zákazníci.“ Míněna je tím mnohem větší interakce s daným produktem, kterou ostatně dnes lidé očekávají.

„Jsou to události jako Festival rychlosti v Goodwoodu, které nám ukazují moderní způsob představování aut lidem,“ uvedl Diess s tím, že dny, kdy se spoléhalo na tradiční schéma, jsou definitivně pryč. Jeho slova pak potvrdil i Doug North, prezident asociace detroitských dealerů. Také dle něj jsou tradice přežité je potřeba nový směr, který by vlil autosalonům čerstvou krev do žil. Tak uvidíme, zda to klapne, evropská dostaveníčka tohoto typu jsou i přes dílčí změny jejich formátu zatím hluboko ve svých historických zákopech a dobře jim to nedělá...


První šéf velké značky otevřeně promluvil o autosalonech. Byl zcela nekompromisní - 1 - VW Herbert Diess Tokio 2015 01První šéf velké značky otevřeně promluvil o autosalonech. Byl zcela nekompromisní - 2 - VW Herbert Diess Tokio 2015 02První šéf velké značky otevřeně promluvil o autosalonech. Byl zcela nekompromisní - 3 - VW Herbert Diess Tokio 2015 03
Ještě před třemi lety Herbert Diess v Tokiu pyšně představoval nové koncepční SUV. V současnosti už Volkswagen pro autosalony tak nehoří a do budoucna lze očekávat totéž, co stihne jeho účast v letošní Paříži - žádná nebude

Zdroj: Motoring

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.