Zapamatujte si dnešní datum. Je dnem smrti největších světových autosalonů

S autosalony to bylo v posledních letech nahnuté, jako by se čekalo na poslední kapku, která je pošle do propadliště dějin. Přišla dnes, z Německa.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Zapamatujte si dnešní datum. Je dnem smrti největších světových autosalonů

16.5.2018 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Zapamatujte si dnešní datum. Je dnem smrti největších světových autosalonů

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

S autosalony to bylo v posledních letech nahnuté, jako by se čekalo na poslední kapku, která je pošle do propadliště dějin. Přišla dnes, z Německa.

Vzpomínáte na loňský srpen? V té době jsme naznačili, že zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, neboť svou účast na blížícím se Frankfurtu tehdy definitivně zrušilo hned devět velkých výrobců. Pozdější premiéra nového iPhonu X pak automobilkám v prvé nahotě ukázala, že lákat publikum na novinky dnes lze mnohem efektivněji. Od té chvíle jsme byli ještě více přesvědčeni o výše zmíněném, ale v podstatě jsme se mýlili - zlatý věk autosalonů není u konce, věk autosalonů skončil, a to právě dnes, 16. května 2018.

Jednou z posledních kapek se zřejmě stala nemastná, neslaná letošní Ženeva, na níž mimochodem chyběl třeba Opel. Tato značka přes svůj velký význam v Evropě není hybatelem světa aut, Volkswagen jím ale je. A pravě německý gigant, který už dříve naznačoval, že bude „zvažovat důležitost své přítomnosti na různých mezinárodních automobilových show“, podnikl zásadní rozhodnutí.

Podle obvykle dobře informovaného francouzského webu pro automobilové profesionály Autoactu se Němci rozhodli zcela vynechal letošní autosalon v Paříži. Učinil tak totéž, co dalších osm velkých výrobců - Ford, Infiniti, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Opel, Subaru a Volvo. Už to jsou velmi významné automobilky, jsme ale přesvědčeni, že teprve rozhodnutí VW vtlouká do rakve autosalonů poslední hřebíček - je to ta nejmasovnější z masových značek a pokud si v Paříži troufne chybět ona, lze na budoucích autosalonech čekat neúčast dalších a dalších menších výrobců.

Pikantní je, že VW nebude chybět jako koncern, ale jen jako značka. Neúčast je z koncernových automobilek dále pravděpodobná Bentley a Bugatti, naopak Audi, Porsche, Seat a Škoda chybět nemají. Dále se v Paříži mají představit novinky značek Citroën, Hyundai, Jaguar, Kia, Land Rover, Lexus, Mercedes, Peugeot, Smart, Suzuki a Toyota. A to je prakticky vše.

Bez zajímavosti není, že VW ve francouzské metropoli zcela chybět nebude. Publikum však bude zkoušet zaujmout různými akcemi, mezi něž mají patřit testovací jízdy, než aby vše soustředil jen pod jednu střechu. Pokud přitom celá akce vyzní příznivě, pak víceméně Volkswagen odvolá svou účast na prakticky všech světových show a bude se již soustředit jen na své vlastní separátní prezentace.

Popravdě řečeno se automobilkám nedivíme, fyzická přítomnost v Paříži má hlavně lokální význam, pro svět médií jsou autosalony stále více na druhé koleji. Sledujeme to i my - léta platilo, že týdny o ženevském a pařížském resp. frankfurtském autosalonu pro nás byly chvílemi s největší návštěvností během celého roku. Dělali jsme autosalonové speciály, informovali o každé premiéře, na místě pořizovali tisíce fotek. V určitou chvíli jste ale o tyto události postupně ztráceli zájem, a tak jsme i my postupně polevili. Během posledního roku už jsme se soustředili pouze na významné novinky a nezdá se, že by tím kdokoli zásadně trpěl. Sláva autosalonů je skutečně minulostí, po dnešku definitivně...


Zapamatujte si dnešní datum. Je dnem smrti největších světových autosalonů - 1 - VW Group Night IAA 2015 atmosfera 02Zapamatujte si dnešní datum. Je dnem smrti největších světových autosalonů - 2 - VW Group Night IAA 2015 atmosfera 03Zapamatujte si dnešní datum. Je dnem smrti největších světových autosalonů - 3 - VW Group Night IAA 2015 atmosfera 04Zapamatujte si dnešní datum. Je dnem smrti největších světových autosalonů - 4 - VW Group Night IAA 2015 atmosfera 05Zapamatujte si dnešní datum. Je dnem smrti největších světových autosalonů - 5 - VW Group Night IAA 2015 atmosfera 06Zapamatujte si dnešní datum. Je dnem smrti největších světových autosalonů - 6 - VW Group Night IAA 2015 atmosfera 07
Takhle velkolepě vypadala prezentace koncernu VW Group ve Frankfurtu v roce 2015. Postupně ale začíná ubývat nejen fanfár, ale i značek, které se na autosalonech prezentují. Letos do Paříže tak mimo jiné nedorazí ani Volkswagen, což je více než překvapivé a pro motor show zlomové

Zdroj: Autoactu

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.