Rozmachu elektromobilů už nevěří ani výrobci baterií, přes naléhání VW

Ani zájem největšího výrobce aut a příslib investic ve výši 1,3 bilionu korun není pro výrobce akumulátorů dost dobrá motivace k tomu, aby masivně investovali do rozšíření jejich produkce.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rozmachu elektromobilů už nevěří ani výrobci baterií, přes naléhání VW

10.7.2019 | Petr Prokopec

Rozmachu elektromobilů už nevěří ani výrobci baterií, přes naléhání VW

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ani zájem největšího výrobce aut a příslib investic ve výši 1,3 bilionu korun není pro výrobce akumulátorů dost dobrá motivace k tomu, aby masivně investovali do rozšíření jejich produkce.

V současné době měla být značná část silnic okupována elektrickými vozidly, například po těch německých jich ke konci letošního roku měl jezdit 1 milion. Že realita je docela jiná, nemusíme dodávat - elektrická auta jsou navzdory veškerým dotacím a dalším nestandardním podporám velmi okrajovým zbožím. Otázkou ale nyní je, co bude dál. Ne snad, že by se odehrál nějaký technologický průlom, který by vyřešil problémy s dojezdem, dobou dobíjení či cenou. Tlak zejména EU na jejich rozšíření ale stoupá a někteří mají pocit, že je Brusel prostě nařídí a budou. Jenže ono to tak jednoduché nebude.

Že elektromobily po roce 2020 nedojdou zázračného rozšíření, jasně řekl šéf vývoje BMW a podobně hovoří také generální ředitel Bentley. Takové hlasy z automobilek lze brát s rezervou, neboť si takový vývoj prostě nemusí přát, jenže ony nezaznívají jen od nich. Že rozmach elektrických nastane v jakékoli dohledné době, nevěří ani výrobci akumulátorů, kteří by za elektrickou mobilitu měli kopat více než kdo jiný, však je může velice dobře živit.

Pro agenturu Reuters o tom promluvil člen představenstva VW Group Stefan Sommer. Podle něj rozmachu elektromobilů někteří výrobci baterií nevěří až do té míry, že do rozšíření jejich produkce odmítají investovat navzdory poptávce Volkswagenu. „Dodavatelé se pořád ptají sami sebe: Rozjede se skutečně prodej elektromobilů a nebo ne?” říká Sommer.

Může se to zdát hloupé, však Volkswagen je odběratel, který se neodmítá. Jenže výrobci jsou chytří. „Ne každý je přesvědčen, že elektromobilita se rozšíří ve velkém měřítku,“ říká dále Sommer s tím, že výrobci baterek moc dobře ví jedno - když lidé nebudou elektromobily kupovat, je jim i závazek odběratele typu VW k ničemu. Bez reálné možnosti elektrická auta prodat se jejich investice do rozšíření produkce mohou stát nenávratnými.

„S dodavateli proto musíte strávit více času, abyste je přiměli investovat,“ pokračuje Sommer, jenže pro část z nich není zajímavý ani plán VW nakoupit baterie v hodnotě 50 miliard Eur (cca 1,28 bilionu korun). S některými z hlavních partnerů, jako jsou švédský Northvolt, korejské firmy SKI, LG Chem, Samsung SDI a čínský CATL tak Němci museli rozjet společný podnik či do jejich společností investovat sami - až taková nedůvěra u nich v rozmach elektrické mobility panuje.

Pro subdodavatele je vstup na pole elektrické o to rizikovější, že pokud by jim automobilka zrušila či omezila kontrakt, nebude reálné, aby stejné komponenty dodali jiným výrobcům. „Pokud elektromobilita nezafunguje u VW, nebude fungovat ani u nikoho jiného,“ podotýká Sommer. „Subdodavatelé si tak musí vybrat, zda investují do vývoje nového smartphonu nebo postaví novou továrnu na výrobu baterií,“ říká dále člen představenstva VW s tím, že někteří zkrátka raději udělají to první.

Sommer proto vše uzavírá slovy, že Volkswagen možná nakonec půjde v rámci výroby baterií zcela samostatnou cestou, neboť Němci jsou prý o úspěchu elektromobility přesvědčeni a mnozí jiní v tom tak jasno nemají.


Rozmachu elektromobilů už nevěří ani výrobci baterií, přes naléhání VW - 1 - clanek baterie tesla zevnitr 01Rozmachu elektromobilů už nevěří ani výrobci baterií, přes naléhání VW - 2 - clanek baterie tesla zevnitr 02Rozmachu elektromobilů už nevěří ani výrobci baterií, přes naléhání VW - 3 - clanek baterie tesla zevnitr 03Rozmachu elektromobilů už nevěří ani výrobci baterií, přes naléhání VW - 4 - clanek baterie tesla zevnitr 04Rozmachu elektromobilů už nevěří ani výrobci baterií, přes naléhání VW - 5 - clanek baterie tesla zevnitr 05Rozmachu elektromobilů už nevěří ani výrobci baterií, přes naléhání VW - 6 - clanek baterie tesla zevnitr 06Rozmachu elektromobilů už nevěří ani výrobci baterií, přes naléhání VW - 7 - clanek baterie tesla zevnitr 07Rozmachu elektromobilů už nevěří ani výrobci baterií, přes naléhání VW - 8 - clanek baterie tesla zevnitr 08Rozmachu elektromobilů už nevěří ani výrobci baterií, přes naléhání VW - 9 - clanek baterie tesla zevnitr 09Rozmachu elektromobilů už nevěří ani výrobci baterií, přes naléhání VW - 10 - clanek baterie tesla zevnitr 10Rozmachu elektromobilů už nevěří ani výrobci baterií, přes naléhání VW - 11 - clanek baterie tesla zevnitr 11
Také Tesla (na snímcích její akumulátor rozebraný do mrtě) má akumulátorů nedostatek, přestože si je vyrábí z velké části sama. Ostatní mají s velkými dodávkami ještě větší problém, protože se dodavatelé bojí rozsáhlých investic do jejich výroby - nevěří, že je na trhu o elektrická auta zájem

Rozmachu elektromobilů už nevěří ani výrobci baterií, přes naléhání VW - 12 - VW a problemy s vyrobou baterii 2019 ilustracni foto 01Rozmachu elektromobilů už nevěří ani výrobci baterií, přes naléhání VW - 13 - VW a problemy s vyrobou baterii 2019 ilustracni foto 02Rozmachu elektromobilů už nevěří ani výrobci baterií, přes naléhání VW - 14 - VW a problemy s vyrobou baterii 2019 ilustracni foto 03Rozmachu elektromobilů už nevěří ani výrobci baterií, přes naléhání VW - 15 - VW a problemy s vyrobou baterii 2019 ilustracni foto 04Rozmachu elektromobilů už nevěří ani výrobci baterií, přes naléhání VW - 16 - VW a problemy s vyrobou baterii 2019 ilustracni foto 05Rozmachu elektromobilů už nevěří ani výrobci baterií, přes naléhání VW - 17 - VW a problemy s vyrobou baterii 2019 ilustracni foto 06
Volkswagen se za posledních pár let pochlubil celou řadou elektrických konceptů. Aby je ale vůbec dostal na silnice, potřebuje baterie - a s těmi je zjevně větší potíž, než se dosud myslelo

Zdroj: Reuters

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše