Rusové pořádají bizarní biatlon se skutečnými tanky, Američany do něj lákali marně

Sovětský svaz sice už přestal existovat, jakési sovětské manýry ale v Rusku žijí dál. Nedokážeme si představit jinou zemi světa, která by do biatlonu místo běžkařů nasadila mnohatunové kolosy s 1 130 koňmi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rusové pořádají bizarní biatlon se skutečnými tanky, Američany do něj lákali marně

24.5.2021 | Petr Prokopec

Rusové pořádají bizarní biatlon se skutečnými tanky, Američany do něj lákali marně

/

Foto: Ministerstvo obrany Ruské federace, CC0 Public Domain

Sovětský svaz sice už přestal existovat, jakési sovětské manýry ale v Rusku žijí dál. Nedokážeme si představit jinou zemi světa, která by do biatlonu místo běžkařů nasadila mnohatunové kolosy s 1 130 koňmi.

Soutěžit se dá v čemkoliv, a jelikož Rusko má většina lidí zafixované jako vojenskou velmoc, není až tak překvapivé, že na východ od našich hranic se konají závody v tancích. Konkrétně jde dokonce o biatlon, jehož první ročník se konal již v roce 2013. Rusové přitom nejprve nastoupí do národního kola, než se potkají s mezinárodními soupeři. Těmi ovšem nejsou Američané, ač již dostali dvě pozvánky. Místo toho se nejprve do soutěže zapojily Arménie, Bělorusko a Kazachstán, posléze pak i Čína, Indie, Vietnam, Laos či Myanmar.

Oč přitom v rámci závodů jde? Skutečně jde o biatlon, tedy jízdu a střelbu. Soutěžící musí absolvovat tři 6- až 10kilometrová kola, kdy v tom prvním musí zasáhnout cíle o velikosti tanků vzdálené 1 600, 1 700 a 1 800 metrů. Ve druhém kole se pak vzdálenost sice zmenšuje na 600 až 700 metrů, ovšem zasáhnout je třeba již menší terče jako třeba skupinku útočníků s RPG. V tom třetím je pak třeba za pomoci kulometu zneškodnit „záškodníky“ s protitankovými střelami a minomety, a to na nějakých 1 200 metrů.

Pokud soutěžící terč nezasáhnou, musí za každou ránu mimo absolvovat trestné 500metrové kolečko. Zároveň pak za chyby učiněné ve třetím kole mohou být ještě potrestáni přičtením 10 sekund k dosaženému času. Máme zde tedy doslovnou tankovou obdobu klasického biatlonu, jež letos na lokálních úrovních odstartovala 17. května. Ruské finále se proběhne tento týden 28. května, kdy bude zároveň vyhlášen i vítěz. Ten poté postoupí do onoho mezinárodního kola.

Na trati se posádky tanků musí vypořádat nejen se střelbou, ale i s náročným terénem. V rámci jednoho kola musí projet skrze „zaminované“ pole, mosty, ohnivé překážky nebo různé příkopy. Každou posádku pak mohou tvořit tři lidé, přičemž jeden tým může mít k dispozici až čtyři tanky. Stejně tak může nasadit i posádku dvou velitelů celého oddílu, tak jako tříčlennou podpůrnou skupinu a dvoučlennou mechanickou.

Všechny týmy soutěží s tanky T-72B3 nebo jejich mezinárodními variantami. Znamená to tedy, že k dispozici již mají ty nejmodernější stroje, které pohání motor s výkonem 1 130 koní místo předchozích 840. Spojen je přitom s automatickou převodovkou, přičemž řidič má dokonce k dispozici i zpětnou kameru a digitální displej. Vylepšen ovšem byl i pancíř, stejně jako palebné možnosti.


Rusové pořádají bizarní biatlon se skutečnými tanky, Američany do něj lákali marně - 1 - Biatlon tanku T-72 2021 oficialni 01Rusové pořádají bizarní biatlon se skutečnými tanky, Američany do něj lákali marně - 2 - Biatlon tanku T-72 2021 oficialni 02Rusové pořádají bizarní biatlon se skutečnými tanky, Američany do něj lákali marně - 3 - Biatlon tanku T-72 2021 oficialni 03Rusové pořádají bizarní biatlon se skutečnými tanky, Američany do něj lákali marně - 4 - Biatlon tanku T-72 2021 oficialni 04Rusové pořádají bizarní biatlon se skutečnými tanky, Američany do něj lákali marně - 5 - Biatlon tanku T-72 2021 oficialni 05Rusové pořádají bizarní biatlon se skutečnými tanky, Američany do něj lákali marně - 6 - Biatlon tanku T-72 2021 oficialni 06Rusové pořádají bizarní biatlon se skutečnými tanky, Američany do něj lákali marně - 7 - Biatlon tanku T-72 2021 oficialni 07Rusové pořádají bizarní biatlon se skutečnými tanky, Američany do něj lákali marně - 8 - Biatlon tanku T-72 2021 oficialni 08Rusové pořádají bizarní biatlon se skutečnými tanky, Američany do něj lákali marně - 9 - Biatlon tanku T-72 2021 oficialni 09Rusové pořádají bizarní biatlon se skutečnými tanky, Američany do něj lákali marně - 10 - Biatlon tanku T-72 2021 oficialni 10Rusové pořádají bizarní biatlon se skutečnými tanky, Američany do něj lákali marně - 11 - Biatlon tanku T-72 2021 oficialni 11Rusové pořádají bizarní biatlon se skutečnými tanky, Američany do něj lákali marně - 12 - Biatlon tanku T-72 2021 oficialni 12Rusové pořádají bizarní biatlon se skutečnými tanky, Američany do něj lákali marně - 13 - Biatlon tanku T-72 2021 oficialni 13
Do biatlonu tanků nastupují nejmodernější stroje T-72B3. Soutěž přitom od roku 2013, kdy se konala poprvé, nemá nepřekvapivě jiného vítěze než ruskou federaci. Foto: Ministerstvo obrany Ruské federace, CC0 Public Domain

Zdroj: International Tank Biathlon Federation

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše