Ruští pohlaváři budou muset jezdit ruskými vozy, dostane Putin Nivu?

Nařízení vládě, aby jezdila ruskými auty, má pomoci tamnímu automobilovému průmyslu. Otázkou ale je, jaké reprezentativní ruské auto dnes politici mohou zvolit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ruští pohlaváři budou muset jezdit ruskými vozy, dostane Putin Nivu?

16.7.2014 | Marek Bednář | 3 příspěvky

Ruští pohlaváři budou muset jezdit ruskými vozy, dostane Putin Nivu?

/

Nařízení vládě, aby jezdila ruskými auty, má pomoci tamnímu automobilovému průmyslu. Otázkou ale je, jaké reprezentativní ruské auto dnes politici mohou zvolit.

Podle rozhodnutí ruského premiéra Dmitrije Medveděva budou moci ruští státní zaměstnanci, tedy včetně prezidenta Putina, jezdit jen ve vozech ruské výroby. Mercedes S 600, kterým Putin jezdí doposud, tedy pravděpodobně zůstane stát v garáži. Nebo bude na prodej, podobně jako ZiL 41052.

Ruská automobilová produkce v současnosti samozřejmě nepatří k největším a je záhadou, jaký vůz by měli ruští pohlaváři v tuto chvili zvolit. Alespoň trochu moderní je leda Granta, „trendy” snad akorát dekády stará Niva v provedení Urban. Že by ruský prezident chtěl vyměnit svůj Mercedes zrovna za taková auta je přinejmenším nepravděpodobné.

Rozhodnutí Medveděva tak zřejmě netouží po okamžité změně, efekt má mít spíše perspektivně. GAZ a Kamaz by mohli začít pracovat na voze dostatečně reprezentativním, aby v něm mohl jezdit i prezident. Na silnici by mohl být v roce 2016.

To koresponduje s nedávno oznámeným projektem Cortege, který má vyústit v novou ruskou limuzínu, vzniklou ve spolupráci firem Gaz a Marussia. Na tomto projektu údajně spolupracuje několik automobilek včetně Porsche a výsledkem nebude jen vládní limuzína, ale i několik dalších modelů. Reprezentativní vůz je však prioritou.

Kromě podpory ekonomiky má fakt, že vůdce Ruska jezdí ruským autem, také důležitý symbolický aspekt, zejména v současné době. Rusko také dost možná chce ukázat, že není závislé na západní automobilové produkci. Na výsledky této snahy si sice budeme muset ještě zhruba dva roky počkat, již známé obrázky projektu Cortege však můžou něco předeslat.


Ruští pohlaváři budou muset jezdit ruskými vozy, dostane Putin Nivu? - 1 - Ruske vladni limo 2014 prvni modely 01Ruští pohlaváři budou muset jezdit ruskými vozy, dostane Putin Nivu? - 2 - Ruske vladni limo 2014 prvni modely 02
Nařízení státním zaměstnancům jezdit ruskými vozy může souviset s projektem Cortege, který by měl ústit v novou vládní limuzínu

Ruští pohlaváři budou muset jezdit ruskými vozy, dostane Putin Nivu? - 3 - ZIL 41052 Gorgacov limo 1989 02Ruští pohlaváři budou muset jezdit ruskými vozy, dostane Putin Nivu? - 4 - ZIL 41052 Gorgacov limo 1989 04Ruští pohlaváři budou muset jezdit ruskými vozy, dostane Putin Nivu? - 5 - ZIL 41052 Gorgacov limo 1989 05Ruští pohlaváři budou muset jezdit ruskými vozy, dostane Putin Nivu? - 6 - ZIL 41052 Gorgacov limo 1989 06Ruští pohlaváři budou muset jezdit ruskými vozy, dostane Putin Nivu? - 7 - ZIL 41052 Gorgacov limo 1989 07Ruští pohlaváři budou muset jezdit ruskými vozy, dostane Putin Nivu? - 8 - ZIL 41052 Gorgacov limo 1989 08
Limuzíny značky ZiL používali sovětští pohlaváři v minulosti

Marek Bednář

Diskuze 3 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše