Šéfka GM na IAA odhalila novou Astru a uzemnila Marchionneho

Mary Barra se poprvé od svého jmenování ukázala v Evropě. Přitom odhalila Opel Astra Sports Tourer a opětovně odmítla spojení s Marchionnem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Šéfka GM na IAA odhalila novou Astru a uzemnila Marchionneho

16.9.2015 | Petr Prokopec | 2 příspěvky

Šéfka GM na IAA odhalila novou Astru a uzemnila Marchionneho

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Mary Barra se poprvé od svého jmenování ukázala v Evropě. Přitom odhalila Opel Astra Sports Tourer a opětovně odmítla spojení s Marchionnem.

Německá automobilka Opel představila na domácím autosalonu ve Frankfurtu novou generaci modelu Astra. V případě hatchbacku šlo ovšem de facto o takový křížek po funuse, neboť online se tato novinka ukázala již před několika měsíci. V mezičase se mimo jiné objevily také první ceny a Opel mohl rovnou spustit i prodej. Šéf automobilky Dr. Karl-Thomas Neumann mohl tak uspokojivě konstatovat, že vůz již nasbíral 30 tisíc závazných objednávek. Zájem o novou generaci je tedy vskutku nemalý.

Toto číslo jistě dále zvýší nové kombi Astra Sports Tourer, které se virtuálně ukázalo před pár dny. Podle značky se praktická verze na evropských prodejích dosud podílela zhruba 30 procenty, nové provedení by ale tento stav mohlo změnit. I přestože totiž nad zadní nápravou nabízí kapacitu až 1 630 litrů, pyšní se dynamickým vzhledem, který by mohl přesvědčit ke koupi i řadu odpůrců tradičních kombíků.

Spekulace si ovšem necháme na jindy, místo toho se vrátíme zpět do reality. Ta je spojena s vystoupením šéfky koncernu General Motors Mary Barra, která se od svého jmenování do funkce v loňském roce objevila na evropském autosalonu vůbec poprvé. Při té příležitosti nejen že slavnostně odhalila zmiňované kombi, ale zároveň také pustila do světa nové informace, jež se týkají možného sloučení GM a FCA.

Po tomto kroku touží především šéf italsko-amerického koncernu Sergio Marchionne, který naposledy přišel s tvrzením, že spojení by značkám vyneslo 750 miliard korun ročně. Z toho důvodu mělo vedení FCA zatlačit na své protějšky z General Motors, aby došlo konečně ke schůzce, kde by se milovník svetrů zjevně snažil Mary Barra přesvědčit ke spolupráci.

Šéfka GM ovšem ve Frankfurtu uvedla, že ani Marchionnem vykalkulovaný výnos nezvedl nikoho za oceánem ze židle. „Naši investoři jsou potichu, čímž je vlastně řečeno vše. Na možné spojení jsme se podívali opravdu velmi důkladně a do nejmenších detailů. Není ovšem v nejlepším zájmu našich akcionářů, a to je podstatný argument.“

Barra kromě toho dodala, že „ve hře je celá řada dalších nesnází včetně těch, které souvisí s antimonopolním úřadem, s nimiž by bylo třeba se vypořádat“. I kdyby ovšem i toto se povedlo vyřešit, stále tu bude řada bariér, které mají spojenectví GM a FCA bránit. Přičemž to není pouze názor analytiků amerického koncernu, ale i oslovených externistů.

Zdá se tedy, že Marchionne má definitivní utrum, tedy alespoň v případě, že General Motors povede Barra. Jak ale již dříve sám uvedl, o sloučení s koncernem FCA má zájem řada dalších společností. Ty sice nebyly dosud považovány za důležité, po neúspěchu u GM by ale třiašedesátiletý manažer mohl své původní názory přehodnotit.

Tip: Projděte si všechny novinky frankfurtského autosalonu 2015, máme pro vás i galerii živých fotek přímo z dějiště IAA.


Šéfka GM na IAA odhalila novou Astru a uzemnila Marchionneho - 1 - Opel Astra IAA 2015 zive foto 01Šéfka GM na IAA odhalila novou Astru a uzemnila Marchionneho - 2 - Opel Astra IAA 2015 zive foto 02Šéfka GM na IAA odhalila novou Astru a uzemnila Marchionneho - 3 - Opel Astra IAA 2015 zive foto 03Šéfka GM na IAA odhalila novou Astru a uzemnila Marchionneho - 4 - Opel Astra IAA 2015 zive foto 04Šéfka GM na IAA odhalila novou Astru a uzemnila Marchionneho - 5 - Opel Astra IAA 2015 zive foto 05Šéfka GM na IAA odhalila novou Astru a uzemnila Marchionneho - 6 - Opel Astra IAA 2015 zive foto 06Šéfka GM na IAA odhalila novou Astru a uzemnila Marchionneho - 7 - Opel Astra IAA 2015 zive foto 07Šéfka GM na IAA odhalila novou Astru a uzemnila Marchionneho - 8 - Opel Astra IAA 2015 zive foto 08Šéfka GM na IAA odhalila novou Astru a uzemnila Marchionneho - 9 - Opel Astra IAA 2015 zive foto 09Šéfka GM na IAA odhalila novou Astru a uzemnila Marchionneho - 10 - Opel Astra IAA 2015 zive foto 10Šéfka GM na IAA odhalila novou Astru a uzemnila Marchionneho - 11 - Opel Astra IAA 2015 zive foto 11Šéfka GM na IAA odhalila novou Astru a uzemnila Marchionneho - 12 - Opel Astra IAA 2015 zive foto 12Šéfka GM na IAA odhalila novou Astru a uzemnila Marchionneho - 13 - Opel Astra IAA 2015 zive foto 13
Pro šéfku koncernu General Motors Mary Barra bylo odhalení nového Opelu Astra Sports Tourer prvním slavnostním vystoupením v Evropě od jejího loňského jmenování do funkce

Petr Prokopec

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše