Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě

Bezpečnost především, o tom nemá smysl diskutovat, ale požadovat, aby někdo instaloval věci jako airbagy do auta z dob, kdy něco takového ani neexistovalo? To nepůsobí smysluplně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě

23.9.2019 | Mirek Mazal

Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Bezpečnost především, o tom nemá smysl diskutovat, ale požadovat, aby někdo instaloval věci jako airbagy do auta z dob, kdy něco takového ani neexistovalo? To nepůsobí smysluplně.

Americký komik Kevin Hart známý například z rodinného filmu Jumanji utrpěl 1. září vážné zranění během těžké autonehody. Miláček publika málem zemřel na sedadle spolujezdce svého modrého Plymouthu Barracuda z roku 1970, který si nadělil jako dárek ke 40. narozeninám.

Kamarádská projížďka se ale vymkla z rukou a řidič nasměroval rozjetou Barracudu přes dřevěnou zábranu mimo silnici. Muži vepředu utrpěli těžká poranění zad, Rebecca Broxterman, která jela na zadním sedadle, zůstala nezraněna. Přivolaní záchranáři museli oba pasažéry z předních míst vyprostit, protože vůz zůstal ležet na střeše se zaklíněnými osobami uvnitř.

Zdemolovaný Plymouth byl upraven na výkon okolo 730 koní (537 kW), ale technické dodělávky se obloukem vyhnuly bezpečnostnímu opatření ve formě vícebodových pásů, trubkového rámu nebo airbagů. Někteří odborníci se podivili nad absencí účinné ochrany posádky, čehož se hned chytla americká prokuratura a hororový zážitek nyní zkouší přetavit v další problém pro všechny zúčastněné.

Oběma mužům hrozí trvalé zdravotní následky, hollywoodská hvězda i se svým přítelem nyní očekávají žalobu, stejně jako firma, která za úpravou auta stojí. V prvním případě je další řešení před soudem pochopitelné, řidič vážně chyboval a způsobil zranění dalším dvěma lidem. Ale komik s poraněnými zády na sedadle spolujezdce? V jeho případě má být pochybení v tom, že starší vůz nebyl vybaven moderními bezpečnostními prvky. A to samé platí o úpravci, který za modifikací stojí - obojí zní docela absurdně.

Vyžadovat takovou věc legislativa, nemá smysl nic namítat, ale tak to není, ani v Kalifornii. Zákony se limity úprav starších i novějších zabývají jen velmi okrajově a pokud zavadí o bezpečnost, obvykle jen nařizují zachovat existující bezpečnostní funkce. Je krajně neobvyklé instalovat do upraveného auta pětibodové pásy, po kterých někteří samozvaní experti po nehodě volají (často přitom ani nemají silniční homologaci, jen závodní), trubkový rám, natož pak airbagy - jejich zpětná instalace je prakticky nemožná, rozhodně způsobem, kdy mají něčemu pomoci.

Celý případ tedy nyní působí jen dojmem, že se úřady samy pokouší využít nešťastnou událost k vlastnímu zviditelnění. Všichni zúčastnění věděli, do jakého auta sedají, jak je třeba s ním zacházet a jaká rizika plynou z případné nehody. Do vozu přesto nasedli, řidič s ním nezacházel adekvátním způsobem a výsledkem je smutná nehoda. Jako taková je jistě poučná - jistě i pro všechny, kteří upravují svá auta -, ale stíhat majitele, který při ní byl sám vážně zraněn, pro nedostatečné zabezpečení starého auta, nám přijde přehnané.


Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě - 1 - Kevin Hart zaloba za chybejici airbagy 01Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě - 2 - Kevin Hart zaloba za chybejici airbagy 02Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě - 3 - Kevin Hart zaloba za chybejici airbagy 03
Kevin Hart je slavný americký komik a herec, který si bavením lidí vydělal miliardy korun

Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě - 4 - Kevin Hart zaloba za chybejici airbagy 05Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě - 5 - Kevin Hart zaloba za chybejici airbagy 07Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě - 6 - Kevin Hart zaloba za chybejici airbagy 08Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě - 7 - Kevin Hart zaloba za chybejici airbagy 09Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě - 8 - Kevin Hart zaloba za chybejici airbagy 10Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě - 9 - Kevin Hart zaloba za chybejici airbagy 11
Na své upravené auto byl pyšný...

Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě - 10 - Kevin Hart zaloba za chybejici airbagy 13Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě - 11 - Kevin Hart zaloba za chybejici airbagy 14Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě - 12 - Kevin Hart zaloba za chybejici airbagy 15Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě - 13 - Kevin Hart zaloba za chybejici airbagy 16Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě - 14 - Kevin Hart zaloba za chybejici airbagy 17Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě - 15 - Kevin Hart zaloba za chybejici airbagy 18Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě - 16 - Kevin Hart zaloba za chybejici airbagy 19Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě - 17 - Kevin Hart zaloba za chybejici airbagy 20Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě - 18 - Kevin Hart zaloba za chybejici airbagy 21Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě - 19 - Kevin Hart zaloba za chybejici airbagy 22Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě - 20 - Kevin Hart zaloba za chybejici airbagy 23Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě - 21 - Kevin Hart zaloba za chybejici airbagy 24Slavný komik má být žalován, že neměl moderní bezpečnostní prvky ve starém autě - 22 - Kevin Hart zaloba za chybejici airbagy 25
...nehoda v něm se ale nyní stala velkou přítěží pro něj, řidiče v době incidentu i spolujezdkyni na zadních sedadlech. A také firmu, která jej vyrobila

Zdroje: Jalopnik, Kevin Hart@Instagram, ABC News

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše