Soud s technikem VW kvůli TDI odhalil důvod, proč si je nenechat „opravit”

Dieselgate už má prvního konkrétního viníka. Čelí až pěti letům vězení a milionovým pokutám, není to ale jediné zajímavé zjištění.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Soud s technikem VW kvůli TDI odhalil důvod, proč si je nenechat „opravit”

10.9.2016 | Petr Miler | 29 příspěvků

Soud s technikem VW kvůli TDI odhalil důvod, proč si je nenechat „opravit”

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Dieselgate už má prvního konkrétního viníka. Čelí až pěti letům vězení a milionovým pokutám, není to ale jediné zajímavé zjištění.

Prakticky od vypuknutí kauzy Dieselgate se mluví jen o zlém Volkswagenu, obelhaných regulátorech a poškozených zákaznících. To jsou pochopitelně hlavní skupiny aktérů celé kauzy, ty ale tvoří konkrétní lidé, o nichž se dosud prakticky nemluvilo. Nemáme nyní v úmyslu hovořit o zklamaných úřednících nebo naštvaných klientech, i v rámci koncernu VW ale museli existovat lidé, kteří zcela vědomě vyvinuli řešení mající za cíl udělat optikou testů emisí z motorů TDI bílé vrány, i když ve skutečnosti šlo spíše o černé ovce.

Nespekulujme nyní o tom, jestli takoví lidé pracovali s cílem zalíbit se náročným šéfům nebo přímo z jejich popudu, jméno vysoce postaveného člověka přímo se podílejícího na vývoji celého řešení ale nyní zmínit můžeme. Je to James Robert Liang a i přes své americké křestní jméno a asijské příjmení jde o německého občana, který u Volkswagenu pracoval od roku 1983 jako technik přímo v centrále ve Wolfsburgu. V roce 2008 se pak přesunul do USA, kde přímo vedl tým pracující na úpravách motorů TDI vedoucích k jejich certifikaci pro americký provoz.

Právě on se k osobnímu zapojení na přípravě podvodného software přiznal a byl obviněn ze „spiknutí za účelem spáchání podvodu proti regulátorům v USA”. S vyšetřovali spolupracoval, doznal se i před soudem a ten tedy nyní bude rozhodovat pouze o výši trestu, který může mít podobu až 5 let za mřížemi a pokuty do výše 250 tisíc dolarů (cca 6 milionů Kč). Dále už nechme hovořit spis vyšetřovatelů.

„Od podzimu 2006 do září 2015 Liang a jeho komplicové zahrnující další zaměstnance i jiné osoby vědomě podváděli americké zákazníky VW a porušovali zákon o čistotě ovzduší tím, že uváděli americké zákazníky v omyl, zda dieselové motory VW plní americké emisní standardy. Liang v tomto období navrhl, vytvořil a implementoval softwarovou funkci ('odpojovací zařízení'), která měla obelhat americké emisní testy.”

Spis dále pokračuje slovy: „Liang a jeho komplicové hovořili o 'odpojovacím zařízení' jako o 'akustické funkci', 'přepnutí logiky', 'překonání cyklu' nebo 'módu padnoucímu emisím',” a úmyslnost jeho jednání dále dokumentuje také slovy: „Liang a jeho komplicové záměrně vytvářeli chybná a podvodná prohlášení pro EPA a CARB, když jim poskytovali výsledky testů, data a prezentace. Skrze tato chybná a podvodná prohlášení chtěli Liang a jeho komplicové vytvořit zdání, že za celým problémem stály nevinné mechanické a technické potíže.”

Dodat k tomu není co - Liang bude souzen a odsouzen, vzhledem ke své spolupráci s úřady zřejmě k mírnému trestu. Kdo se vyklube ze skupiny jeho kompliců, ještě uvidíme, je tu ale jiná zajímavá věc, kterou soudní spis odhalil. Tak trochu okrajově hovoří o tom, že Liang v roce 2014 vyvinul „vylepšení” celého řešení, které mělo za následek ještě menší míru vyhovování TDI emisním limitům a tedy ještě vyšší emise NOx, pomohlo ale motorům k delší životnosti. I omezená míra vyhovování emisním limitům totiž měla za následek rychlejší opotřebení a následné vyšší náklady na záruční opravy, což VW pochopitelně nešlo k duhu. A tak Liang hledal a našel cestu, jak „emisní systémy vypínat” ještě intenzivněji.

Necháme opět hovořit spis: „S tím, jak 'čisté diesely' VW v USA začínaly stárnout, musely se potýkat s vyšší mírou záručních oprav komponentů spojených se systémy redukujícími emise. Někteří z Liangových kompliců byli přesvědčeni, že vyšší míra poruch byla zapříčiněna příliš dlouhým během motoru v 'testovém režimu' i v momentech, kdy mohly fungovat v rámci 'silničního režimu'. Kvůli vyšší míře poruch tak Liang a jeho komplici pracovali na vylepšení celého odpojovacího zařízení, aby vozidlo nezůstávalo v 'testovém režimu' příliš dlouho.”

Spis popisuje i to, jak toho Liang s kolegy dosáhl a že v roce 2014 proběhla softwarová aktualizace, po níž vozy lépe, přesněji rozeznaly moment testu a v módu eliminujícím většinu škodlivin zůstávaly ještě méně než do té doby. To na jednu stranu vrhá stín na celý Volkswagen v tom směru, že už tak podvádějící firma začala podvádět ještě více, aby ušetřila na záručních opravách, ještě vyšší míře škodlivin navzdory. Pro nás jsou ale tyto věty zajímavé ještě z jiného důvodu.

Celá kauza se řeší i v Evropě, pochopitelně, kde - na rozdíl od USA - už bylo nalezeno řešení, jak problematická TDI dostat zpátky „do richtigu”. Proběhly už jejich testy, které ukázaly, že aktualizace opravdu sníží emise a negativně neovlivní výkon ani spotřebu. Jenže to je jen část věcí, o kterou by majitelé mohli s novým řízením motoru přijít. Tou druhou je životnost a máme-li brát spis americké prokuratury vážně, je nad slunce jasné, že v tomto směru jakákoli eliminace škodlivých emisí nemůže být pro motor přínosem.

To vysvětluje, proč motory TDI nemohou být přeprogramovány tak, aby fungovaly stále v „emisním módu” - nic by nevydržely. A je to další věc navádějící k tomu se svolávací akce nezúčasťnovat, ať se nám to líbí nebo ne. Vyměnit nižší emise NOx za budoucí zvýšené náklady spojené s opravami vozu bude zřejmě ochoten málokdo...


Soud s technikem VW kvůli TDI odhalil důvod, proč si je nenechat „opravit” - 1 - Soud Dieselgate TDI USA James Robert Liang 01Soud s technikem VW kvůli TDI odhalil důvod, proč si je nenechat „opravit” - 2 - Soud Dieselgate TDI USA James Robert Liang 02
James Robert Liang osobně. Na gauneřiny má správné iniciály - J. R.

Soud s technikem VW kvůli TDI odhalil důvod, proč si je nenechat „opravit” - 3 - Uprava TDI svolavaci akce VW mereni 01Soud s technikem VW kvůli TDI odhalil důvod, proč si je nenechat „opravit” - 4 - Uprava TDI svolavaci akce VW mereni 02
Soud s technikem VW kvůli TDI odhalil důvod, proč si je nenechat „opravit” - 5 - VW Dieselgate ADAC 01Soud s technikem VW kvůli TDI odhalil důvod, proč si je nenechat „opravit” - 6 - VW Dieselgate ADAC 02Soud s technikem VW kvůli TDI odhalil důvod, proč si je nenechat „opravit” - 7 - VW Dieselgate ADAC 03Soud s technikem VW kvůli TDI odhalil důvod, proč si je nenechat „opravit” - 8 - VW Dieselgate ADAC 04Soud s technikem VW kvůli TDI odhalil důvod, proč si je nenechat „opravit” - 9 - VW Dieselgate ADAC 05Soud s technikem VW kvůli TDI odhalil důvod, proč si je nenechat „opravit” - 10 - VW Dieselgate ADAC 06Soud s technikem VW kvůli TDI odhalil důvod, proč si je nenechat „opravit” - 11 - VW Dieselgate ADAC 07Soud s technikem VW kvůli TDI odhalil důvod, proč si je nenechat „opravit” - 12 - VW Dieselgate ADAC 08Soud s technikem VW kvůli TDI odhalil důvod, proč si je nenechat „opravit” - 13 - VW Dieselgate ADAC 09
Dřívější testy ukázaly, že aktualizace řídícího software TDI v Evropě nemá škodlivé následky z hlediska výkonu ani spotřeby. Podle nových zjištění ale může snížením emisí NOx utrpět životnost, což je další z důležitých faktorů

Zdroj: Auto News

Petr Miler

Diskuze 29 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.