SUV kupé Škoda bude, 1,5 mil. aut ročně ne. Možný je i návrat do USA, říká nový šéf

Bernhard Maier poprvé promluvil s médii a k budoucnosti značky toho řekl spoustu. Jaké modely přijdou a kam bude Škoda expandovat?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

SUV kupé Škoda bude, 1,5 mil. aut ročně ne. Možný je i návrat do USA, říká nový šéf

19.2.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

SUV kupé Škoda bude, 1,5 mil. aut ročně ne. Možný je i návrat do USA, říká nový šéf

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Bernhard Maier poprvé promluvil s médii a k budoucnosti značky toho řekl spoustu. Jaké modely přijdou a kam bude Škoda expandovat?

Včera uběhlo přesně pět měsíců od chvíle, kdy naplno propukla kauza Dieselgate. V koncernu VW Group se od té doby odehrála řada změn, jenž ve výsledku postihla i mladoboleslavskou automobilku. Její šéf Winfried Vahland totiž vedení firmy opustil a měl převzít otěže zámořských aktivit koncernu Volkswagen. Do Ameriky se mu ale zjevně nechtělo, načež místo přestupu oznámil svou rezignaci. V rámci Škody pak vedoucí post zaujal Bernhard Maier, který přišel od Porsche. A právě on se nyní poprvé rozpovídal o tom, co máme u značky do budoucna očekávat.

„Automobilový průmysl se nachází v bodu zlomu. Nastupují tři základní trendy, které lze pojmenovat jako elektromobilita, digitalizace dopravy a konektivita,“ uvedl Maier v rozhovoru pro magazín Forbes s tím, že v příštích deseti letech bychom se měli dočkat většího množství změn než za posledních pět dekád. Jízda autem by se dle něj měla stát „bezpečnější, komfortnější i zábavnější“. Tím však rozhodně nemyslí nic, z čeho by byli nadšeni pravověrní petrolheadi, neboť „celý ten vývoj bude současně ovlivněn požadavky na bezemisní mobilitu“.

Je tedy evidentní, že Škoda skutečně míří k drátům a cívkám, jak ostatně naznačila již studie Vision S osazená hybridním ústrojím. Tak trochu jsme přitom očekávali, že produkční SUV Kodiaq bude tedy vůbec prvním modelem značky, který klasické spalovací ústrojí spojí s elektromobilem. Maier však uvedl, že nakonec tato pocta - či „pocta”, chcete-li - připadne současnému Superbu. Vlajková loď značky by se přitom jako plug-in hybrid měla dostat do prodeje ještě v této dekádě, nejspíše tedy v příštím či přespříštím roce.

Následovat by nejspíše mohl Kodiaq, mnohem podstatnější však je, že Superb PHEV bude „s ne příliš velkým časovým odstupem následovat plně elektrická Škoda. Rozhodující pro náš další vývoj je ale cena a kapacita baterií. Pro naše zákazníky musí být automobil dostupný a využitelný v každodenním provozu. Na to jsou u Škody zvyklí a tak to zůstane i nadále,“ dodává k budoucnosti značky Maier.


SUV kupé Škoda bude, 1,5 mil. aut ročně ne. Možný je i návrat do USA, říká nový šéf - 1 - Bernhard Maier sef Skoda rozhovor 01SUV kupé Škoda bude, 1,5 mil. aut ročně ne. Možný je i návrat do USA, říká nový šéf - 2 - Bernhard Maier sef Skoda rozhovor 02
Prodeje Škody se v uplynulých letech vyvíjely dobře, prodat 1,5 milionu aut v roce 2018 je ale přesto už nyní nereálné

Kromě toho nový šéf značky přiznal, že předchozí Vahlandův plán zvaný Strategie 2018 v některých ohledech nebude naplněn. Řeč je především o dosažení 1,5 milionu prodaných vozidel, k čemuž mělo dojít již za dva roky. Tato expanze se však do značné míry opírala o ruský trh, který se aktuálně zhroutil, a také o Čínu, která se již nevyvíjí takovým způsobem, jak se před pár lety předpokládalo.

Nově se tedy začíná formovat tzv. Strategie 2025, která se i nadále hodlá značnou měrou zaměřit na největší trh světa. Měnit se však v rámci nového plánu bude portfolio, které bude Škoda nabízet. „Loni v prosinci jsme se s naším strategickým partnerem v Číně dohodli na rozšíření tamní nabídky SUV o dva nové modely. Půjde o větší SUV ve stylu coupé a zvlášť emotivní malý crossover.“

Potvrzeny jsou tedy předchozí spekulace, dle kterých by Škoda skutečně měla nabízet čtveřici crossoverů a SUV, z nichž jedno by bylo ztvárněno po vzoru BMW X4 a spol. jako kupé, navzdory přítomnosti čtveřici dveří. Aktuálně však stále není jisté, na jaké trhy ono kupé a nejspíše Fabia s větší světlou výškou zamíří. Vše prý bude záležet na dalším vývoji automobilky, přičemž Maier nevylučuje dokonce ani možnost příchodu či spíše návratu do USA, třebaže nahrazení VW na tomto trhu zůstává ryzí spekulaci. Tak či onak se to nemá stát v nejbližší době.

Momentálně je pro značku expanzivní prioritou vstup na jihokorejský trh, ke kterému dojde ještě letos. Mimo to se dočkáme také výrazných investic do tuzemských továren, zejména pak v případě Kvasin. To má spojitost nejen s výrobou nového SUV Kodiaq a Seatu Ateca, ale také s velmi dobrým přijetím nového Superbu ve všech zemích, kde se tento model nabízí.

SUV kupé Škoda bude, 1,5 mil. aut ročně ne. Možný je i návrat do USA, říká nový šéf - 3 - Skoda BMW X4 prvni render 01SUV kupé Škoda bude, 1,5 mil. aut ročně ne. Možný je i návrat do USA, říká nový šéf - 4 - Skoda BMW X4 prvni render 02SUV kupé Škoda bude, 1,5 mil. aut ročně ne. Možný je i návrat do USA, říká nový šéf - 5 - Skoda BMW X4 prvni render 03SUV kupé Škoda bude, 1,5 mil. aut ročně ne. Možný je i návrat do USA, říká nový šéf - 6 - Skoda BMW X4 prvni render 04SUV kupé Škoda bude, 1,5 mil. aut ročně ne. Možný je i návrat do USA, říká nový šéf - 7 - skoda fabia III scout ilu 01SUV kupé Škoda bude, 1,5 mil. aut ročně ne. Možný je i návrat do USA, říká nový šéf - 8 - skoda fabia III scout ilu 02
České SUV-kupé opravdu vznikne, potvrdil to sám nejvyšší šéf Škody. A počítá se i s malým SUV na bázi Fabie

Maier uvedl, že v prosinci celosvětové prodeje vlajkové lodi narostly o 40 procent, v rámci západní Evropy pak dokonce o 90 %. Zatímco tedy původně se v Kvasinách plánovalo s navýšením pracovních sil o 1 300 zaměstnanců, nyní by to mělo být ještě o pár set lidí více. Cílem je výroba 280 tisíc vozů ročně, tedy o 30 až 40 procent více než v současné době.

Ne všem modelům se ale daří tak dobře, klesá hlavně zájem o Rapid, jehož globální registrace poklesly o 12 %. To je dle šéfa značky dáno hlavně oním propadem ruského trhu, kde jde o klíčový model Škody. Mimo to se ustálila také poptávka po Fabii, ovšem v tom smyslu, že v zhruba v půlce loňského roku značka realizovala několik mimořádných směn.

Celkově má ovšem Škoda za sebou nejlepší výsledek ve své 120leté historii. Finální čísla prý sice ještě nejsou uzavřená, nicméně podle Maiera značka dosáhla 1 055 500 registrací. V rámci Evropy tak má 4,3procentní tržní podíl, cílem je však 5 %. Zlepšit se ovšem prý musí především operace ve Francii a Itálii, uzavírá Strategii 2025 nový šéf Škody.

My pak jen dodáme, že služebními vozy Maiera jsou veškeré stávající modely značky od Citigo až po Superb. V soukromí ale zůstává věrný svému předchozímu chlebodárci, přičemž dosavadní Cayenne by zakrátko mělo vystřídat Porsche 911 GT3. Škoda by tedy měla být v dobrých rukou, zvláště když její šéf je původně vyučený automechanik...

Kompletní rozhovor s Bernhard Maierem si můžete přečíst v únorovém vydání časopisu Forbes.

SUV kupé Škoda bude, 1,5 mil. aut ročně ne. Možný je i návrat do USA, říká nový šéf - 9 - Bernhard Maier Skoda 01SUV kupé Škoda bude, 1,5 mil. aut ročně ne. Možný je i návrat do USA, říká nový šéf - 10 - Bernhard Maier Skoda 02SUV kupé Škoda bude, 1,5 mil. aut ročně ne. Možný je i návrat do USA, říká nový šéf - 11 - Bernhard Maier Skoda 03SUV kupé Škoda bude, 1,5 mil. aut ročně ne. Možný je i návrat do USA, říká nový šéf - 12 - Bernhard Maier Skoda 04SUV kupé Škoda bude, 1,5 mil. aut ročně ne. Možný je i návrat do USA, říká nový šéf - 13 - Bernhard Maier Skoda 05SUV kupé Škoda bude, 1,5 mil. aut ročně ne. Možný je i návrat do USA, říká nový šéf - 14 - Bernhard Maier Skoda 06
Bernhard Maier se již ve Škodě plně aklimatizoval, na své předchozí působiště - tedy značku Porsche - ale nadále nazapomíná

Zdroj: Forbes

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše