Svět má možná nové nejrychlejší auto historie, padnout mohla i meta 500 km/h

Na stejné silnici, na které získal skalp Bugatti dosavadní rekordman, mohl pokořit dosud nemyslitelné mety stroj amerického SSC. Jisté to ale zatím není, značka si s oficiální zprávou dává načas.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Svět má možná nové nejrychlejší auto historie, padnout mohla i meta 500 km/h

15.10.2020 | Petr Prokopec

Svět má možná nové nejrychlejší auto historie, padnout mohla i meta 500 km/h

/

Foto: SSC North America

Na stejné silnici, na které získal skalp Bugatti dosavadní rekordman, mohl pokořit dosud nemyslitelné mety stroj amerického SSC. Jisté to ale zatím není, značka si s oficiální zprávou dává načas.

Doplněno 15.10.: Podle níže přiložené reportáže televize KPVM, která se pokusu přímo účastnila, ke zdolání rekordu skutečně došlo a čekáme pouze na upřesnění od výrobce, zda padla meta 450 nebo rovnou 500 km/h. Článek byl rozšířen odpovídajícím způsobem.


V létě loňského roku Bugatti jako první překročilo se sériovým vozem metu 300 mil v hodině (482,7 km/h) a dostalo se i za metu 490 km/h. V době stanovení rekordu sice Chiron Super Sport 300+ nebyl veřejně k dispozici, to ale později Bugatti napravilo. K zapsání vozu do Guinnessovy knihy rekordů ale nedošlo, neboť ač maximálku ověřila organizace TÜV, šestnáctiválcový hypersport projel testovací dráhu Ehra-Lessien pouze v jednom směru kvůli obavám z bezpečnosti jízdy tím opačným.

Oficiálně tedy světovým rekordmanem zůstává Koenigsegg Agera RS, který v roce 2017 v americké Nevadě na uzavřené silnici State Route 160 jel oběma směry průměrnými maximy 277,9 mil v hodině - 447,2 km/h. Před pár dny měl ale přinejmenším jeden z těchto rekordů padnout.

Před uplynulým víkendem totiž úřady v Nevadě znovu uzavřely zmíněnou silnici, a to kvůli „speciálnímu dvoudennímu filmovému natáčení“. Lokální média pak dodávají, že za vším stojí automobilka SSC North America (původně známá jako Shelby SuperCars), která se měla pokusit o „stanovení pozemního světového rychlostního rekordu pro produkční vozy“ a podle televize KPVM uspělo.

SSC zatím potvrdilo jen tolik, že se o pokoření zmíněného milníku snaží. Nicméně už neřeklo, zda byly laťky nastavené Bugatti či Koenigseggem o víkendu překonány. Dané spekulace však značka vítá a dodává, že přijde s oficiální tiskovou zprávou. Podle KPVM už má jít jen o konkrétní hodnotu a materiály dokumentující úspěch.

Americká automobilka celému světu už kralovala v letech 2007 až 2010 s předchozím modelem Ultimate Aero, který po dvou protiběžných jízdách dosáhl průměru 256,18 mil v hodině (412,2 km/h). Vůz tehdy poháněl 6,35litrový osmiválec o výkonu 1 305 koní. Nová Tuatara pak sice zůstává u koncepce V8, objem však v jejím případě klesl na 5,9 litru. Výkon však oproti tomu zamířil nahoru, a to na 1 369 koní. Daného čísla nicméně Tuatara dosahuje při spalování běžného 91oktanového benzinu. Pokud však do jejích nádrží nalejete biopalivo E85, můžete počítat rovnou s 1 774 koňmi. Přičemž právě s tímto nastavením hodlá SSC ony historické tabulky přepsat.

Lze už jen dodat, že kromě pohonné jednotky je velkým trumfem SSC také nejlepší aerodynamika v této třídě, koeficient odporu vzduchu amerického hypersportu totiž činí pouhých 0,279. Designér Jason Castriota pak zmiňuje, že Tuatara byla navržena tak, aby byla stabilní a předvídatelná i při rychlostech výrazně přesahujících 300 mil v hodině (483 km/h) a auto by mělo být schopné zdolat i hranici 500 km/h. Tak uvidíme, zda to vyjde, nebo alespoň v případě hranice 447,2 km/h už dokonce vyšlo.


Svět má možná nové nejrychlejší auto historie, padnout mohla i meta 500 km/h - 1 - SSC Tuatara 2020 spekulace o rekordu 01Svět má možná nové nejrychlejší auto historie, padnout mohla i meta 500 km/h - 2 - SSC Tuatara 2020 spekulace o rekordu 02Svět má možná nové nejrychlejší auto historie, padnout mohla i meta 500 km/h - 3 - SSC Tuatara 2020 spekulace o rekordu 03Svět má možná nové nejrychlejší auto historie, padnout mohla i meta 500 km/h - 4 - SSC Tuatara 2020 spekulace o rekordu 04Svět má možná nové nejrychlejší auto historie, padnout mohla i meta 500 km/h - 5 - SSC Tuatara 2020 spekulace o rekordu 05Svět má možná nové nejrychlejší auto historie, padnout mohla i meta 500 km/h - 6 - SSC Tuatara 2020 spekulace o rekordu 06
SSC Tuatara je možná novým nejrychlejším vozem světa, oficiální potvrzení však zatím chybí. Foto: SSC North America

Zdroje: Carscoops, KPVM

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše