Za smrt Paula Walkera nemůže Porsche, rozhodl soud. Na stole je ale více žalob

(+ video) Porsche opravdu nemůže za špatný úsudek hercova společníka Rogera Rodase, který jel příliš rychle ve voze se starými pneumatikami.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Za smrt Paula Walkera nemůže Porsche, rozhodl soud. Na stole je ale více žalob

6.4.2016 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Za smrt Paula Walkera nemůže Porsche, rozhodl soud. Na stole je ale více žalob

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) Porsche opravdu nemůže za špatný úsudek hercova společníka Rogera Rodase, který jel příliš rychle ve voze se starými pneumatikami.

Stejně jako Francouzi adorují stávkám a všem možným formám protestů, pak pro Američany jsou národním sportem žaloby. Je přitom jedno, oč běží a že si za ten či onen problém mohou hlavně sami. Před soud tak často musí fast-foodové řetězce kvůli obezitě svých klientů, výrobci cigaret pro nemoci kuřáků a v neposlední řadě automobilky za všemožné nehody. Výjimkou v tomto ohledu není ani smrt Paula Walkera, od které již uplynulo zhruba dva a půl roku. Vyšetřování přitom dávno prokázalo, že řidič a hercův společník Roger Rodas jel s Porsche Carrera GT vysokou rychlostí, v níž vůz zkrátka neukočíroval.

Podle soudní pitvy se německý supersport v okamžiku nárazu pohyboval rychlostí přesahující 160 km/h, losangeleský šerif pak ve své zprávě uvádí 150kilometrové tempo. Kromě toho byl během vyšetřování zjištěn také zanedbaný stav vozu, zejména v souvislosti s pneumatikami, které byly příliš staré. Vina za nehodu tak leží především na Rodasovi a jeho špatném úsudku a údržbě, což je paradox, pokud si uvědomíme, že on a Walker společně vlastnili také tuningovou firmu.

Každopádně, jakkoliv veškeré indicie vedou k lidskému selhání, nikoliv konstrukční vadě daného vozu, pozůstalí se se smrtí Rodase a Walkera nehodlají smířit. K soudu tak zamířily hned tři žaloby, dle kterých celé neštěstí způsobilo Porsche, které neosadilo Carreru GT dostatečným množstvím bezpečnostních systémů. Podle Rodasovy manželky ve voze chyběla hlavně ochranná klec a dostatečně obestavěná palivová nádrž. Kromě toho prý selhal podvozek vozu.

Soudce Philip S. Gutierrez však nyní právě tuto žalobu smetl ze stolu jako nepodloženou. Dle něj totiž neexistuje dostatek důkazů, dle kterých by bylo možné rozhodnout, zda vůz obsahoval či neobsahoval ty správné bezpečnostní komponenty. Mimo to soudce uvedl, že neexistuje jediný důkaz pro to, že by podvozek těsně před nehodou selhal a tudíž ji způsobil. Naopak tu prý máme jasná fakta prokazující, že smrt způsobilo špatné rozhodnutí a jednání Rodase.

Porsche si tak může oddechnout, i když ne definitivně. Rodasova manželka totiž již naznačila, že zvažuje odvolání k vyšší instanci. Navíc německá automobilka čelí ještě dvěma dalším žalobám, jenž podaly Walkerova dcera a otec. V obou je zmiňováno prakticky to samé, co v té aktuálně zamítnuté - tedy že za vše může Carrera GT, nikoliv řidič, který navzdory svému finančnímu zázemí a zkušenostem ani nedokázal vůz osadit adekvátním obutím.

Ať ovšem výsledek dopadne jakkoliv, Walkerovi to již život nevrátí. Vzpomínku na něj si ovšem aktuálně můžete osvěžit. Na světlo světa se totiž dostalo nové video z jeho někdejší návštěvy u japonské tuningové firmy Mine's v roce 2011. Tehdy se americký herec a zapálený petrolhead posadil za volant upraveného Nissanu GT-R naladěného na výkon 600 koní. Na jeho adresu pěl přitom nemalou chválu, hlavně na jemnou dodávku výkonu a rychlé řazení.

Z této návštěvy již jedno video publikováno bylo, tentokráte zde ovšem máme dodatečný materiál, který byl považován za ztracený. Walkera na něm přitom vidíme usměvavého a šťastného, což jen dokládá jeho vztah k autům. Jeho sbírka přitom zahrnovala Saleen S7, Ford GT, Ford Mustang Shelby GT500, Porsche 911 996, Ferrari 360 Challenge Stradale, BMW M3 E30 a E36, BMW M1, Toyotu Supra či právě několik Nissanů Skyline GT-R.

Momentálně je bohužel již tato sbírka rozprodána, památku na amerického herce tak skutečně již můžeme uchovávat pouze v našich myslích. Či skrze různé charity, mezi něž patří The Paul Walker Foundation. Na její konto přitom půjde veškerý výtěžek, který za shlédnutí videa vyinkasuje kanál GTChannel. Tedy společnost, jenž stojí za původní i nově publikovanou nahrávkou.


Za smrt Paula Walkera nemůže Porsche, rozhodl soud. Na stole je ale více žalob - 1 - Paul Walker nehoda 01Za smrt Paula Walkera nemůže Porsche, rozhodl soud. Na stole je ale více žalob - 2 - Paul Walker nehoda 02Za smrt Paula Walkera nemůže Porsche, rozhodl soud. Na stole je ale více žalob - 3 - Paul Walker nehoda 03
Na zdemolovaný vrak Porsche Carrera GT, ve kterém zahynul Paul Walker, rozhodně není hezký pohled. Vzpomínku na amerického herce si tak raději osvěžte na novém videu

Petr Prokopec

Diskuze 3 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.