Peugeot a Citroën zveřejnily reálnou spotřebu 1 000 aut. Najděte si to svoje

Koncern PSA dále pokračuje v plnění svého slibu zveřejňovat u svých aut i spotřebu dosažitelnou v reálném světě. Spustil kvůli tomu speciální weby.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Peugeot a Citroën zveřejnily reálnou spotřebu 1 000 aut. Najděte si to svoje

10.3.2017 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Peugeot a Citroën zveřejnily reálnou spotřebu 1 000 aut. Najděte si to svoje

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Koncern PSA dále pokračuje v plnění svého slibu zveřejňovat u svých aut i spotřebu dosažitelnou v reálném světě. Spustil kvůli tomu speciální weby.

V reakci na Dieselgate začal koncern PSA měřit spotřebu svých aut na skutečných silnicích a v březnu loňského roku jsme se dozvěděli první čísla. Při znalosti praktik automobilek nebyla neočekávaná, odchylky oproti katalogovým číslům, tedy naměřeným v laboratoři podle cyklu NEDC, byly obrovské. Bylo to trochu sebemrskačství, protože tak PSA zákazníkům říkalo: „V katalozích hlásáme reálně nedosažitelné spotřeby,” ale nikdo jiný nic podobného neudělal.

Postupně jsme se vloni dozvěděli o reálné spotřebě dalších několika desítek motorů. Kromě toho, že pocházely z dílen PSA, je spojovala ještě jedna věc - v reálném světě byla naměřena spotřeba o desítky procent vyšší, než udávaly katalogy. Ze všech dosud zveřejněných čísel byla nejmenší odchylka 22,5 % u DS 3 1,6 BlueHDi 120 S&S se šestistupňovým manuálem a největší 66,7 % u Citroënu C4 Picasso se stejným motorem, ale s šestistupňovou robotizovanou převodovkou.

PSA nyní docela potichu, v záplavě novinek ženevského autosalonu, zveřejnil zprávu, že už má data z reálného světa pro tisíc Peugeotů, Citroënů a DS. JE to číslo ambiciózní, ale skutečné - zveřejněna byla data pro obrovský počet rozličných verzí všech modelů PSA. Má ale jeden háček - naprostá většina z oné tisícovky jsou odhady.

PSA ve spolupráci s Transport & Environment, organizací, která stojí mimo jiné za povinným přimícháváním biosložky do paliva, a společností France Nature Environment změřilo celkem 58 konkrétních modelů s různými motory a převodovkami. Na základě dat těchto vozů byla vypočtena reálná spotřeba zbývajících 942 dalších aut, což je prý snadno možné kvůli jejich technickým spojitostem. Nakonec, ona auta jsou pro každý trh často nabízena v trochu jiné specifikaci, takže nějaká forma dodatečných výpočtů by ke slovu musela přijít vždy.

V červenci loňského roku jsme se dozvěděli také o tom, že PSA chce na webech svých značek spustit jakousi kalkulačku či spíše katalog reálných spotřeb. Člověk tam měl zadat, jaké auto ho přesně zajímá a jak ho hodlá využívat a kalkulačka měla zobrazit odhad reálné spotřeby. Onu tisícovku aut můžeme vztáhnout právě k takové aplikaci - 1 000 hodnot naštěstí nebylo zveřejněno v něčem jako PDF nebo XLS, ale právě skrze dedikované weby.

S ohledem na zmíněné odlišnosti ve specifikacích ukazuje pro každý trh trochu jiné hodnoty a zatím je k dispozici pro několik největších evropských zemí - Francii, Itálii, Španělsko, Velkou Británii, Německo, a Švýcarsko. Česká republika v seznamu zatím není, ale podle tiskové zprávy PSA budou další evropské země přibývat.

Než se tak stane, můžete se podívat na reálné spotřeby jakéhokoliv aktuálního Citroënu, Peugeotu nebo DS třeba v nám nejbližším Německu. Nabízíme vám odkazy na hodnoty reálné spotřeby pro Citroëny, pro Peugeoty a pro DS.

Pokud nevládnete němčinou, nabídneme vám i odkazy na britské weby Citroënu, Peugeotu a DS, tady ale pro změnu uvidíte výsledky v mílích na galon, které bude do litrů na 100 km třeba přepočítat. A základní přehled rozdílů mezi skutečnou a naměřenou spotřebou naleznete v tabulkách níže.

Měření systémem PEMS u 58 aut, které byly skutečně měřeny, probíhalo na trati dlouhé 93 km. Z toho bylo 23 km (25 %) ve městě, 40 km (43 %) na okreskách a 30 km (32 %) na dálnicích. Ve vozech běžela klimatizace a byl v nich nějaký náklad, očekávejte ale spíš kabelku a nákup než dva metráky cementu. Dá se také předpokládat, že byly dodržovány rychlostní limity a vůz byl ve stavu přesně podle doporučení výrobce, tedy např. se správně nahuštěnými pneumatikami.

Jestli taková věc „něco řeší”, posuďte sami, na každý pád je příjemné vidět na webu výrobce hodnotu udávané spotřeby typu 6,2, se kterou u normálního auta dnes už běžně nesetkáte. Přitom všichni víme, že spíše za takové než za jiné hodnoty lze ve skutečnosti jezdit, a to se ještě musíte snažit...


Peugeot a Citroën zveřejnily reálnou spotřebu 1 000 aut. Najděte si to svoje - 1 - Skutecna spotreba PSA 2017 tab 01 PeugeotPeugeot a Citroën zveřejnily reálnou spotřebu 1 000 aut. Najděte si to svoje - 2 - Skutecna spotreba PSA 2017 tab 02 CitroenPeugeot a Citroën zveřejnily reálnou spotřebu 1 000 aut. Najděte si to svoje - 3 - Skutecna spotreba PSA 2017 tab 03 DS
Toto jsou nejširší dostupné skutečné výsledky pro značky Peugeot, Citroën i DS

Peugeot a Citroën zveřejnily reálnou spotřebu 1 000 aut. Najděte si to svoje - 4 - psa prvni mereni realne spotreby 308 01Peugeot a Citroën zveřejnily reálnou spotřebu 1 000 aut. Najděte si to svoje - 5 - psa prvni mereni realne spotreby 308 03Peugeot a Citroën zveřejnily reálnou spotřebu 1 000 aut. Najděte si to svoje - 6 - psa prvni mereni realne spotreby 308 04
Odchylka Peugeotu 308 je i nad 50 %

Peugeot a Citroën zveřejnily reálnou spotřebu 1 000 aut. Najděte si to svoje - 7 - psa prvni mereni realne spotreby c4gp 01Peugeot a Citroën zveřejnily reálnou spotřebu 1 000 aut. Najděte si to svoje - 8 - psa prvni mereni realne spotreby c4gp 02Peugeot a Citroën zveřejnily reálnou spotřebu 1 000 aut. Najděte si to svoje - 9 - psa prvni mereni realne spotreby c4gp 03Peugeot a Citroën zveřejnily reálnou spotřebu 1 000 aut. Najděte si to svoje - 10 - psa prvni mereni realne spotreby c4gp 04
Citroën Grand C4 Picasso není „odchylkový král”

Peugeot a Citroën zveřejnily reálnou spotřebu 1 000 aut. Najděte si to svoje - 11 - spotreba 30 dalsich aut PSA 04 ilu
Nepřesnost u Peugeotu 508 se blíží 60 procentům

Peugeot a Citroën zveřejnily reálnou spotřebu 1 000 aut. Najděte si to svoje - 12 - spotreba 30 dalsich aut PSA 05 ilu
DS 3 je na tom naopak relativně dobře, drží se pod 50 procenty

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.