Policie už trestá starší diesely v Hamburku. Reakce místních překvapila i radní

Spousta lidí jistě ani netuší, jakou normu Euro jejich auto plní, takže vjet do zakázaného území omylem není velký problém. Policie to pokutuje a místní z toho nejsou nadšeni.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Policie už trestá starší diesely v Hamburku. Reakce místních překvapila i radní

23.6.2018 | Petr Prokopec | 39 příspěvků

Policie už trestá starší diesely v Hamburku. Reakce místních překvapila i radní

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Spousta lidí jistě ani netuší, jakou normu Euro jejich auto plní, takže vjet do zakázaného území omylem není velký problém. Policie to pokutuje a místní z toho nejsou nadšeni.

Již tři týdny platí v německém Hamburku zákaz vjezdu starších dieselových aut do vybraných částí města. Omezení se zatím týká pouze dvou ulic, kdy navíc Max-Brauer-Allee měří pouhých 580 metrů. Jde nicméně o velmi frekventovanou část města, takže není problém do ní „zabloudit” s autem, které tam podle vedení města nemá co dělat.

To se také po ony tři týdny dělo a policie to dosud shovívavě řešila pouze domluvami. S koncem tohoto týdne ale ruka zákona došla k závěru, že velkorysosti bylo dost. Němečtí policisté se tedy chopili řidítek motocyklů a volantů automobilů a vyrazili do centra Hamburku pokutovat ty, kteří omezení nerespektují. Co si vysloužili?

Pokud aktuálně vjedete do zakázaných zón s dieselovým vozem, jenž plní emisní normu horší než Euro 6, zaplatíte 20 Eur (cca 515 Kč) v případě osobního vozu, respektive 75 Eur (1 930 Kč) u nákladního. V případě Stresemannstrasse, kde je zákaz spojen s 1,7kilometrovým úsekem, se pak finančního postihu mohou obávat pouze řidiči užitkových vozů, pro osobáky prozatím neplatí.

Stejně tak zde máme výjimky v podobě rezidentů, jejich návštěv, vozů údržby, zásobování, taxíků, popelářských vozů, ambulancí, policejních a hasičských vozů či veřejné dopravy. Všichni ostatní ale musí využít objízdné trasy, tedy za předpokladu, že nechtějí přispět do policejní kasičky. Pokud se obáváte, že byste začátek zóny přehlédli, není to na místě - je velmi dobře značená a ve městě kvůli ní přibylo více než sto nových dopravních značek.

Pozoruhodné je, že omezení nemá velkou podporu místního obyvatelstva. Člověk by čekal, že to budou hlavně lidé zde žijící, kteří si přejí lepší vzduch, Němci na to mají ale až překvapivě racionální pohled. V takové Max-Brauer-Allee žije pouze 272 rezidentů, nicméně objížďkou jsou dotčeny desetitisíce jiných. Hamburští tvrdí, že zákaz stejně nic neřeší, jen emise přesouvá z jedné ulice do několika jiných. A tamní rezidenti, kterých je řádově více, jsou z novinky pochopitelně nadšení ještě méně.

Městští radní jsou podle svých slov reakcí občanů překvapeni, s vývojem jsou ale jinak spokojeni. Policie v uplynulých dnech zaznamenala porušení omezení ve více než 200 případech. Jak jsme zmínili, vše bylo dosud řešeno domluvou, napříště z toho ale bude příjem přes 10 000 Kč. To možná nevypadá jako enormní suma, šlo však pouze o jeden týden. Ročně by tak šlo o více než půl milionu.

To již vypadá lákavěji, pročež o zavedení zákazu začínají mluvit i Cáchy. Ty by měly diesely zapudit od 1. ledna 2019, a to dle rady na nějakých 98 procent. V podstatě se tedy jedná o naprostou jistotu, zákazy navíc nově hrozí i v Berlíně. Tamní starosta Michael Müller k tomu uvedl: „Doufám, že se toho budu moci vyvarovat, ale zcela vyloučit to nemohu.“

Zmínit již jen můžeme, že vozy plnící emisní normu Euro 6 nejsou nikterak viditelně označeny a nepotřebujete ani žádnou speciální nálepku, abyste s nimi do zón mohli. Policie tedy v rámci kontrol zastavuje motoristy jen podle povědomí příslušníků o tom, jaké auto by nemuselo Euro 6 plnit a vše následně prověřuje na bázi technické dokumentace vozu. Snadno se vám tedy může stát, že budete zastaveni i v případě, že máte automobil plnící veškerá pravidla, stejně jako můžete se starším vozem trestu uniknout. Riskovat postih ale pochopitelně nedoporučujeme...


Policie už trestá starší diesely v Hamburku. Reakce místních překvapila i radní - 1 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 01Policie už trestá starší diesely v Hamburku. Reakce místních překvapila i radní - 2 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 02Policie už trestá starší diesely v Hamburku. Reakce místních překvapila i radní - 3 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 03Policie už trestá starší diesely v Hamburku. Reakce místních překvapila i radní - 4 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 04Policie už trestá starší diesely v Hamburku. Reakce místních překvapila i radní - 5 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 05Policie už trestá starší diesely v Hamburku. Reakce místních překvapila i radní - 6 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 06Policie už trestá starší diesely v Hamburku. Reakce místních překvapila i radní - 7 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 07Policie už trestá starší diesely v Hamburku. Reakce místních překvapila i radní - 8 - Hamburk zakaz dieselu 2018 dopravni znaceni 08
V Hamburku již tři týdny platí zákaz vjezdu starších dieselových vozů. Dosud přitom policie prohřešky řešila domluvou, nyní už trestá pokutami

Petr Prokopec

Diskuze 39 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.