Také BMW našlo způsob, jak vás nechat platit za pořízení auta, i když už je vaše

Automobilový svět se rychle mění a možné je rázem i to, co by před pár léty bylo označeno za nereálné. Vaše auto tak může být po pár letech vlastnictví nakonfigurováno jinak než po koupi, aniž by na něj museli v servisu sáhnout.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Také BMW našlo způsob, jak vás nechat platit za pořízení auta, i když už je vaše

28.8.2019 | Petr Prokopec

Automobilový svět se rychle mění a možné je rázem i to, co by před pár léty bylo označeno za nereálné. Vaše auto tak může být po pár letech vlastnictví nakonfigurováno jinak než po koupi, aniž by na něj museli v servisu sáhnout.

Reálné přispění Tesly automobilovému světu bude asi vždy předmětem debat, americké automobilce ale nelze upřít, že v některých ohledech konkurenci otevřela oči. Nemáme nyní na mysli ani tak její elektrický pohon, kterému se ostatní vyhýbají spíše kvůli tomu, že se na něm nedá vydělat, ale spíše elektronizaci aut jako takových. Tesla proslula svými vzdálenými aktualizacemi, které dovolí i změnit to, co by jinde vyžadovalo fyzickou návštěvu servisu. U některých typů je tak možné připlatit si například za delší dojezd, protože akumulátor v autě je stejný jako u vyšších modelů, jeho část ale není elektronicky využívána.

Přesně tohle inspirovalo tradiční automobilky k tomu, aby doslova nechávaly platit zákazníky za pořízení auta, i když už je jejich. Také ty často vyrábí auta tak, že používají fyzicky stejné komponenty u různých konfigurací, pouze u nich určitá funkce je a nebo není aktivována. Za typický příklad můžeme označit navigační systém - pokud je vůz vybaven patřičnou obrazovkou infotainmentu (a to u dražších aut obvykle je) bez ohledu na přítomnost navigace, obvykle má i GPS anténu a počítač, který s ní umí pracovat. Není tedy problém navigaci zapnout i po koupi auta, třebaže původně bylo pořízeno bez ní, a to i bez návštěvy servisu.

Tímto směrem se v poslední době vydal hlavně Mercedes a míří jím i Volkswagen. Totéž ale už nějakou chvíli používá i BMW, které nabídku takto dokoupitelných prvků právě rozšířilo. Nejde tu tedy o pravidelné platby za používání některých služeb, což je kontroverzních praktika, kterou jsme nedávno probírali, ale jednorázové příplatky za dříve nepořízené funkce.

Tato strategie vypadá též kontroverzně, neboť výrobci umožňuje inkasovat peníze od zákazníků za auto, které jim bylo již dávno prodáno. V tomto případě si ale klienti stěží budou stěžovat, neboť si mohou dodatečně dokoupit to, co kdysi zapomněli, mylně předpokládali, že nepotřebují, nebo za to zkrátka v danou chvíli nechtěli platit. Postupem času ale přišli na to, že třeba taková sedačka s masírujícím strojkem nebo vyhřívaná sedadla nejsou špatná věc, a tak si je přikoupí až v momentě, kdy auto dávno vlastní.

Nově je tedy možné pořídit do vybraných moderních BMW také asistent dálkových světel a adaptivní tempomat s možností plného zastavení a opětovného rozjezdu. Také v jejich případě mají auta všechen potřebný hardware na palubě bez ohledu na zvolenou konfiguraci, a tak není problém je jednoduše zapnout nebo vypnout.

O cenách se automobilka momentálně nerozepsala, nepředpokládejme ale zásadně jiné cifry, než které požaduje za tytéž prvky u nově prodaných vozů - jistě nebudou nižší, to by si lidé další výbavu dokupovali až později záměrně, mohly by ale být vyšší, aby automobilka zvýhodňovala maximalizaci výbavy již při koupi. Tak či onak je to chytrá strategie - pro výrobce a nakonec i pro zákazníka. Třebaže je otázkou, zda zrovna takové věci, jako asistent dálkových světel, musí dnes být v BMW za příplatek...


Také BMW našlo způsob, jak vás nechat platit za pořízení auta, i když už je vaše - 1 - BMW 3 G20 2019 oficialni sada 69Také BMW našlo způsob, jak vás nechat platit za pořízení auta, i když už je vaše - 2 - BMW 3 G20 2019 oficialni sada 70Také BMW našlo způsob, jak vás nechat platit za pořízení auta, i když už je vaše - 3 - BMW 3 G20 2019 oficialni sada 71Také BMW našlo způsob, jak vás nechat platit za pořízení auta, i když už je vaše - 4 - BMW 3 G20 2019 oficialni sada 73Také BMW našlo způsob, jak vás nechat platit za pořízení auta, i když už je vaše - 5 - BMW 3 G20 2019 oficialni sada 75Také BMW našlo způsob, jak vás nechat platit za pořízení auta, i když už je vaše - 6 - BMW 3 G20 2019 oficialni sada 74
Konfigurace BMW objednaného z výroby nemusí být konečná, řadu funkcí lze i v těchto autech dokoupit na dálku

Také BMW našlo způsob, jak vás nechat platit za pořízení auta, i když už je vaše - 7 - BMW ConnectedDrive 2019 dalsi zpoplatneni funkci
Seznam takto nabízených prvků se nyní rozšířil o dvě položky

Zdroj: BMW

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama