Hamilton chtěl vyhrát titul v F1 tak, že jel pomalu. Nevyšlo to, obdiv patřil jiným

Letošní šampionát je u konce a známe konečné výsledky. Pozoruhodný byl už samotný závod, ne však jen pro to, co se dělo na trati. Slavná jména končila.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Hamilton chtěl vyhrát titul v F1 tak, že jel pomalu. Nevyšlo to, obdiv patřil jiným

28.11.2016 | Petr Prokopec | 5 příspěvků

Letošní šampionát je u konce a známe konečné výsledky. Pozoruhodný byl už samotný závod, ne však jen pro to, co se dělo na trati. Slavná jména končila.

Je dobojováno, letošní sezóna Formule 1 je u konce. Známe vítěze, známe poražené, můžeme začít rekapitulovat. Pokud ovšem nepatříte mezi fanoušky Nica Rosberga, věřte, že úplně radostné čtení to nebude. Kromě korunovace nového - v pořadí již třiatřicátého - mistra světa jsme se dočkali rovněž odchodu několika závodníků do „důchodu“. Nejde přitom o piloty, které by znali pouze jejich nejvěrnější, ale o esa formátu Felipeho Massy a Jensona Buttona.

Než se ovšem dostaneme k jejich konci, projdeme dění na trati od prvního až po poslední kolo. Start poněkud zdramatizoval Max Verstappen, který dostal hodiny a propadl se až na chvost startovního pole. Již o sedm kol později však byl na bodech a v jedenáctém dokonce jezdil na průběžném druhém místě. Před sebou měl přitom Lewise Hamiltona, za sebou pak Rosberga.

Dvanácté kolo se, s velkou pravděpodobností, stalo posledním s účastí Jensona Buttona v závodu F1. Ten si v něm přejezdem přes obrubník zlomil zavěšení pravého předního kola, čímž pro něj závod předčasně skončil. Zklamání v tu chvíli muselo být veliké, takto si svou poslední jízdu v F1 jistě nepředstavoval. Na trať se sice v následujících dvou letech může vrátit, neboť u McLarenu zůstává v roli záložního jezdce a ambasadora, maximálně však půjde o záskok, nikoliv o regulérní závody.

Button svou kariéru odstartoval v roce 2000 u Williamsu, posléze se však přesunul k Benettonu a následně k BAR. Z tohoto se stala v roce 2006 stala Honda, pod jejímž emblémem britský závodník po 113 závodech vůbec poprvé vyhrál, a sice v Maďarsku. O dva roky později se japonská značka rozhodla své aktivity v F1 ukončit, tým tak převzal Ross Brawn. S ním po boku pak Button dosáhl vrcholu ve své kariéře - titulu mistra světa.

S rokem 2010 se přesunul k McLarenu, kde tedy zůstane až do roku 2018, byť již jen ve druhořadé roli. My se tedy vrátíme zpět na trať do Abú Dhabí, kde Rosberg dostal ve 20. kole pokyn, aby se dostal před Verstappena. To se samozřejmě snadněji řekne než udělá, načež německý pilot musel opravdu zariskovat. Nakonec se však podařilo, přičemž zatímco o kolo později Verstappen zajel do boxů, Rosberg si střihl do té doby nejrychlejší kolo závodu.

Ve druhé půli závodu se začal Nico výrazně přibližovat Hamiltonovi, který úmyslně ubral, aby zvýšil své šance na titul - jen vyhrát mu nestačilo, potřeboval zvítězit a zároveň nechat Rosberga mimo pódium. Hamiltona tým opakovaně vyzýval, aby přidal, neboť na dvojici Mercedesů začal nebezpečně dotírat Sebastian Vettel s Ferrari na čerstvé superměkké sadě pneumatik. Pár kol před koncem závodu tak již na Lewise pokřikoval celý tým, trojnásobný mistr světa se ale držel své strategie, a proto příkazy ignoroval. Vettel se tak dotáhl na půl sekundy za Rosberga.

Zaváhání jezdce Ferrari však nakonec rozhodlo. Hamilton tedy sice v Abú Dhabí vyhrál, na titul mistra však vůbec poprvé dosáhl Rosberg. Stal se tak teprve druhým synem někdejšího mistra světa F1, jeho otec Keke byl šampionem v roce 1982. První dvojkou, která se tímto úspěchem může chlubit, jsou Graham a Damon Hillové (první vyhrál v letech 1962 a 1968, druhý v roce 1996).

Kromě Buttona se s Formulí 1 rozloučil také Massa. Pro něj byl přitom závod v Abú Dhabí 250. v kariéře, ani on však nějak výrazně nezazářil. I když na rozdíl od britského jezdce dosáhl na dva body za deváté místo. Na druhou stranu se ovšem nemůže pochlubit titulem mistra světa, byť v roce 2008 měl k němu měl velmi blízko. Nakonec se však štěstěna usmála na Hamiltona, který tehdy vyhrál o jeden bod.

Kariéru brazilský jezdec odstartoval v roce 2002 u Sauberu, většina z nás jej ovšem má spojeného s Ferrari. Po odchodu z italské stáje zamířil k Williamsu, se kterým odstartoval i do posledního závodu v Abú Dhabí. Tým se na rozloučenou rozhodl předat mu opravdu výjimečný dar, a sice šasí, které řídil a jeho zadní křídlo zdobí nápis „Obrigado“, což v překladu z Portugalštiny znamená „Děkujeme“.

Tím jsme se dostali do finále, dodat lze jen tolik, že nyní nás čekají pouze testy nových pneumatik pro příští sezónu. Ta se již pojede dle nových pravidel, které mají přinést rychlejší monoposty, větší angažovanost řidičů za volantem a snad tedy o trochu více napětí.

Hamilton chtěl vyhrát titul v F1 tak, že jel pomalu. Nevyšlo to, obdiv patřil jiným - 1 - Nico Rosberg a Felipe Massa 01Hamilton chtěl vyhrát titul v F1 tak, že jel pomalu. Nevyšlo to, obdiv patřil jiným - 2 - Nico Rosberg a Felipe Massa 02Hamilton chtěl vyhrát titul v F1 tak, že jel pomalu. Nevyšlo to, obdiv patřil jiným - 3 - Nico Rosberg a Felipe Massa 03Hamilton chtěl vyhrát titul v F1 tak, že jel pomalu. Nevyšlo to, obdiv patřil jiným - 4 - Nico Rosberg a Felipe Massa 04
Nico Rosberg je novým mistrem světa

Hamilton chtěl vyhrát titul v F1 tak, že jel pomalu. Nevyšlo to, obdiv patřil jiným - 5 - Nico Rosberg a Felipe Massa 05Hamilton chtěl vyhrát titul v F1 tak, že jel pomalu. Nevyšlo to, obdiv patřil jiným - 6 - Nico Rosberg a Felipe Massa 06Hamilton chtěl vyhrát titul v F1 tak, že jel pomalu. Nevyšlo to, obdiv patřil jiným - 7 - Nico Rosberg a Felipe Massa 07Hamilton chtěl vyhrát titul v F1 tak, že jel pomalu. Nevyšlo to, obdiv patřil jiným - 8 - Nico Rosberg a Felipe Massa 08
U jeho triumfu nemohl chybět ani jeho otec a někdejší šampión Keke

Hamilton chtěl vyhrát titul v F1 tak, že jel pomalu. Nevyšlo to, obdiv patřil jiným - 9 - Nico Rosberg a Felipe Massa 09Hamilton chtěl vyhrát titul v F1 tak, že jel pomalu. Nevyšlo to, obdiv patřil jiným - 10 - Nico Rosberg a Felipe Massa 10
Závod v Abú Dhabí byl plný zajímavých momentů...

Hamilton chtěl vyhrát titul v F1 tak, že jel pomalu. Nevyšlo to, obdiv patřil jiným - 11 - Nico Rosberg a Felipe Massa 11
...pro Jensona Buttona ale radostné nebyly

Hamilton chtěl vyhrát titul v F1 tak, že jel pomalu. Nevyšlo to, obdiv patřil jiným - 12 - Nico Rosberg a Felipe Massa 12Hamilton chtěl vyhrát titul v F1 tak, že jel pomalu. Nevyšlo to, obdiv patřil jiným - 13 - Nico Rosberg a Felipe Massa 13Hamilton chtěl vyhrát titul v F1 tak, že jel pomalu. Nevyšlo to, obdiv patřil jiným - 14 - Nico Rosberg a Felipe Massa 14Hamilton chtěl vyhrát titul v F1 tak, že jel pomalu. Nevyšlo to, obdiv patřil jiným - 15 - Nico Rosberg a Felipe Massa 15Hamilton chtěl vyhrát titul v F1 tak, že jel pomalu. Nevyšlo to, obdiv patřil jiným - 16 - Nico Rosberg a Felipe Massa 16
Oproti tomu Felipe Massa ukončil kariéru o trochu lépe než britský jezdec, navíc od Williamsu dostal šasí svého monopostu

Petr Prokopec

Diskuze 5 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama