Podívejte se, jak vypadá jízda rychlostí 421 km/h s Bugatti Chiron zevnitř auta

Titul nejrychlejšího auta světa mu nyní nepatří, protože jeho skutečnou maximálku ještě nikdo nezměřil. I jízda tou omezenou je ale fascinující.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Podívejte se, jak vypadá jízda rychlostí 421 km/h s Bugatti Chiron zevnitř auta

10.12.2018 | Petr Miler

Podívejte se, jak vypadá jízda rychlostí 421 km/h s Bugatti Chiron zevnitř auta

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Titul nejrychlejšího auta světa mu nyní nepatří, protože jeho skutečnou maximálku ještě nikdo nezměřil. I jízda tou omezenou je ale fascinující.

Bugatti Chiron je nepochybně jedním z absolutních vrcholů automobilové produkce. Je to rekordní auto v tolika ohledech, že se na některé jeho tituly i zapomíná, vzhledem k moderní historii Bugatti by člověk skoro samozřejmě čekal, že půjde i o nejrychlejší auto světa. Jenže nejde, tedy alespoň ne oficiálně.

Tento titul dříve patřil Veyronu a ještě před ním modelu EB110 vzniklému bez přičinění koncernu VW, Chiron ale dnes na první příčce rekordních tabulek zapsán není. Nejrychlejším automobilem světa je s 457 km/h Koenigsegg Agera RS, Chiron ale ve skutečnosti může být rychlejší. Má pro to výkon i další předpoklady, jeho rychlost je ale elektronicky omezena na 420 km/h a Bugatti se do rekordního pokusu bez omezovače nežene. Jednak je tu problém s limity současných pneumatik a jednak se zdá, že se současný šéf značky Stephan Winkelmann do podobných půtek ani pouštět nechce.

Ať už je realita jakákoli, na onu elektronicky omezenou rychlost může za ideálních podmínek rozjet vůz každý z majitelů vozu a jeden z těch amerických to udělal na floridských Johnny Bohmer’s Proving Grounds na začátku prosince. Na akci šlo skutečně o dosažení co nejvyšší rychlosti a Chironu stačila dráha o délce 2,7 míle (4,34 kilometru), aby se ležérním tempem (na videu tedy neuvidíte maximální akceleraci, alespoň ne ze začátku) dostal na omezovač. Ten nikdy není zcela přesný, a tak mu v cíli mu byla naměřena rychlost přesně 261,696 mph, tedy 421,16 km/h, máte-li rádi precizní čísla.

Celý tento pokus můžeme na vlastní oči zhlédnout přímo z kabiny vozu a je skutečně fascinující. Leckdo by jistě čekal, že auto bude takové mety dosahovat ve scenériích jako z Armageddonu a z rozmazané krajiny všude kolem bude sotva patrné, co se vůbec děje. Jenže nic takového nepřijde. Celé video je vlastně nudné, právě tím ale ohromuje - Chiron nefascinuje jen tím, jak je rychlý, ale s jakým nadhledem svou dynamiku zvládá. Pro většinu lidí je už poloviční rychlost vysoká, 210 km/h běžně nejezdíme. 300 km/h nejel z běžných smrtelníku skoro nikdo, protože málokdo na to má auto a i pokud takové má, obvykle je kroceno omezovačem na nižší rychlostní metě. Tady se bavíme o rychlosti přes 420 km/h a Chiron? Zvládá ji jak vycházku parkem, jen kolem 400 km/h začne být v kabině trochu patrný aerodynamický hluk. Je to skoro až komické, je to jiná realita.

Nikdo v tuto chvíli nedokáže říci, zda Bugatti Chiron je a nebo není nejrychlejší auto světa či jak dlouho jím případně zůstane, pokud takový titul v určitou chvíli získá. Jedno je ale jisté - auto servírující takovou dynamiku s takovým nadhledem podruhé jen tak nevznikne. V tomto směru zašel koncern VW už s vývojem Veyronu do extrému, který bez jeho skoro bezedné kasy stěží někdo vyrovná. A Chiron „jen” přeleštil rodinné stříbro.


Podívejte se, jak vypadá jízda rychlostí 421 km/h s Bugatti Chiron zevnitř auta - 1 - Bugatti Chiron 421 kmh inside 01Podívejte se, jak vypadá jízda rychlostí 421 km/h s Bugatti Chiron zevnitř auta - 2 - Bugatti Chiron 421 kmh inside 02Podívejte se, jak vypadá jízda rychlostí 421 km/h s Bugatti Chiron zevnitř auta - 3 - Bugatti Chiron 421 kmh inside 03Podívejte se, jak vypadá jízda rychlostí 421 km/h s Bugatti Chiron zevnitř auta - 4 - Bugatti Chiron 421 kmh inside 04Podívejte se, jak vypadá jízda rychlostí 421 km/h s Bugatti Chiron zevnitř auta - 5 - Bugatti Chiron 421 kmh inside 05Podívejte se, jak vypadá jízda rychlostí 421 km/h s Bugatti Chiron zevnitř auta - 6 - Bugatti Chiron 421 kmh inside 06Podívejte se, jak vypadá jízda rychlostí 421 km/h s Bugatti Chiron zevnitř auta - 7 - Bugatti Chiron 421 kmh inside 07Podívejte se, jak vypadá jízda rychlostí 421 km/h s Bugatti Chiron zevnitř auta - 8 - Bugatti Chiron 421 kmh inside 08Podívejte se, jak vypadá jízda rychlostí 421 km/h s Bugatti Chiron zevnitř auta - 9 - Bugatti Chiron 421 kmh inside 09Podívejte se, jak vypadá jízda rychlostí 421 km/h s Bugatti Chiron zevnitř auta - 10 - Bugatti Chiron 421 kmh inside 10Podívejte se, jak vypadá jízda rychlostí 421 km/h s Bugatti Chiron zevnitř auta - 11 - Bugatti Chiron 421 kmh inside 11Podívejte se, jak vypadá jízda rychlostí 421 km/h s Bugatti Chiron zevnitř auta - 12 - Bugatti Chiron 421 kmh inside 12
Bugatti Chiron je úchvatně rychlé auto, více než tím ale fascinuje, jak svou dynamiku zvládá. Jízda rychlostí 421 km/h v něm vypadá jako cestování ve 120 km/h v Golfu

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše