SUV Bentley bude pravé br... bratislavské auto, možná

Britská značka má za sebou úspěšný rok, na vlně růstu chce pokračovat i nadále. Proto usilovně zvažuje nový model, na který prý má už 2 000 objednávek.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

SUV Bentley bude pravé br... bratislavské auto, možná

20.3.2013 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

SUV Bentley bude pravé br... bratislavské auto, možná

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Britská značka má za sebou úspěšný rok, na vlně růstu chce pokračovat i nadále. Proto usilovně zvažuje nový model, na který prý má už 2 000 objednávek.

Segment ultra luxusních SUV je podle automobilky Bentley momentálně jedinou jistotou, jak vyprodat kompletně celou produkci. Svědčí o tom dva tisíce objednávek, které britská značka obdržela na produkční verzi svého konceptu EXP 9 F. A to přesto, že znám ještě není finální design či cena. Navíc prozatím nebylo oficiálně potvrzeno, kdy a zda se vůbec nový model Bentley dostane do výroby. Podle šéfa značky Dr. Wolfganga Schreibera by se tak mělo stát v letech 2015 nebo 2016, automobilka však prý vstup do nového segmentu trhu nadále zvažuje.

Jedním ze sporných bodů, nad kterými veškerá jednání váznou, je lokace továrny, ve které by se nové SUV mělo vyrábět. O zakázku totiž soupeří jak ústředí v britském Crewe, tak i bratislavský podnik koncernu VW Group, kde se již montuje Audi Q7, Porsche Cayenne a Volkswagen Touareg. Tedy vozy, které mají být s novinkou Bentley po technické stránce výrazně spřízněné. I z tohoto důvodu se rozjetí montážní linky na Slovensku zdá být logickým krokem. Schreiber ovšem dodal, že Crewe má daleko větší zkušenosti s uměleckou řemeslnou výrobou.

Ve hře je především smýšlení zákazníků. Pro některé je totiž nahrazení plaketky „Hand made in England“ znakem „Manufactured in Slovakia“ nepřekousnutelné. Čemuž se nemůžeme divit. Podle Schreibera tak nakonec možná dojde k přerozdělení, kdy karoserie, konstrukce a motorový prostor zůstanou vyhrazené Bratislavě, zatímco Crewe si vezme na starosti interiér. Vlk se tak nažere, zatímco koza zůstane celá.

K finálnímu potvrzení by mělo dojít během pár týdnů, evoluci designu by pak Bentley mohlo představit na konci srpna na autosalonu v Moskvě. Rusko je totiž společně s Čínou a Spojenými státy trhem, kde by mělo skončit nejvíce exemplářů.


SUV Bentley bude pravé br... bratislavské auto, možná - 1 - Bentley EXP 9 F nove 04SUV Bentley bude pravé br... bratislavské auto, možná - 2 - Bentley EXP 9 F nove 05SUV Bentley bude pravé br... bratislavské auto, možná - 3 - Bentley EXP 9 F nove 06SUV Bentley bude pravé br... bratislavské auto, možná - 4 - Bentley EXP 9 F nove 01SUV Bentley bude pravé br... bratislavské auto, možná - 5 - Bentley EXP 9 F nove 02SUV Bentley bude pravé br... bratislavské auto, možná - 6 - Bentley EXP 9 F nove 03SUV Bentley bude pravé br... bratislavské auto, možná - 7 - Bentley EXP 9 F 06SUV Bentley bude pravé br... bratislavské auto, možná - 8 - Bentley EXP 9 F 07SUV Bentley bude pravé br... bratislavské auto, možná - 9 - Bentley EXP 9 F 08SUV Bentley bude pravé br... bratislavské auto, možná - 10 - Bentley EXP 9 F 09SUV Bentley bude pravé br... bratislavské auto, možná - 11 - Bentley EXP 9 F nove 08SUV Bentley bude pravé br... bratislavské auto, možná - 12 - Bentley EXP 9 F nove 09
Podle šéfa Bentley Dr. Wolfganga Schreibera je důležité, aby nové SUV neslo nálepku „Hand made in England“, výroba v Bratislavě je ale logickým krokem. Výsledkem tak zřejmě bude kompromis a produkce rozdělená mezi Slovensko a Velkou Británii


Kdyby snad někdo chtěl slyšet zmíněná fakta přímo od činovníků Bentley...

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.