Volvo C30 končí. Bez nástupce, bez perspektivy

Zprvu to vypadalo jen na americkou záležitost, nakonec se ale ukazuje, že Volvo C30 čeká „globální funus”. Dost možná nadobro.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Volvo C30 končí. Bez nástupce, bez perspektivy

16.10.2012 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Volvo C30 končí. Bez nástupce, bez perspektivy

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zprvu to vypadalo jen na americkou záležitost, nakonec se ale ukazuje, že Volvo C30 čeká „globální funus”. Dost možná nadobro.

Když jsme vám minulý měsíc představovali sériové Volvo C30 Polestar, předpokládali jsme, že jde o projev jedné z obvyklých snah o zviditelnění švédského kompaktu s cílem pomoci mu k o něco lepším prodejům. Třebaže v tomto případě jen ve Spojených státech. Jenže nakonec je to jinak, nabídku tohoto provedení je třeba chápat spíše jako labutí píseň celého modelu C30, automobilka se totiž rozhodla jeho výrobu zcela ukončit.

Zpráva o konci prodejů C30 se k nám tedy donesla již na konci minulého týdne, pocházela ale znovu z USA a mysleli jsme si tedy, že nejmenší Volvo končí jen tam. To ostatně dávalo smysl - malá auta se i přes rostoucí trendy v Americe neprodávají tak dobře, C30 je navíc dost drahá a... no nebudeme to rozpitvávat, za oceánem se od roku 2008 prodalo jen okolo 4 500 exemplářů a to je prostě zoufale málo. Však cirka poloviční číslo za kratší dobu na řádově menším trhu stačilo Volkswagenu k ukončení prodejů Scirocca v Holandsku, takže krok Volva šlo docela dobře chápat a ani jsme jej na našem webu nerozebírali.

Australští kolegové ale včera přišli se zprávou, se prodej skončí i v na opačném konci Země, a to už nám bylo divné, jakkoli ani tam si C30 moc dobře nevedla (cca 2 900 kusů od roku 2007). Tak jsme zjišťovali i situaci v Evropě a můžeme potvrdit, že zastavení výroby vozu ke konci tohoto roku je absolutní. Na některých trzích (paradoxně třeba ve Švédsku) si C30 neobjednáte už nyní.

Nejde tedy říci, že by zpráva přicházela jako blesk z čistého nebe. Dlouho se mluvilo o tom, že C30 čekají poslední roky ve službě. A i o tom, že Švédové nepřijdou s nástupcem, se spekulovalo. Teď už je to jisté a přesto je to trochu překvapivé - však Volvo ukončuje výrobu modelu, který sice není nějak zvlášť prodávaný, ale hlavně proto, že je dosti drahý. Postavit se etablovanějším konkurentům jako je Audi A3 se prostě nedokázal, ale to při kombinaci menšího renomé, relativně vysokých cen a pouze s třídvéřovou karoserií ani nešlo. Automobilka přitom na trhu drží mnohem starší modely jako XC90 a přitom by možná stačilo C30 zlevnit... Svou podstatou má i dnes na trhu co říci, kompakty se od roku 2006, kdy vůz přišel na trh, do jiných sfér neposunuly.

Buď jak buď, švédský pokus o získání pozic Audi, BMW nebo Mercedesu prostě podle automobilky nevyšel a dále to na stejném poli ani nebude pokoušet. S přímým nástupcem se nyní nepočítá a podle všeho ani není vyvíjen. V podobných vodách chce Volvo lovit zákazníky s novinkou jménem V40, to je ale trochu jiné auto a současné zájemce o C30 těžko osloví.


Volvo C30 končí. Bez nástupce, bez perspektivy - 1 - Volvo C30 Black Edition 01Volvo C30 končí. Bez nástupce, bez perspektivy - 2 - Volvo C30 Black Edition 02Volvo C30 končí. Bez nástupce, bez perspektivy - 3 - Volvo C30 Black Edition 03Volvo C30 končí. Bez nástupce, bez perspektivy - 4 - Volvo C30 Black Edition 04Volvo C30 končí. Bez nástupce, bez perspektivy - 5 - Volvo C30 Black Edition 05Volvo C30 končí. Bez nástupce, bez perspektivy - 6 - Volvo C30 Black Edition 06Volvo C30 končí. Bez nástupce, bez perspektivy - 7 - Volvo C30 Black Edition 07Volvo C30 končí. Bez nástupce, bez perspektivy - 8 - Volvo C30 Black Edition 08Volvo C30 končí. Bez nástupce, bez perspektivy - 9 - Volvo C30 Black Edition 09Volvo C30 končí. Bez nástupce, bez perspektivy - 10 - Volvo C30 Black Edition 10Volvo C30 končí. Bez nástupce, bez perspektivy - 11 - Volvo C30 Black Edition 11Volvo C30 končí. Bez nástupce, bez perspektivy - 12 - Volvo C30 Black Edition 12Volvo C30 končí. Bez nástupce, bez perspektivy - 13 - Volvo C30 Black Edition 13Volvo C30 končí. Bez nástupce, bez perspektivy - 14 - Volvo C30 Black Edition 14Volvo C30 končí. Bez nástupce, bez perspektivy - 15 - Volvo C30 Black Edition 15Volvo C30 končí. Bez nástupce, bez perspektivy - 16 - Volvo C30 Black Edition 16
C30 Black Edition byla jednou ze specialit, která se pokoušela zaujmout evropskou klientelu. I ta byla na své možnosti docela drahá...

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.