Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže

Žádná velká firma s desítkami vývojářů, ale jediný nadšenec s unikátním know-how stojí za výfuky známými po celé zeměkouli. O jedinou reklamu se starají sami zákazníci, přesto neví, co dřív.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže

12.9.2019 | Mirek Mazal

Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Žádná velká firma s desítkami vývojářů, ale jediný nadšenec s unikátním know-how stojí za výfuky známými po celé zeměkouli. O jedinou reklamu se starají sami zákazníci, přesto neví, co dřív.

Začátkem týdne jsme si provětrali ušní bubínky poslechem starého Mercedesu se zvukem podobným vytočenému motoru Formule 1, o který se postaral jen a pouze nový výfuk. Tehdy jsme znali jeho extrémní cenu odpovídající skoro 282 tisícům Kč, ale netušili jsme, odkud se tak specifické řešení vzalo. Teď vám můžeme říci více i o tom a je to stejně pozoruhodné, jako výfuk sám.

Starý Mercedes třídy S generace W140 byl opatřen běsnící výfukovou soustavou z dílny ve městě Kawasaki nacházejícím se jižně od Tokia. Uprostřed hustě zastavěných ulic sídlí neoznačené pracoviště prvotřídního znalce svého oboru. Část těsné zástavby patří technickému zázemí skromné firmy Brilliant Exhaust patřící panu Sasakimu, jednomu z nejdivočejších tunerů v Japonsku i na celém světě.

Sasaki působí v oboru už 13 let, začínal prací na BMW nebo Ferrari, později ale úplně propadl kouzlu charismatických Mercedesů. Největší pozornost věnoval různým verzím nejvýkonnějšího provedení S600. Zkusil změnit i projev generace W220, ale nejlépe vyladěné vedení spalin z motoru namontoval až na dvanáctiválcový kus řady W140.

Touha být originální automechanika hnala vpřed při každém novém projektu. Časem si vytvořil standardizovaný postup úprav zakončený vždy ohlušujícím jekotem po otevření dálkově ovládané klapky. Výsledek stojí stovky tisíc korun, nicméně za kvalitu si autor nechává velkoryse zaplatit s klidným svědomím - nic takového nikdo na světě nenabízí.

Zapadlá garáž dokáže dnes pozvednout projev aut všech značek, prakticky jakéhokoli stáří. Nemusí jít nutně jen o Mercedesy nebo zmíněná Ferrari, pracuje i na Lamborghini, Maserati, Audi, Astonech Martin nebo BMW. Sasaki říká, že dává přednost ladění dvanáctiválců, které znějí nejlépe. Neodmítne ale ani menší agregáty a aktuálně volný čas věnuje přípravě soukromého plánu modifikací na monstrózní SL65 AMG Black Series.

Skromný majitel globálně známé dílny nepotřebuje reklamu, sám nemá sebemenší nutkání oslovovat další zákazníky, má jich dostatek. Raději poctivě přistupuje k práci, která je sama o sobě propagací japonské preciznosti. V jeho aktivitách se odráží i přístup starých japonských mistrů řemesel, kteří rádi vše prováděli sami, vlastníma rukama. I zde všechnu práci na autech i administrativu zajišťuje sám mistr Sasaki - nestojí za ním žádný tým, který by mu s laděním pomáhal. Klobouk dolů před takovými lidmi, v dnešním světě už jich mnoho není.


Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže - 1 - Brilliant Exhaust upravce vyfuku foto 01Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže - 2 - Brilliant Exhaust upravce vyfuku foto 02Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže - 3 - Brilliant Exhaust upravce vyfuku foto 03Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže - 4 - Brilliant Exhaust upravce vyfuku foto 04Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže - 5 - Brilliant Exhaust upravce vyfuku foto 05Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže - 6 - Brilliant Exhaust upravce vyfuku foto 06Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže - 7 - Brilliant Exhaust upravce vyfuku foto 07Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže - 8 - Brilliant Exhaust upravce vyfuku foto 08
Jeden jediný muž vylepšuje zvuk na všech typech rychlých aut

Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže - 9 - Brilliant Exhaust upravce vyfuku foto 09Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže - 10 - Brilliant Exhaust upravce vyfuku foto 10Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže - 11 - Brilliant Exhaust upravce vyfuku foto 11Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže - 12 - Brilliant Exhaust upravce vyfuku foto 12Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže - 13 - Brilliant Exhaust upravce vyfuku foto 13Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže - 14 - Brilliant Exhaust upravce vyfuku foto 14Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže - 15 - Brilliant Exhaust upravce vyfuku foto 15Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže - 16 - Brilliant Exhaust upravce vyfuku foto 16Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže - 17 - Brilliant Exhaust upravce vyfuku foto 17Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže - 18 - Brilliant Exhaust upravce vyfuku foto 18Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže - 19 - Brilliant Exhaust upravce vyfuku foto 19Výfuky za statisíce, které dávají zvuk F1 i starým autům, jsou dílem jediného muže - 20 - Brilliant Exhaust upravce vyfuku foto 20
Sasaki si hraje s výfukovým vedením tak, aby se za autem všichni otočili

Zdroj: Jalopnik

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.